Svaka žena želi imati sjajnu i zdravu kosu. No, je li moguće to postići ili se samo radi o dobrim genima Dermatologinja Shilpi Khetarpal objašnjava da je moguće imati zdravu kosu uz pomoć određenih preparata, ali da treba znati neke činjenice. Liječnica kaže da uspjeh ovisi o tome koliko dugo traje ispadanje kose. Žene kod kojih gubitak kose traje dvije ili tri godine imaju veću vjerojatnost da će vidjeti rezultate od onih koje gube kosu desetljeće i više.
"Možda ćeš nakon korištenja određenih dodataka vidjeti kako se tvoja kosa vratila u stanje od prije pet godina, ali ne više od toga. Folikule dlake mogu se probuditi zdravom prehranom i medicinskim tretmanima. Vlasi koje su postale previše tanke ne mogu više prodirati i izlaziti na površinu te je važno imati realna očekivanja", kaže dalje. No, prije nego je objasnila kako možemo pomoći svojoj kosi da bude zdravija, pojasnila je i što sve šteti kosi.
5 razloga zašto je kosa oštećena
- Bojanje, feniranje i pretjerano pranje mogu naštetiti kosi, ali postoje i drugi faktori na koje treba paziti.
- Loša prehrana: Kosa, kao i sve na našem tijelu, treba odgovarajuće hranjive tvari i uvjete za napredak. Stoga zdravlje kose započinje sa zdravom prehranom.
- Zdravstveni problemi: Određena zdravstvena stanja, poput problema sa štitnjačom i anemije, mogu negativno utjecati na zdravlje i rast kose.
- Genetika: Između 60% i 70% populacije nosi gen za gubitak kose, a imaju ga muškarci i žene.
- Dob: U svakoj dobi vlasi rastu, a zatim opadaju. No, kako se ulazi u tridesete postotak vlasi koje aktivno rastu opada.
- Velike životne promjene: Svaka vlas ima relativno kratak životni ciklus i normalno je izgubiti 100 do 200 vlasi dnevno. Međutim, neke životne promjene poput operacija ili trudnoće utječu na količinu vlasi.
Dodaci prehrani i vitamini koji pomažu rast i zdravlje kose
Uravnotežena prehrana prvi je korak do sjajne kose. No možda će ti ipak dobro doći i pomoć u obliku vitamina i dodataka. Prema preporuci dermatologinje ovih pet stvari bi trebalo uzeti u obzir:
Multivitamini: Više vitamina može pomoći kod zdravlja kose kada se ne hranimo kvalitetno. Dermatologinja Khetarpal preporučuje kombinaciju vitamina B, cinka i vitamina D. Vitamin B i cink igraju ulogu u zdravlju folikula dlake, dok vitamin D može pomoći u stvaranju novih.
Željezo: Željezo je važno za rast i zdravlje kose. Nedostatak željeza dovodi do anemije koja također može uzrokovati opadanje kose. Prema Khetarpal, na željezo trebaju obratiti pažnju žene koje jedu crveno meso manje od dva ili tri puta tjedno.
Omega-3 masne kiseline: Omega-3 masne kiseline nalaze se u hrani kao što su riba i lanene sjemenke. Od ključne su važnosti za zdravlje stanica i pomoći će da vlasište i kosa budu zdraviji.
Dobri sastojci za kosu
Biotin: Uzimanje biotina za rast kose moglo bi biti upravo ono što bi frizeri preporučili. Budući da je to vitamin B topiv u vodi, svaki višak izaći će iz tijela putem mokraće. Khetarpal preporučuje uzimanje 3 do 5 miligrama dnevno.
Cink pirition: Ovo je aktivni sastojak u nekim šamponima protiv peruti koji se prodaju bez recepta. Ovi šamponi imaju skrivenu prednost jer se pokazalo da pomažu rast kose. Šamponi s ovim sastojkom mogu se koristi za poboljšanje vlasišta, čak i ako ne postoje problemi s peruti.