Dobro je znati

Proizvodi koje dermatolozi izbjegavaju koristiti na svojoj koži

Kako bismo znale što je stvarno dobro za našu kožu, najbolje je provjeriti što kažu stručnjaci

profimedia-0295383407.jpg
Foto: Profimedia.hr

Ako imamo bilo kakve probleme s kožom, najviše volimo čuti što će nam reći dermatolog. No, jesi li se ikada zapitala s čime ovi stručnjaci njeguju svoju kožu?

Image

Jedna fotka otkrila što većina žena krivo radi kad je u pitanju njega kože

Često možemo vidjeti kako dermatolozi imaju čistu i sjajnu kožu kakvu svi mi želimo imati. Pa što točno oni koriste ili možda puno važnije, što ne koriste? U nastavku pročitaj što dermatolozi nikada ne bi stavili na svoju kožu i što kažu o nekim proizvodima koji se često nalaze u našim kupaonicama.

Sredstva za zaštitu od sunca u spreju

Zaštitne kreme u spreju možda se čine kao brza i dobra ideja, ali stručnjaci nisu oduševljeni ovim proizvodom.

Liječnica Rachel Nazarian rekla je da nikada ne bi koristila kremu za sunčanje u spreju za lice ili tijelo, jer prema njezinom stručnom mišljenju sprejevi ne pružaju dovoljno debeli sloj zaštite. “Polovica odlazi u zrak, jedva nešto uđe u kožu, a pola udahnemo. To jednostavno nije pravi način da se dobije dobra zaštita", rekla je za Huff Post, uz napomenu da dopušta neke iznimke. "Ako imaš dijete koje neće mirno sjediti i ne dopušta ti da mu staviš zaštitnu kremu, onda je to u redu. Ali nijedan dermatolog koji poštuje sebe nikada ne bi koristio kremu za sunčanje u spreju", dodala je dalje.

Image
Foto: Pixabay

Dermatolog Kenneth Mark pak ističe da ovi proizvodi mogu biti prikladni za ruke, noge ili leđa, ali nikako za lice jer mogu naštetiti očima i uzrokovati peckanje.

Ulja za sunčanje

Za one koji vole tamni ten i ležanje na plaži imamo loše vijesti. Dermatolog Mark je također rekao da nikada ne bi koristio ulja za sunčanje koja često sadrže nisku razinu SPF-a. "Broj jedan, to nije dovoljno dobra krema za zaštitu od sunca, ali isto tako, ulja mogu začepiti pore", dodao je.

Image
Foto: Pixabay

Tonik za lice

Očisti kožu, stavi tonik, hidratiziraj - to su tri koraka koja su već dugo ukorijenjena u našem umu kao osnova u njezi kože. Unatoč tome, neki dermatolozi su priznali da nikada ne koriste tonik za lice.

"Neki ljudi vole koristiti tonike, posebno ako imaju masnu kožu, ali ne smatram to potrebnim", rekla je dermatologinja Samer Jaber.

Image
Foto: Pixabay

"Mnogi tonici sadrže alkohol koji isušuje (što može biti u redu ako osoba masniju kožu sklonu aknama). Umjesto toga, lice ujutro poprskam ružinom vodom prije nego što nanesem vitamin C i zaštitni faktor. Smatram da ružina voda pomaže kod hidratizacije kože, a također može smiriti upale jer sadrži razne vitamine i antioksidanse. Kad se osuši, nanesem serum s vitaminom C, a zatim kremu za sunčanje", objašnjava dermatologinja Jennifer Chwalek.

"Ne koristim tonik i ne vidim nikakvu potrebu za tonikom, jer su tonici klasično napravljeni na bazi alkohola i mislim da ne dodaju ništa dobro njezi kože", rekla je dermatologinja Nazarian.

Parabeni

Parabeni su konzervansi koji se koriste u kozmetičkim proizvodima kako bi se ograničio razvoja bakterija i plijesni. Najčešće korišteni parabeni su metil, etil, propil i butil parabeni, a često se nalaze u hidratantnim kremama, puderima i kremama protiv starenja. Tijekom godina parabeni su dobili prilično lošu reputaciju, a iako još uvijek nema dovoljno snažnih dokaza koji dokazuju da su izuzetno štetni za naše zdravlje, dermatolozi se vrlo često drže podalje od njih.

Image
Foto: Pixabay

"To je zasigurno tabu sastojak, a ja se onda pitam zašto riskirati?", rekao je dermatolog Mark za HuffPost.

Nazarian je objasnila da njezin razlog za izbjegavanje parabena nije samo zdravstveni. "Pročitala sam članak o nekim istraživanjima koja su provedena posljednjih nekoliko godina, a pokazala su da postoji potencijalni rizik za brže starenje kože. Jednostavno neću riskirati", objasnila je Jaber zašto također izbjegava proizvode s parabenima.

Pilinzi

Ovi dermatolozi ne koriste nikakve pilinge. "Mehanički piling za kožu je zaista loš. Sviđaju mi ​​se proizvodi koji su nježni poput glikola ili nešto što će nježno razgraditi mrtve stanice na koži", objašnjava Chwalek te dodaje da joj se ne sviđaju nikakve četkice za čišćenje kože.

Jaber, također, izbjegava piling i koristi druge proizvode. "Nikad ne koristim pilinge. Retinol koristim noću i mislim da je to prirodni piling, a mehanički pilinzi također mogu isušivati kožu", objasnila je.