Vitamin A smatra se jednim od najomiljenijih super-sastojaka u čitavoj dermatologiji zahvaljujući nizu svojih prednosti - od liječenja akni do regeneracije stanica kože. No što je zapravo vitamin A? Sgurno si čula za pojmove retinol ili retinoid - sve je to jedno te isto: retinoidi su preformirani ili aktivni oblik vitamina A i vrlo su popularan sastojak u rutini njege kože.
Kada je riječ o A vitaminu, terminologija je vrlo zbunjujuća i postoji mnoštvo dezinformacija, ali, prema Nacionalnom institutu za zdravlje, vitamin A je naziv za skupine retinoida. S obzirom na to, pojam "retinoid" odnosi se na tri različita stanja vitamina A: retinol, retinal (ili retinaldehid) i retinoičnu kiselinu.
U konačnici, svi oni imaju isti učinak na kožu. Razlika je u procesu pretvorbe koju oni moraju ili ne moraju proći u koži da bi bili učinkoviti, a potom i u tome koliko su moćni, za Byrdie je objasnila certificirana dermatologinja Robyn Gmryek iz New Yorka. Kada je riječ o njihovoj jačini, retinoična kiselina, koja se dobiva na recept, najjača je, retinoli su najslabiji, a retinaldehid je negdje u sredini.
Prednosti vitamina A za kožu
"Vitamin A kao sastojak za njegu kože detaljnije je proučavan od bilo kojeg drugog sastojka na današnjem tržištu", kaže Gmyrek i dodaje kako su retinoidi u dermatologiji prvi put korišteni 1943. godine. U svakom slučaju, ovo je jedan isprobani sastojak s dugim popisom dokazanih blagodati, a učinkovit je i kao preventivna njega protiv starenja.
"Vitamin A potiče uklanjanje starih stanica kože i potiče regeneraciju novijih, zdravijih i glatkijih stanica", kaže dermatologinja Lucy Chen iz Miamija. U osnovi djeluje kao piling, poboljšavajući i tonus i teksturu površine kože, a izvrstan je i u borbi protiv hiperpigmentacija.
Uz rad na epidermisu, zvanom i gornji sloj kože, vitamin A jedinstven je po tome što djeluje i u dermisu, dubljem sloju, gdje potiče proizvodnju kolagena. Ne samo da to pomaže u smanjenju finih linija i bora, već i poboljšava i zadebljava kožu, objašnjava Gmyrek. Kao da to nije dovoljno, istovremeno minimalizira uništavanje postojećeg kolagena i elastina.
Uz sve to, postoje dobri razlozi zašto je vitamin A, ili retinoična kiselina, odobren kao tretman za liječenje akni. On pomaže u normalizaciji proizvodnje ulja, a njegova svojstva pilinga pomažu u sprječavanju začepljenja pora, ističe Chen. Gmyrek dodaje da ima i protuupalni učinak koji uklanja crvenilo.
Nuspojave vitamina A
Loša vijest je da svi ovi gore spomenuti snažni učinci imaju neke prilično problematične potencijalne zamke. "Nuspojave uključuju iritaciju, suhoću i fotosenzibilnost, a u nekim slučajevima čak i stvaranje mjehurića i ljuštenja", napominje kozmetičar David Petrillo. Međutim, vrijedi napomenuti da manje moćni retinoidi bez recepta također imaju smanjenu vjerojatnost i intenzitet nuspojava. Dobra vijest je da će se ti učinci obično riješiti nakon što se koža prilagodi sastojku, što je postupak tehnički poznat kao retinizacija.
Kako koristiti vitamin A
Važno je započeti polako, upozorava Gmyrek, i dodaje kako više vitamina A nije bolje i povećat će šanse za iritaciju, zbog čega ćeš morati prestati s upotrebom.
Pokušaj ga koristiti svake treće noći tjedan ili dva, zatim povećavati na svaku drugu noć i na kraju za svakodnevnu noćnu upotrebu. Potrebna ti je samo mala količina - otprilike veličine zrna graška - za cijelo lice. Nanesi ga na čistu kožu i pazi da u ostatku rutine upotrebljavaš nježne i blage proizvode kako ne bi preplavila kožu, barem dok se tvoja koža ne navikne na vitamin A.