13 zanimljivih činjenica koje niste znali o svojoj težini (koje će vam pomoći smršaviti)

Ili se barem pomiriti s trenutnom težinom koju imate

13 zanimljivih činjenica koje niste znali o svojoj težini (koje će vam pomoći smršaviti)

3. Moguće je promijeniti metabolizam

Još jedan skandinavski tim znanstvenika istražio je što se događa na razini stanica kada se debljamo. Kirsi Pietiläinen, dr. med., asistentica nutricije u centralnoj bolnici Sveučilišta u Helsinkiju, istraživala je blizance kod kojih je jedan od braće ili sestara mršav, a drugi ima problema s težinom i saznala je da su masne stanice kod debljih blizanaca prošle kroz metaboličke promjene zbog čega su oni puno teže sagorijevali masne naslage. Došli su i do saznanja da već i kad se udebljamo samo 5 kilograma, metabolizam se usporava, a to dovodi do toga da ostajemo zarobljeni u paklenom krugu – što se više debljate, to vam je teže izgubiti tu kilažu.

Kako to riješiti? „Što više istražujem problematiku težine, sve sam više uvjerena da nam je potrebno više fizičke aktivnosti“, kaže Pietiläinen, koja je i sama nekada bila debeljuškasta, ali to sada drži pod kontrolom redovitim trčanjem.


4. Od stresa se debljamo

Stresne situacije (problemi na poslu ili u obitelji) mogu pokrenuti želju za ugljikohidratima, koji pak mogu smiriti hormone stresa (istraživanja na miševima pokazala su da je razina stresa kod miševa značajno porasla kada im je oduzeta hrana bogata ugljikohidratima). Hormoni stresa mogu utjecati na taloženje masnoća u tijelu. Za naše pretke stres je značio drastičnu sušu ili da se bliži neka divlja zvijer, pa je brzinski proces taloženja imao smisla – trebao nam je višak energije kako bismo preživjeli nestašice hrane ili za borbu. Danas se sa stresom nosimo sjedeći, a nepotrošene kalorije nakupljaju se u području oko struka. Kako biste se stesali, uz uobičajeno redovito vježbanje, nađite vremena za rješavanje stresa – bilo da se radi o meditiraju, jogi ili više slobodnog vremena u opuštanju s obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
3/7