NJEGA SUHE I OŠTEĆENE KOSE

Kako obnoviti kosu nakon 'blajhanja'? Isprobaj učinkovite savjete

Suha, oštećena i 'spaljena' kosa bez sjaja samo su neke od nuspojava koje se mogu pojaviti nakon prečestog ili nepravilnog izbjeljivanja kose

pexels-tim-mossholder-1049687.jpg
Foto: Pexels

Kosa tretirana agresivnim preparatima i tretmanima može postati suha, beživotna i bez sjaja, a taj se problem često javlja i kod kose koja je često bojana i 'blajhana' kod kuće. Obnavljanje kose nakon izbjeljivanja dugotrajan je proces i potrebno je imati puno strpljenja te slijediti određene korake kako bi se beživotnoj i oštećenoj kosi vratio sjaj.

Image
BLAGI I UČINKOVITI

Pronašle smo odlične šampone za masnu kosu koji zaista djeluju

Većina proizvoda za posvjetljivanje kose sadrži određenu količinu izbjeljivača. I to s dobrim razlogom: izbjeljivač je još uvijek jedan od najjednostavnijih i najbržih načina za uklanjanje pigmenta s pramenova kose.

No, pretjerano izbjeljivanje odnosno blajhanje ne samo da isušuje kosu, već je može i oštetiti jer izbjeljivač sadrži agresivne sastojke koji štete kosi te ona postaje podložnija pucanju i isušivanju. Suha, oštećena i 'spaljena' kosa bez sjaja samo su neke od nuspojava koje se mogu pojaviti nakon prečestog ili nepravilnog blajhanja kose. 

Na sreću, uz pravilnu njegu i korištenje pravih proizvoda, kosa se može oporaviti od blajhanja. Postoje načini i metode koji su vrlo učinkoviti u regeneraciji oštećene kose te mogu potaknuti rast nove i zdrave kose, a neke od njih otkrivamo u nastavku.

Pažljivo biraj proizvode za kosu

Izbjeljivanje kose je kemijski proces koji iz vlasi uklanja prirodne pigmente. Ako se radi prečesto, izbjeljivanje može oštetiti vlasi i folikule, ostavljajući kosu bez sjaja. Nakon blajhanja kose jako je važno u svoju rutinu uključiti odgovarajuće proizvode koji će osnažiti i hidratizirati kosu te joj vratiti sjaj. Stručnjaci preporučuju korištenje šampona bez sulfata i proizvoda bogatih keratinom za jačanje vlasi i regeneraciju kose.

Image
Foto: Pexels

U njegu uključi i maske za kosu

Jesi li primijetila da tvoja blajhana kosa više nije tako podatna kao nekada? Suhoća je još jedna posljedica kemikalija za izbjeljivanje. Nakon blajhanja, kosa gubi vlažnost, postaje suha i sklona lomljenju. No, isušivanje kose možeš spriječiti tako što ćeš je dodatno nahraniti intenzivnim tretmanima kao što su bogate i hranjive maske za kosu. Dovoljno ih je koristiti jednom tjedno, a dobar izbor su i hranjivi balzami koji se ne ispiru.

Probaj malo rjeđe prati kosu

Prema mišljenju stručnjaka, kosu je dovoljno prati dva do tri puta tjedno, osobito ako je ona suha i oštećena. Pretjerano pranje kose uklanja prirodne masnoće i hranjive tvari te narušava ravnotežu vlasišta. Između pranja možeš koristiti i suhe šampone za kosu koji će ukloniti neželjenu masnoću. Ako ipak češće pereš kosu, pobrini se da pritom koristiš blage i nježne šampone s prirodnim sastojcima.

Image
Foto: Unsplash

Budi nježna prema svojoj kosi

Nakon blajhanja, kosi je potrebno puno njege, ali i strpljenja. Budi nježna prema svojoj kosi, češljaj je dok je još mokra, a zatim je nježno obriši ručnikom. Izbjegavaj korištenje fena za kosu i proizvoda za stiliziranje koji dodatno isušuju kosu.

Isprobaj ulja za kosu

Prirodna ulja najbolji su način za vraćanje kose u život. Arganovo ulje, maslinovo ulje i kokosovo ulje posebno su formulirana ulja za kosu koja su fantastična za njegu suhe kose te pomažu u obnavljanju vlasi. Možeš ih nanijeti na vrhove kose nakon pranja, a povremeno ih možeš koristiti i kao pakung za kosu tako da naneseš ulje na kosu prije pranja.  Nakon toga, kosa će ponovno biti sjajna i svilenkasto glatka.

POGLEDAJ VIDEO: SAZNAJ SVE O BOTOKSU