Modnu inspiraciju možemo crpiti iz mnogo izvora - putovanja, knjiga, fashion ikona, povijesnih epoha, ali i iz popularne kulture i filmova. Upravo kroz filmove nerijetko najbolje i doživimo određena povijesna razdoblja i modne stilove koji su ih obilježili. Od raskošnih srednjevjekovnih haljina u zlatnim tonovima, pastelnih krinolina 18. stoljeća, viktorijanskih strogih korzeta, minimalizma 1960-ih, pa sve do grunge stila 1990-ih - filmovi nas kroz svoje priče vode u druge imaginarne svijetove, ali djeluju kao i pravi fashion vremeplovi iz kojih možemo crpiti beskrajnu inspiraciju.
I dok se stručnjaci možda ne slažu u potpunosti koji su to filmovi koji se trebaju smatrati legendarnima zbog modnog stila koji reprezentiraju, neki se naslovi na listama najutjecajnijih fashion filmova nalaze češće nego drugi. Tako su "Pulp Fiction", "Sabrina", "Coco prije Chanel" i Pretty Woman" često na vrhovima ljestvica kultnih filmova koji su pokretali modne trendove i inspirirali milijune gledatelja i gledateljica diljem svijeta.
Kako bismo i mi dale svoj sud o tome koji fashion trenuci iz filmova nas inspiriraju, izdvojile smo deset filmskih naslova koji se bave različitim epohama, temama i stilovima, a koji nas svaki na svoj načina apsolutno oduševljavaju svojom kostimografijom kao i vrhunskim scenarijem. Ako ti stoga nedostaje ideja što gledati večeras, posluži se jednim od ovih naših prijedloga i zakorači u bogat fashion svijet s filmskog platna.
Marie Antoinette (2006.)
Kultni film Sofie Coppole, "Marie Antoinette" iz 2006. godine danas zbog svoje nevjerojatno primamljive kostimografije i scenografije ima doista legendarni status. Ova biografska priča o najslavnijoj i najnesretnnijoj francuskoj kraljici svih vremena temeljena je na intrepreteaciji života Marije Antoanete onako kako ju je opisala povjesničarka Antonia Fraser.
U glavnoj ulozi s Kirsten Dunst, ovaj je film odmah zadobio pohvale i kritike i publike, a osobito je hvaljen upravo zbog vjerorno dočaranog francuskog dvora netom prije Francuske revolucije. Raskošne haljine cvjetnog uzorka, u pastelnim bojama i s jarko ružičastim detaljima, svaki odjevni komad u ovom filmu djeluje kao prava modna poslastica, a nama izaziva zavist što i mi ne možemo koračati vrtovima dvoraca u takvim romantičnim opravama. Koliko je u "Marie Antoinette" kostimografija odlična dokazuje i činjenica da je film dobio Oscara u kategoriji najboljih kostima.
Žena kojoj možemo zahvaliti ovu predivnu fashion rapsodiju na filmskom platnu je Milena Canonero koja je uz pomoć svojih 6 asistenata stvorila svijet Marije Antoanete iz naših snova. Zanimljivo je kako je veliki dizajner Manolo Blahnik dizajnirao sve cipele kreirane posebno za ovaj film, a sve perike stvorile su u radionici najslavnijih vlasuljara na svijetu, Rochetti & Rochetti.
Samac (2009.)
"Samac" je jedan od onih filmova čiju radnju možda možemo zaboraviti, ali kostime nikada. Savršeno osmišljene kreacije ranih 1960-ih godina, visoke natapirane frizure i Julianne Moore u elegantnim izdanjima koja ćemo zauvijek pamtiti, glavno su nasljedstvo ovog velikog filma redatelja i dizajnera Toma Forda.
Ova filmska priča temeljena je na romanu Christophera Isherwooda, a u glavnoj ulozi našao se Colin Firth kao depresivni sveučilišni profesor koji započinje vezu sa svojim studentom. Ford je samostalono financirao ovaj film, a kostimografski tim bio je isti koji je radio na hvaljenoj američkoj TV seriji "Mad Men".
S obzirom da je "Samca" snimio proslavljeni modni dizajner ne čudi da je svaki kadar bio savršeno dotjeran, baš kao da se radi o modnom editorijalu za slavne fashion časopise. Uz bezvremensku eleganciju po kojoj je Ford poznat, ono po čemu ćemo pamtiti ovaj film su definitivno crne haljine Julianne Moore i bež dolčevite koje nikada nisu izgledale više stylish.
Okajanje (2007.)
"Okajanje" je britanska drama iz 2007. godine nastala adaptacijom romana istog naziva pisca Iana McEwana. Redatelj ovog hvaljenog filma je Joe Wright, redatelj koji se sproslavio filmom "Ponos i predrasude" iz 2005. Ova tragična filmska priča smještena u 1930. godine gledatelja odvodi u vrtlog svjetskog rata, na ladanjska britanska imanja i razotkriva svu pokvarenost visokog društva tog vremena. Prateći radnju koja se proteže kroz šest desetljeća, gledatelju se pred očima raspliće priča o velikoj tužnoj ljubavi, ali i o velikom zločinu.
Uz budžet od samo 30 milijuna dolara, ovaj je film postigao veliki komercijalni uspjeh te je uspio zaraditi preko 109 milijuna dolara, a u hrvatskim se kinima prikazivao čak četiri mjeseca. Uz velike zvijezde poput Keire Knightley i Jamesa McAvoyja, film je bio iznimno hvaljen i od kritike, a dobio je i nominacije za čak 7 Oscara.
Ono što posebno pamtimo iz ovog filma su predivne haljine i suknje koje je Keira Knightley nosila, a ona zelena otvorenih leđa ušla je u fashion povijest kao jedna od najljepših haljina ikada prošetanih na filmskom platnu.
Veliki Gatsby (2013.)
"Veliki Gatsby" iz 2013. jedna je u nizu filmskih ekranizacija slavnog američkog romana istog imena, a čiji je autor proslavljeni pisac F. Scott Fitzgerald. Ovaj slavni film režirao je redatelj Buz Luhrmann, a u glavnim ulogama su Leonardo DiCaprio i Carey Mulligan. Ova slavna priča o milijunašu anonimcu Jayju Gatsbyju i njegovom ljubavnom životu smještena je na Long Island za vrijeme divljih 1920-ih godina kada su partiji bili žešći i luđi no danas, ljudi su se ponašali slobodnije, a moda je bila inspirativnija i inovativnija no ikad prije.
S bogatim budžetom od 105 milijuna dolara, ovaj je film pretvoren u doista pravo carstvo kiča 1920-ih. Šljokice, resice, kristali, zlato i srebro mogu se vidjeti u gotovo svakom kadru, pa ne čudi stoga što je film odnio i Oscara za najbolju kostimografiju te godine. Iako kritika nije bila oduševljena režijom i glumom u filmu, publika je bila više no sretna s ukupnim dojmom, pa je film ukupno zaradio više od 353 milijuna dolara na kino blagajnama diljem svijeta.
Kako bi kostimi bili što uvjerljiviji, kostimografi koji su radili na ovom filmu su prepravljali vintage Prada i Miu Miu komade, prekapali arhive dizajnerskih kuća i stvarali prava mala remek-djela od haljina i odijela. Slavna kuća Tiffany & Co. posudila je svoj nakit za snimanje filma, a Catherine Martin i Miuccia Prada zajedno su stvorili dio garderobe koja se koristila na snimanju filma.
Vrag nosi Pradu (2006.)
Ovaj film iz 2006. nije tek „običan“ film o modi. Riječ je o jednom od najboljih modnih filmova koji je aktualan i u 2021. Postavio je visoke standarde za svaki film kojemu je centralna tema moda. Glumice i glumci bili su odjeveni u Chanel od glave do pete. „Vrag nosi Pradu“ kultni je klasik iz brojnih razloga – duhovita i poučna priča i melem za oči svakom ljubitelju mode. Odjevne kombinacije glavnih likova i kolekcija torbi i kaputa i dalje su inspiracija svim ljubiteljima mode, a Anne Hathaway i genijalna Meryl Streep briljirale su u svojim ulogama.
Osim estetikom, ovaj je film osvojio srca gledatelja i radnjom i likovima za koje se mnogo govorkalo da zapravo opisuju stvarne ljude. Odnosno, da je opaka zla glavna urednica prestižnog modnog časopisa iz filma zapravo preslika Anne Wintour, glavne urednice američkog Voguea.
Funny Face (1957.)
S modnom i filmskom ikonom Audrey Hepburn u glavnoj ulozi, film "Funny Face" iz 1957. godine klasik je koji mora pogledati svaki obožavatelj mode. Uz dozu romantike, komedije i glazbe, Funny Face je uzbudljivo putovanje knjižničarke Jo (Audrey Hepburn) čiji se život promijeni nakon što ju u knjižari u kojoj radi otkrijte fotograf Dick Avery (Fred Astaire). Od male knjižnice u New Yorku do glamuroznih modnih revija i snimanja, "Funny Face" donosi uzbudljivu i romantičnu sliku modnog svijeta.
No, osim radnjom koja je vezana uz modni svijet, ovaj film plijeni pozornost gledatelja i apsolutno spektakularnim kostimima koji oduzimaju dah. Od crvene Givenchy haljine po kojoj je film i najpoznatiji, pa sve do slatkih kostimića u kojima šeću sve dame u filmu - modne inspiracije ovdje definitivno ne manjka. Za kostimografiju je zaslužna Edith Head, jedna od najnagrađivanijih kostimografkinja svih vremena koja je osvajala i Oscare i nagrade za produkcije kazališnih mjuzikla na Broadwayju.
Doručak kod Tiffanyja (1961.)
Ova filmska priča temeljena na romanu Trumana Capotea zabavna je i humoristična, a lik Holly Golightly jedan od najslavnijih u filmskoj povijesti. Ekscentrična, naivna i lijepa Holly tako traži ljubav, bogatog muža i sreću u životu, a smatra se da je upravo taj lik i najvažniji u cijeloj karijeri velike glumice Audrey Hepburn.
Doručak kod Tiffanyja" smo jednostavno morale staviti na ovaj popis filmova koji nas inspiriraju, jer valjda u povijesti kinematografije ne postoji prepoznatljivijiji fashion outfit no što je onaj koji je nosila Audrey Hepburn u ovom filmu. Crna Givenchy haljina, dijamantna ogrilca i baršunaste rukavice učinile su od ovog filma modni spektakl koji ne prestaje gubiti na važnosti ni 60 godina nakon što je snimljen.
2012. je Američka filmska akademija ovaj film proglasila kulturno, povijesno i estetski iznimno bitnim za popularnu kulturu 20. stoljeća, pa svakako možemo reći da se radi o legendarnom naslovu još legendarnijih fashion trenutaka.
Coco prije Chanel (2009.)
O Coco Chanel ispričane su brojne priče, ispisane tisuće stranica biografija i snimljeni brojni filmovi i serije. Inspirativna, prkosna, revolucionarna i uvijek elegantna Coco Chanel s dozom nonšalancije i francuskog chica zauvijek je promijenila modni svijet i stvorila neka nova modna pravila. Možda najbolji pogled na život velike Gabrielle Chanel donosi film "Coco Avant Chanel" u kojem je ulogu Mademoiselle uvjerljivo odigrala Audrey Toutau.
Film nam donosi odličan pregled skromnih početaka dizajnerske sage Coco Chanel, njezinog probijanja na scenu pa sve do ikone stila koja inspirira i dan danas. Definitivno odlično filmsko štivo za sve one koji ne mogu zamisliti život bez parfema ove dizajnerice ili pak sanjaju o posjedovanju jednog originalnog Chanel kostimića.
Vojvotkinja (2008.)
"Vojvotkinja" je povijesna drama u kojoj glavnu ulogu nesretne vojvotkinje glumi Keira Knightley, britanska glumica koja je cijelu svoju karijeru izgradila na ulogama plemkinja, princeza, nesretnih vojvotkinja ili pak kontroverznih spisateljica iz povijesti. Ovaj biografski film zapravo je filmska adaptacija knjige povjesničarke Amande Foreman koja je istražila sudbinu engleske plemkinje Georgiane Cavendish s kraja 18. stoljeća koja je proživjela život pun skandala, obrata i velikih razočaranja.
Naime, mlada Georgiana udala se za mnogo starijeg vojvodu koji od nje želi samo jedno - muškog nasljednika. Nakon što mu njegova mlađahna žena rodi djevojčicu, on odluči sebi pronaći ljubavnicu, a Georgiana mu uzvrati istom mjerom. Ljubavne zavrzlame, moral i dvostruka mjerila društva onoga doba odlično dočaravaju atmosferu u kojoj su žene živjele prije 250 godina.
Uz odličnu glumu, zanimljivu radnju i sjajnu produkciju, ovaj se film može pohvaliti i dobivenim Oscarom u kategoriji najbolje kostimografije. Bogate perike, prekrasne haljine poznate i kao krinoline te materijali od kojih zastaje dak učinili su ovaj film pravom modnom riznicom.
Annie Hall (1977.)
Oscarom nagrađeni film kultnog redatelja Woody Allena, „Annie Hall“ svakako se morao naći na ovoj našoj listi. Naime, glavna glumica, Diane Keaton odabrala je vlastitu garderobu za film i to sastavljenu od muških komada te tako postavila novi trend u odijevanju žena – nošenje muških odijela! U vrijeme objavljivanja filma ne samo radnja, već čitava estetika i kostimografija filma pretvorena je u nenadmašni trend koji i dalje ostaje jedan od najupečatljivijih lookova svih vremena.
Jedni ga kritiziraju, a drugi obožavaju, ali nikoga nije ostavio ravnodušnim. „Annie Hall“ promijenila je modnu industriju na bolje i na tome smo joj izuzetno zahvalne. Upravo je ovaj film privukao ogroman broj žena da prigrle hlače visokog struka i oversize košulje s profinjenim izgledom koji se pokazao kao bezvremenski trend.