5. Trudnoća vaše majke zapečatila vam je sudbinu
Pušenje cigareta u trudnoći sa sobom nosi rizik od premale težine djeteta kod rođenja, a alkohol može oštetiti bebin mozak. Mislite li da nezdrava hrana nema štetni utjecaj? Sada je dokazano da slatka i masna hrana, čak i prije nego ste rođeni, ostavlja svoj trag. Istraživanje na miševima provedeno na Penningtonu pokazalo je da žene sa značajnijim viškom kilograma imaju višu razinu glukoze i slobodnih masnih kiselina u maternici od žena s normalnom težinom. Ove molekule pokreću otpuštanje proteina koji mogu poremetiti kontrolu apetita i metabolički sistem u mozgu koji se tek razvija.
Što vrijedi za miševe, najčešće je istinito i za ljude. Liječnici na State University of New York Downstate Medical Center uspoređivali su djecu rođenu prije nego što su im majke imale želučanu premosnicu s braćom ili sestrama rođenima nakon što su je ugradile. Žene su težile manje nakon operacije, ali i njihova djeca imala su 50 posto manju šansu da pate od viška kilograma. Zbog toga što su njihova braća i sestre imale slične genetske profile, znanstvenici su razliku u kilažama pripisali promjenama u tijelu majke. Zato – buduće mame, pripazite – ono što jedete u trudnoći i tijekom dojenja, odrazit će se na tijelo vaše djece.
6. Spavajte više, mršavite više
Za vezu između spavanja i mršavljenja, odnosno debljanja, već se dugo zna. A sada sve više stručnjaka za borbu protiv viška kilograma, uz prehranu i vježbanje, kod pacijenata provjerava i navike spavanja. Zašto? Znanstvenici s Chicago sveučilišta ustanovili su da nedovoljno sna (manje od sedam ili osam sati) remeti balans hormona u tijelu, što potiče smanjenje izlučivanja leptina (hormona koji nam govori kada smo siti) i povećavanje razina grelina (koji potiče glad). Rezultat toga jest da se osjećamo gladnima i kada to nije zapravo tako. Uistinu, čini se da je spavanje najjednostavniji, najlakši i najjeftiniji način kako se boriti protiv viška težine.
7. Težina vašeg partnera ima odraza na vama
Istraživanja pokazuju da su mršavljenje i debljanje – zarazni. Istraživanje objavljeno u New England Journal of Medicine pokazalo je da ako je jedan od partnera pretili, drugi partner ima 37 posto šansi razviti probleme s viškom kilaže. Isto tako, promjena načina života kod jednog partnera može potaknuti i drugog na zdrave promjene – zato je dobra ideja da oboje istovremeno krenete na put do zdravijeg života.