Običaji i zanimljivosti

Od parada do Krampusa: Kako se sveti Nikola slavi diljem svijeta?

Kod nas su to obično čizmice na prozoru, simbolični pokloni i šibe, ali blagdan svetog Nikole razlikuje se od zemlje do zemlje. Saznaj neke od najzanimljivijih običaja i tradicija

profimedia-0484031640.jpg
Foto: Profimedia

Svake godine, 6. prosinca, sezona blagdana započinje ranim posjetom svetog Nikole - zaštitnika djece. Sveti Nikola poznat je po svojoj milostivoj i nesebičnoj naravi, a blagdan je tijekom godina i uslijed neizbježnog konzumerizma, postao prava priprema za roditelje da se užive u duh darivanja djece za nadolazeću božićnu sezonu.

Image
Djeci najdraži

Zašto sveti Nikola voli ostavljati darove u čizmicama?

Kod nas se običaj povodom ovog blagdana usredotočuje na to da djeca večer prije (5. prosinca) ostavljaju svoje čizmice na prozoru. Svakog jutra, na blagdan svetog Nikole, djeca se bude i u svojim čizmicama pronalaze neke jednostavne i simbolične darove koji ih čekaju. Nekad je to bilo voće, a danas su to većinom slatkiši ili eventualno neke igračke i gotovo nezaobilazna šiba.

Image
Foto: Pexels

No kako se ovaj blagdan slavi u ostatku svijeta? Ono što je svakako drugačije od zemlje do zemlje je dan blagdana. Kod nekih Sveti Nikola pada 5., 6. ili 19. prosinca, a kod nekih slavlja ovog velikog sveca započinju već sredinom studenog, a u nastavku smo izdvojile neke od najzanimljivijih običaja i tradicija kako se blagdan svetog Nikole slavi diljem svijeta.

Parade u čast svetog Nikole

U Nizozemskoj svečanosti počinju paradama diljem zemlje, obilježavajući dolazak Svetog Nikole iz Španjolske. Nazvan Sinterklaas na nizozemskom, gotovo svaki nizozemski grad i selo imaju godišnju paradu povodom ovog blagdana, na kojoj se obično pojavljuje netko odjeven kao Sinterklaas na konju, čamcu, kočiji ili čak helikopteru.

U vremenu između dolaska, Sinterklaas putuje po bolnicama, školama i od kuće do kuće, ostavljajući male darove dobro odgojenoj djeci. Zauzvrat, djeca će često ostaviti mrkvu, malo sijena i zdjelu vode za Sinterklaasovog konja.

Image
Foto: Profimedia

Čizmice ispred kamina ili ulaznih vrata

Kod nas se čizmice obično ostavljaju na prozoru večer prije blagdana, a ovaj običaj imaju i druge zemlje u nešto drugačijim varijantama: djeca ostavljaju cipele ili čizmice ispred kamina ili ulaznih vrata, svi sa istom nadom da će se probuditi i pronaći čizmice ispunjene darovima svetog Nikole.

Budući da je sveti Nikola poznat po tome da daruje dobru djecu, u nekim zemljama (uključujući i našu) - nezaobilazna je i šiba za zločestu djecu, mada je ona postala toliko velik simbol ovog blagdana da je dobivaju gotovo sva djeca, bez obzira na ponašanje. Postoje varijacije ove tradicije u različitim zemljama, u rasponu od vrećice soli do drvenih štapova.

Naravno, danas će većina djece primiti darove od svetog Nikole unatoč svom dosadašnjem ponašanju tijekom prošle godine - sve od voća i slatkiša pa sve do igračaka i novaca.

Image
Foto: Marko Lukunic/Pixsell

Večernja gozba uoči blagdana svetog Nikole

U nekim je zemljama večer uoči praznika važnija od samog dana. Slično kao kod Božića gdje obitelji često održavaju svoja okupljanja i razmjenjuju darove na Badnjak i provode Božić u crkvi ili tiho slaveći s užom obitelji, tako se i večer prije Svetog Nikole slavi darivanjem i velikom obiteljskom gozbom, a u Nizozemskoj se ona zove Sinterklaasavond (Sinterklaas večer).

Što je na jelovniku? Na tradicionalnom stolu može biti biskupsko vino, kruh, kolačići u obliku sv. Nikole i posebno glavno jelo rezervirano za blagdan. U Francuskoj bi to mogla biti svinjetina sa senfom i jabukama. U Njemačkoj ćeš možda uživati u Pfannkuchenu ili njemačkim palačinkama, a i diljem svijeta postoje tradicionalne pizze, juhe i peciva na Svetog Nikolu.

Image
Foto: Pexels

Pokloni za neudane žene

U Italiji nisu djeca jedina koja primaju darove na Dan Svetog Nikole - na popisu su i neudane žene. Diljem Italije neudane žene mogu prisustvovati posebnoj misi na blagdan svetog Nikole kako bi sudjelovali u Rito delle nubili, ritualu u kojemu sedam puta okreću kolonu kako bi promijenile svoju sreću u pronalaženju supružnika.

Pitaš se zašto neudane žene dobivaju toliku pažnju na Svetog Nikolu? Sveti Nikola se smatra zaštitnikom, ne samo djece i potrebitih - već i djevica. Jedna priča o svetom Nikoli govori kako je jednom siromahu dao miraz za svoje tri kćeri kako bi se dobro udale.

Image
Foto: Pexels

Posjet Krampusa

Nije sve veselo i vedro za vrijeme Svetog Nikole - i to sve zahvaljujući Krampusu. Diljem svijeta, pa i kod nas, varijacije ove prijeteće figure prate svetog Nikolu da kazni djecu koja se loše ponašaju. Najvjerojatnije ćeš naletjeti na Krampusa i u zemljama poput Njemačke, Austrije, Mađarske, Slovenije i Češke. Obično se prikazuje kao polučovjek, polu-koza - zastrašujuće stvorenje koje posuđuje osobine od demona, zvijeri i đavla.

Legenda kaže da Krampus putuje sa svetim Nikolom, ostavljajući ugljen za nestašnu djecu ili ih, u nekim slučajevima, otima u svojoj vreći. Još jedna Krampusova tradicija od koje nas hvata jeza: u nekim dijelovima Europe se uoči Svetog Nikole događa Krampusnacht iliti Krampusova noć. Krampus izlazi na ulice i posjećuje domove djece koja se loše ponašaju.

Image
Foto: Profimedia