Krivnja je jedna od najopasnijih emocija kojom raspolažeš. Nameće ti da radiš ono što ne želiš, ponašaš se u suprotnosti sa svojim bićem i izjedaš iznutra, što može dovesti do brojnih psihičkih i fizičkih problema. Ne iznenađuje da krivnja može utjecati i na međuljudske odnose, pa tako i na one romantične.
Nedavna studija provedena na Sveučilištu u Rimu, a objavljena u časopisu Scandinavian Journal of Psychology, potvrdila je da postoje četiri vrste krivnje te da svaka na drugačiji način utječe na naše ponašanje. Talijanski znanstvenici htjeli su pronaći vezu između vrsta krivnje i utjecaja na ljubavnu vezu. Ispitali su 393 odrasle osobe (u prosjeku stare 34 godine, od kojih su 70 posto bile žene) o njihovim osjećajima krivnje te kategorizirali te osjećaje u četiri skupine.
U nastavku ti otkrivamo koje su to, a što ih prije prepoznaš, prije ćeš moći poraditi na sebi i osloboditi ih se, a time i uspostaviti kvalitetne odnose s onima koji su ti bitni.
Krivnja preživjelog
"Osjećam se nelagodno kada mi je bolje nego drugima" - ovom rečenicom mogle bismo ukratko objasniti krivnju koju psiholozi nazivaju "krivnjom preživjelog". Krivnja preživjelog često je prepoznata kod vojnika koji pate od PTSP-a, recimo onih koji su preživjeli napad, dok njihovi suborci nisu. Također može se primijeniti i na one koji su proživjeli automobilske nesreće, prirodne katastrofe ili bolesti. I kao što objašnjava Psychology Today, ova vrsta krivnje može dovesti do razdražljivosti, osjećaja bespomoćnosti te nedostatka motivacije - a sve se to negativno može odraziti na partnerski odnos.
Krivnja zbog odvajanja
"Moram učiniti sve za one koje volim jer će se oni osjećati povrijeđeno, izdano i napušteno", ove riječi opisuju drugi tip krivnje. Krivnja zbog odvajanja može te kočiti da izađeš iz loše veze zbog straha kako će se druga osoba nositi s time. Psychology Today primjećuje da su, prema autorima studije, sve četiri vrste krivnje ukorijenjene u "iskustvima iz ranog djetinjstva". Oni koji su svjedočili tome da, primjerice, jedan roditelj čini sve za svog partnera, vjerojatno će se jednako ponašati u odrasloj dobi i vjerovati da su odgovorni za sreću druge osobe.
Krivnja sveopće odgovornosti
"Osjećam se dužnom rješavati tuđe probleme", treći je tip krivnje definirane talijanskom studijom. Ova vrsta krivnje može na tebe i tvoju vezu negativno utjecati na nekoliko načina.
"Ako je osjećaš, vrlo vjerojatno stalno nešto činiš za svog partnera (bez da on to od tebe traži), što može dovesti do toga da pregoriš", upozorava Tzall. Zbog osjećaja krivnje nemaš osobnih granica, a to kad tad dovede do raspada sistema. "Vrlo je važno za dobar odnos da oba partnera mogu brinuti o svojim potrebama i da imaju zdravu ravnotežu davanja i primanja", dodaje Tzall. "Krivnja sveopće odgovornosti može poremetiti ovu ravnotežu i dovesti do problema u vezi", dodaje.
Krivnja zbog mržnje prema sebi
"Ne zaslužujem biti sretna" - ovo je četvrti i ujedno najopasniji tip krivnje. Krivnja zbog mržnje prema sebi itekako narušava ljubavni odnos. Ljudi koji pate od ovog osjećaja krivnje imaju problema s vjerovanjem da su vrijedni ljubavi.
"Oni mogu imati nisko samopoštovanje i boriti se s osjećajem manje vrijednosti", kaže psiholog David Tzall za Best Life. "Također mogu biti prekritični prema sebi i teško prihvaćati komplimente ili povratne informacije od partnera,a s vremenom ovakva ponašanja mogu opteretiti odnos", dodaje.
Ako si prepoznala kod sebe neke od elemenata ove vrste krivnje, smanjit ćeš ju ili možda čak i potpuno iskorijeniti, usredotočiš li se na svoja postignuća i prisjetiš li se svojih kvaliteta.