Crvene bombice zdravlja

Trešnje su stigle na tržnice, a evo zašto bi ih i ti trebala uključiti u prehranu

Primijetili smo da su na štandove na tržnice počele pristizati prve ovogodišnje trešnje, pa smo odlučili provjeriti sve razloge zbog koje bi ovu slatku crvenu voćku trebala konzumirati što više i što češće.

mohammad-amin-masoudi-3ANwn-zUfNQ-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Trešnje su mnogima omiljeno proljetno voće. Iako je njihova sezona kratka, pokušavamo u njima uživati što češće i što dulje, a ovog puta smo ti odlučili predstaviti i sve razloge zbog kojih su trešnje prave riznice zdravlja. Za početak, bitno je reći da je trešnja zapravo listopadna voćka čije stablo može doseći visinu i do 20 metara, a krase ju sivo-crvenkasta glatka kora i zeleni jajoliki listovi. No, ne divimo se mi trešnjama zbog njihove veličine već zbog malih, okruglih  mesnatih plodova koje nam daju. Te mesnate slatke plodove, čija se boja ovisno o sorti može kretati od bijele do tamno crvene, nazivamo trešnjama te se u njima gostimo svakog svibnja i lipnja.

Povijest slatkih trešanja

Pradomovina trešnje inače je Mala Azija, a zahvaljujući rimskom vojskovođi Lukulu ova je voćka stigla u Rim gdje je potom započeo njezin intenzivan uzgoj. Prema zapisima rimskog pisca Plinija Starijeg, Rimljani su uzgajali 8 različitih sorti trešanja (danas poznajemo više od 1.500 sorti). Njezini plodovi postali su omiljeno voće rimskih vojnika koji su vjerovali da ove slatke mesnate bobice podižu energiju i jačaju snagu. Uskoro je glas o ovom ukusnom voću kao i njegov uzgoj proširen diljem Europe.

S obzirom na to koliko su ukusne i zdrave, uopće nas ne čudi da su trešnje jedno od povijesno najomiljenijih voćki ljudima. S godinama smo razvili mnoge nove sorte te ih sada možemo pronaći diljem svijeta, a ono što je svim vrstama zajedničko su njihove velike zdravstvene dobrobiti za ljudski organizam.

Image
Foto: Unsplash

Žarki plodovi velikih zdravstvenih dobrobiti

Zdravstvene dobrobiti ovog prekrasnog voća idu u korak s njegovim oblikom i bojom. U atraktivnim slatkim bobicama skrivaju se korisni sastojci koji višestruko pridonose zdravlju i ljepoti. Odličan su izvor vitamina A, B1, B2, B3, B6, C i K te minerala kalija, kalcija, željeza, bakra, mangana, magnezija, fosfora i cinka. Sadrže prehrambena vlakna, celulozu, pektin, organske kiseline (jabučnu, limunsku, vinsku) te nešto proteina i ugljikohidrata. Zbog bogatstva antioksidansa trešnje su izvrsni borci protiv slobodnih radikala, koji svojim djelovanjem višestruko štete ljudskom organizmu. Posebno su bogate antocijaninima i proantocijaninima. Ovi antioksidansi su odlični saveznici u suzbijanju simptoma astme i alergija, a poznati su i kao snažna prirodna protuupalna sredstva.

Glavne dobrobiti trešanja, osobito kada ih jedemo sirove, su to da one štite od raka, čuvaju srce i krvne žile, pomažu kod smanjenja upalnih procesa u tijelu, čiste bubrege i pomažu pri mršavljenju.

Image
Foto: Unsplash

Dakle, plodovi trešnje bogati su luteinom, zeaxantinom i beta-karotenom - spojevima koji su poznati "čistači" slobodnih radikala, potvrđenih uzročnika raka. U njima je također obilno prisutan i kvercetin, biljni pigment iz skupine flavonoida. Prema rezultatima mnogobrojnih istraživanja ovaj spoj zbog svojih snažnih antikancerogenih svojstava značajno doprinosi prevenciji raka. Ako uzmemo u obzir činjenicu da je kvercetin sadržan i u medu, jabukama i luku - namirnicama koje se nalaze na samom vrhu ljestvice najzdravijih namirnica, tada opravdano i trešnje možemo smatrati voćem neprocjenjive vrijednosti.

Uz sve to, i kalij sakriven unutar slatkih trešnjinih bobica značajno doprinosi zdravlju srca. Studije su pokazale da konzumacija namirnica bogatih ovim mineralom može biti od koristi u regulaciji krvnog tlaka, srčanih otkucaja i električne aktivnosti u srcu. Studija sa Sveučilišta California u Davisu otkrila je da redovita konzumacija trešanja unutar 28 dana dovodi do smanjenja biokemijskih znakova upale u krvi.

Izveden je zaključak da konzumiranje trešanja može pomoći protiv kroničnih bolesti kao što su giht, artritis, fibromialgija (bolno stanje mišića), sportskih ozljeda i mnogih sličnih zdravstvenih tegoba.

Image
Foto: Unsplash

Također, trešnje su izvrstan diuretik što znači da pospješuju izlučivanje mokraće. Osim plodova trešnje u narodnoj se medicini već stoljećima koriste i peteljke. Od njih se pripremaju čajevi koji se koriste za otapanje bubrežnih kamenaca, čišćenje mokraćnih puteva, za pojačano izlučivanje mokraće kao i za upalu bubrega i mokraćnih kanala.

Za pripremu čaja operi i sitno nasjeckaj šaku peteljki, a potom ih stavi u litru uzavrele vode i kuhaj oko dvije minute. Ostavi čaj da odstoji 15 minuta, a zatim ga procijedi. Pij u gutljajima tijekom dana i učinit ćeš čudo za zdravlje svog mokraćnog sustava.

Na kraju, ali ne i manje važno, trešnje imaju vrlo malo masnoća i niskokalorične su. 100 grama trešanja ima svega 63 kalorije. Sadrže visoki udio vode koja povećava razinu energije i ubrzava metabolizam. Zahvaljujući vlaknima i pektinu ovi plodovi doprinose osjećaju sitosti. Tiamin, riboflavin i vitamin B6 sadržani u trešnjama od vitalnog su značaja za metabolizam i pretvaranje hranjivih tvari u energiju, što ide u prilog onima koji nastoje smršavjeti. Ukratko – trešnja je prijatelj tvoje linije!

Iz svih ovih razloga ovog ljeta nemoj se ustručavati - konzumiraj trešnje na sto načina i kroz cijeli dan. Jedi ih sirove, pij sok ili čaj od njih, radi pite i kolače s trešnjama te ih pretvori u ukusne slatke preljeve. Osim što ćeš uživati u njihovom okusu, učinit ćeš nešto dobro i za svoj organizam.

Image
Navike i zdravlje

7 stvari koje utječu na naše hormone i rade zbrku u tijelu