Trešnje su mnogima omiljeno proljetno voće. Iako je njihova sezona kratka, pokušavamo u njima uživati što češće i što dulje, a ovog puta smo ti odlučili predstaviti i sve razloge zbog kojih su trešnje prave riznice zdravlja. Za početak, bitno je reći da je trešnja zapravo listopadna voćka čije stablo može doseći visinu i do 20 metara, a krase ju sivo-crvenkasta glatka kora i zeleni jajoliki listovi. No, ne divimo se mi trešnjama zbog njihove veličine već zbog malih, okruglih mesnatih plodova koje nam daju. Te mesnate slatke plodove, čija se boja ovisno o sorti može kretati od bijele do tamno crvene, nazivamo trešnjama te se u njima gostimo svakog svibnja i lipnja.
Povijest slatkih trešanja
Pradomovina trešnje inače je Mala Azija, a zahvaljujući rimskom vojskovođi Lukulu ova je voćka stigla u Rim gdje je potom započeo njezin intenzivan uzgoj. Prema zapisima rimskog pisca Plinija Starijeg, Rimljani su uzgajali 8 različitih sorti trešanja (danas poznajemo više od 1.500 sorti). Njezini plodovi postali su omiljeno voće rimskih vojnika koji su vjerovali da ove slatke mesnate bobice podižu energiju i jačaju snagu. Uskoro je glas o ovom ukusnom voću kao i njegov uzgoj proširen diljem Europe.
S obzirom na to koliko su ukusne i zdrave, uopće nas ne čudi da su trešnje jedno od povijesno najomiljenijih voćki ljudima. S godinama smo razvili mnoge nove sorte te ih sada možemo pronaći diljem svijeta, a ono što je svim vrstama zajedničko su njihove velike zdravstvene dobrobiti za ljudski organizam.
Žarki plodovi velikih zdravstvenih dobrobiti
Zdravstvene dobrobiti ovog prekrasnog voća idu u korak s njegovim oblikom i bojom. U atraktivnim slatkim bobicama skrivaju se korisni sastojci koji višestruko pridonose zdravlju i ljepoti. Odličan su izvor vitamina A, B1, B2, B3, B6, C i K te minerala kalija, kalcija, željeza, bakra, mangana, magnezija, fosfora i cinka. Sadrže prehrambena vlakna, celulozu, pektin, organske kiseline (jabučnu, limunsku, vinsku) te nešto proteina i ugljikohidrata. Zbog bogatstva antioksidansa trešnje su izvrsni borci protiv slobodnih radikala, koji svojim djelovanjem višestruko štete ljudskom organizmu. Posebno su bogate antocijaninima i proantocijaninima. Ovi antioksidansi su odlični saveznici u suzbijanju simptoma astme i alergija, a poznati su i kao snažna prirodna protuupalna sredstva.
Glavne dobrobiti trešanja, osobito kada ih jedemo sirove, su to da one štite od raka, čuvaju srce i krvne žile, pomažu kod smanjenja upalnih procesa u tijelu, čiste bubrege i pomažu pri mršavljenju.
Dakle, plodovi trešnje bogati su luteinom, zeaxantinom i beta-karotenom - spojevima koji su poznati "čistači" slobodnih radikala, potvrđenih uzročnika raka. U njima je također obilno prisutan i kvercetin, biljni pigment iz skupine flavonoida. Prema rezultatima mnogobrojnih istraživanja ovaj spoj zbog svojih snažnih antikancerogenih svojstava značajno doprinosi prevenciji raka. Ako uzmemo u obzir činjenicu da je kvercetin sadržan i u medu, jabukama i luku - namirnicama koje se nalaze na samom vrhu ljestvice najzdravijih namirnica, tada opravdano i trešnje možemo smatrati voćem neprocjenjive vrijednosti.
Uz sve to, i kalij sakriven unutar slatkih trešnjinih bobica značajno doprinosi zdravlju srca. Studije su pokazale da konzumacija namirnica bogatih ovim mineralom može biti od koristi u regulaciji krvnog tlaka, srčanih otkucaja i električne aktivnosti u srcu. Studija sa Sveučilišta California u Davisu otkrila je da redovita konzumacija trešanja unutar 28 dana dovodi do smanjenja biokemijskih znakova upale u krvi.
Izveden je zaključak da konzumiranje trešanja može pomoći protiv kroničnih bolesti kao što su giht, artritis, fibromialgija (bolno stanje mišića), sportskih ozljeda i mnogih sličnih zdravstvenih tegoba.
Također, trešnje su izvrstan diuretik što znači da pospješuju izlučivanje mokraće. Osim plodova trešnje u narodnoj se medicini već stoljećima koriste i peteljke. Od njih se pripremaju čajevi koji se koriste za otapanje bubrežnih kamenaca, čišćenje mokraćnih puteva, za pojačano izlučivanje mokraće kao i za upalu bubrega i mokraćnih kanala.
Za pripremu čaja operi i sitno nasjeckaj šaku peteljki, a potom ih stavi u litru uzavrele vode i kuhaj oko dvije minute. Ostavi čaj da odstoji 15 minuta, a zatim ga procijedi. Pij u gutljajima tijekom dana i učinit ćeš čudo za zdravlje svog mokraćnog sustava.
Na kraju, ali ne i manje važno, trešnje imaju vrlo malo masnoća i niskokalorične su. 100 grama trešanja ima svega 63 kalorije. Sadrže visoki udio vode koja povećava razinu energije i ubrzava metabolizam. Zahvaljujući vlaknima i pektinu ovi plodovi doprinose osjećaju sitosti. Tiamin, riboflavin i vitamin B6 sadržani u trešnjama od vitalnog su značaja za metabolizam i pretvaranje hranjivih tvari u energiju, što ide u prilog onima koji nastoje smršavjeti. Ukratko – trešnja je prijatelj tvoje linije!
Iz svih ovih razloga ovog ljeta nemoj se ustručavati - konzumiraj trešnje na sto načina i kroz cijeli dan. Jedi ih sirove, pij sok ili čaj od njih, radi pite i kolače s trešnjama te ih pretvori u ukusne slatke preljeve. Osim što ćeš uživati u njihovom okusu, učinit ćeš nešto dobro i za svoj organizam.