Zbog modernog načina života te sveprisutnih društvenih mreža i Interneta danas djeca sve manje vremena provode vani, a svi više za elektroničkim uređajima što se negativno odražava na njihovo fizičko zdravlje, ali i mentalni razvoj.
Brojne studije bavile su se ovom temom, a rezultati mnogobrojnih istraživanja potvrdili su prednosti provođenja vremena u prirodi. Prema mišljenju stručnjaka, manja djeca trebala bi dva do tri sata dnevno provoditi u prirodi, no mnogi to ne dobivaju.
Djeca imaju velike koristi od igranja, trčanja, skakanja i sličnih aktivnosti na otvorenom. Dokazano je da provođenje vremena u prirodi pomaže u smanjenju anksioznosti i hiperaktivnosti, ali i pozitivno utječe na raspoloženje, ističu psiholozi.
Prema tome, bez obzira na vremenske uvjete, djeca bi trebala što više biti vani – i zimi i ljeti. Znanstveno je dokazano da igranje vani poboljšava zdravlje i jača imunološki sustav, a djeca vole provoditi vrijeme u prirodi i istraživati stvarni svijet oko sebe. Osim toga, što će više vremena dijete provoditi u prirodi, to je vjerojatnije da će odrasti u svjesnu odraslu osobu koja će brinuti o svom okolišu. Djeca moraju istraživati šume i planine, igrati se u blatu i promatrati životinje u njihovom prirodnom staništu. Budućnost našeg planeta ovisi o našoj djeci, stoga je jako važno da je nauče cijeniti.
Priroda je svuda oko nas, a parkovi, šume, livade ili školska igrališta savršen su izbor za djecu svih uzrasta. Izlazak u prirodu puno je više od zabavnog odmora za djecu i tinejdžere. Provođenje vremena vani dobro je za njihovo fizičko i mentalno zdravlje te za njihov razvoj.
U nastavku su pobrojani neki od najvažnijih razloga zašto je toliko važno da djeca što više budu vani i uživaju u prirodi: