Nema sumnje da su biljke izvrstan ukrasni element, posebno one viseće, jer one prazne kutove, koje ponekad zaboravimo, mogu ispuniti bojom, dobrom energijom i živošću.
A što je bolje od omiljenih sukulenata za ukrašavanje tih kutaka u domu: trebaju malo pažnje, obično rastu dobrim tempom i očaravaju svojom jedinstvenom ljepotom.
Sukulenti koji vise ili se vuku po podu jedan su od rastućih trendova u zelenom uređenju doma. Mogu se postaviti bilo gdje, od visećih košara, starih čajnika, preko zidnih umjetnina ili jednostavno na rubu police. I ono najbolje, izgledaju sjajno bilo gdje, a dodaju obilje šarma i karaktera u svaki prostor.
Kao velike obožavateljice sukulenata svih vrsta i veličina, izdvojile smo neke od najupečatljivijih visećih kojima možeš ukrasiti dom ove zime i dodati mu malo topline i zelenila.
Hoya iliti voštani cvijet
Ova biljka je obično poznata kao Hoya, voštani cvijet, vosak ili voštana biljka. Listovi su joj mesnati i tamnozeleni, ali najkarakterističnije obilježje su bijeli cvjetovi s ružičastim središtem koji cvjetaju u obliku polukugle.
Ovaj viseći sukulent treba puno svjetlosti, ali bez izlaganja suncu. Ne podnosi hladno vrijeme, pa ga moraš zaštititi od hladnoće. Kada cvjeta, između proljeća i ljeta, treba ga obilno zalijevati, ali vodeći računa da tlo ne poplavi.
Magarčev rep
Ova biljka porijeklom iz Meksika jedna je od najljepših u domu zbog svoje fleksibilnosti u odnosu na vremenske prilike. Kao i gotovo svi sukulenti, Sedum morganianum preferira toplo okruženje, ali se također može držati u zatvorenom gdje je temperatura niža.
Ono što mu treba vrlo je jednostavno: mora biti izloženo svjetlosti najmanje 6 sati dnevno, ali ne izravno pod suncem, jer može 'izgorjeti'. Osim toga, mora se zalijevati samo kad se njegov talog osuši (to može biti negdje između 10. i 14. dana od prethodnog zalijevanja). Konačno, potreban mu je dobro odvodni supstrat kako se voda ne bi nakupljala u korijenju. Ako je Magarčev rep sretan, imat će svoju karakterističnu plavo-zelenu boju i može čak proizvesti crvene cvjetove.
Sedum burrito
Ova biljka dugo se brkala s Magarčevim repom, odnosno Sedum morganianum. Iako izgledaju vrlo slično, i jasno je zašto bi se moglo pomisliti da su iste, u stvarnosti se radi o različitim vrstama.
Sedum burrito ima jedinstvene karakteristike: listovi su mu kraći i zaobljeniji, a cvjetovi koje proizvodi ružičasti, a ne crveni kao kod Magarčevog repa. Uz odgovarajuću pažnju može doseći i do 50 centimetara (ili više!). Međutim, njega je ista kao i kod prethodne biljke.
Krunica
Ova biljka, Senecio rowleyanus iliti poznatija kao Krunica, idealna je kao ukras zbog posebno kuglastih listova. Iako je u prirodi puzajuća biljka, u domovima djeluje kao viseća jer njezini "biserni lanci" izgledaju nevjerojatno. Osim ljepote lišća, proizvodi i bijele cvjetove koji imaju miris sličan cimetu.
Biljku treba držati na dobro osvijetljenom mjestu, ali ne na izravnoj sunčevoj svjetlosti. Što se tiče zalijevanja, ono je malo češće nego kod drugih sukulenata i preporučuje se zalijevati između jednom i dvaput tjedno: ako lišće počne padati, trebala bi manje zalijevati; ako se izravna, vrijeme je za još vode.
Othonna capensis iliti mali kiseli krastavci
Iako je obično poznata kao mali kiseli krastavci, pravo joj je ime Othonna capensis, a to je biljka dugih stabljika s ljubičastim nijansama. Naraste oko 5 centimetra prema gore prije nego što počne padati, a stabljike mogu doseći i do 60 centimetra.
Ova biljka najbolje uspijeva na otvorenom jer voli svjetlost i može živjeti izravno na suncu. Voli umjerenu vlagu, pa je treba zalijevati i do dva puta tjedno. Kad Othonna cvjeta, stvara žute cvjetove koji su vrlo slični tratinčicama.
Ceropegija
Njegovo kolokvijalno ime Lanac srca dolazi od osebujnog oblika lišća koje nalikuje malim srcima sa zelenim ili ljubičastim 'leđima'. Ceropegija woodii vrlo je popularna zatvorena viseća biljka, ali može živjeti i na otvorenom. Potrebno joj je vrlo malo vode - samo kad je podloga potpuno suha. Postavi je na dobro osvijetljeno mjesto i bit će sretna.
Senecio radicans ili male zelene banane
Listovi biljke Senecio radicans izgledaju poput niza minijaturnih zelenih banana. Savršena je za viseće posude zbog načina na koji raste uzdužno, kao i zbog jednostavnosti uzgoja. Preferira umjerenu ili toplu klimu i trebala bi biti na neizravnom svjetlu. Uz to, kao i gotovo sve sukulente, treba je zalijevati samo kad mu je tlo suho.
Crassula pellucida
Osim što se sadi u viseće posude, ova biljka može se koristiti i za ukrašavanje zidova ili cvjetnih aranžmana. Baš poput Ceropegije, Crassula pellucida ima listove u obliku srca, ali oni postaju ružičasti ili crveni kada su izloženi suncu. Uz to, tijekom proljeća proizvodi bijele i zvjezdasto oblikovane cvjetove.
Boja lišća mijenja se prema količini svjetlosti koju biljka prima. Međutim, ne bi je smjela ostavljati na izravnom sunčevom svjetlu kako bi postala crvenija ili ružičastija, jer može 'izgorjeti'. Idealno je smjestiti je na osvijetljeno mjesto kroz koje povremeno prodiru zrake sunca, a zalijevati je treba kad je potpuno suha.
Sedum 'Little Missy'
Sedum 'Little Missy' može se koristiti kao biljka puzavica, ali brz i bujan način uzgoja čini je izvrsnim izborom za viseće posude. Listovi su joj mali i svijetlozeleni, ružičastih ili blijedozelenih rubova.
Voli svjetlost, pa može biti djelomično ili u potpunosti izložena suncu. Što se tiče zalijevanja, zemlju treba održavati malo vlažnom sve dok se posuda dobro ne isprazni.
Listopadski kamenjar
Stabljike Sedum sieboldii, poznatije kao listopadski kamenjar, mogu doseći i do 50 centimetara, pa dobro djeluje kao pokrivač za prostore tla i u visećem loncu. Voli toplo vrijeme i puno sunca pa je idealna biljka za dvorište ili balkon. Unatoč velikoj izloženosti svjetlu, zahtijeva vrlo malo zalijevanja.
Dischidia nummularia
Karakteriziraju je mesnati okrugli listovi koji vise s dugih stabljika. Dischidia nummularia je sporo rastuća biljka koja visi, no s vremenom postaje grmolika. Ne treba biti na suncu, tako da može ostati u zatvorenom, u osvijetljenoj sobi. Treba je zalijevati kad je zemlja suha. U divljini se nalazi u Indiji, Kini, Indoneziji, Laosu, Tajlandu, Vijetnamu, Mjanmaru, Maleziji i Australiji te se često može vidjeti na krošnjama stabala.
Senecio herreanus
U svom prirodnom staništu je puzajuća biljka, ali zahvaljujući dugim stabljikama dobila je novu dekorativnu upotrebu kao viseća biljka. Iako Senecio herreanus nalikuje Krunici, u stvarnosti lišće nije okruglo, već blago ovalno i zašiljeno. Možeš je smjestiti na djelomično osunčano mjesto ili u "svijetlu" hladovinu. Treba je zalijevati kad se supstrat potpuno osuši.