8. Virus može uzrokovati pretilost
Adenovirusi su krivci za mnoge „boljke“, od upala dišnih puteva do želučanih i probavnih problema. Poveznica s debljinom otkrivena je kada su znanstvenici na Sveučilištu Wisconsin kokoši zarazili virusima i otkrili kako se koke od nekih virusa debljaju.
Matične stanice, poznate po svojim kameleonskim sposobnostima transformacije, također su se pretvorile u masne stanice kada su bile zaražena virusima. „Čini se da pojedini virusi povećavaju broj masnih stanica u tijelu, kao i sadržaj masti tih stanica“, kaže Nikhil Dhurandhar, dr. med., izvanredni profesor infektologije i pretilosti na Penningtonu. Istraživanja na ljudima, uključujući i usporedbe blizanaca, ukazuju na to da su doista veće šanse da će pretila osoba imati antitijela za određeni virus, poznat kao adenovirus-36.
Imamo cjepivo protiv gripe, je li moguće da je cjepivo protiv pretilosti sljedeće? Možda zvuči nevjerojatno, ali „to su govorili i za cjepivo protiv raka grlića maternice, odnosno HPV-a“, ističe Dhurandhar.
9. Keksi (i ostalo fino i slatko) izazivaju ovisnost
Iako hrana možda ne izaziva snažnu fizičku ovisnost kao kokain ili alkohol, znanstvenici su posljednjih godina pronašli nevjerojatne sličnosti. Kad su ispitanicima u Monell Chemical Senses centru u Philadelphiji pokazana imena hrane koju vole, u mozgu su im se aktivirali isti oni dijelovi mozga kao i kod ovisnika o drogama. To možda ima veze s dopaminom, hormonom povezanim s motivacijom i užitkom, kažu znanstvenici iz Brookhaven National laboratorija u Uptonu (New York). Ako pretili ljudi imaju manje receptora dopamina, moguće je da im je potrebno više hrane kako bi doživjeli osjećaj ugode.