Godinu dana kasnije

Prošla je godina dana od zagrebačkog potresa, a posljedice osjećamo i danas

Traumatični događaj sve nas je zabrinuo, ali je probudio u nama duh zajedništva

PXL_010420_28597189.jpg
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL

Malo tko će zaboraviti prošlogodišnje jutro 22. ožujka kad je stanovnike Zagreba probudio snažan potres. Bio je to sam početak karantene što je ujedno bila i najveća sreća u nesreći jer su gotovo svi bili doma. Iako je prošla godina dana od traume koja će nas pratiti do kraja života, stvari se polako mijenjaju na bolje.

Image
Prije, tijekom i nakon

Psihologinja objasnila kako pomoći djeci da prebrode traumu zbog potresa

Tog nedjeljnog jutra san Zagrepčana i Zagrepčanki naglo je prekinut u 6 sati i 24 minute snažnom tutnjavom i trešnjom tla. Mnogima od nas nije bilo jasno što se događa, pogotovo što do tog trenutka nismo osjetili značajan potres. Kućni ljubimci su se uplašili, namještaj se tresao, a umjetnine sa zida i stakleno posuđe s polica počelo je padati. Tih nekoliko trenutaka čiste panike i straha svima su nam se zauvijek urezali u pamćenje. Iskustvo je bilo posebno traumatično za stanovnike užeg centra grada koji se počeo raspadati kao kula od karata. Potres je odnio jedan mladi život, ali i mnogima promijenio život u potpunosti.

Nekima je život s ovom traumom i započeo. Svi se sjećamo uznemirujućih fotografija razrušene bolnice u Petrovoj ulici koju su mlade majke i njihova novorođena djeca morali evakuirati. Prizori umornih i uplašenih majki koje na hladnoći drže svoju novorođenčad u naručju obišle su svijet. No iako je potres bio poprilično veliko traumatično iskustvo za sve nas, Zagrepčani i Zagrepčanke pokazali su svoj nepokolebljiv duh koji pokazuje da prebroditi mogu baš sve.

Image
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL

Rodilje i bebe koje su došle na svijet u ovim stresnim trenutcima okupile su se ponovno ispred bolnice u Petrovoj ulici kako bi obilježile godišnjicu razornog potresa i pokazale kako ih je ovo iskustvo učinilo snažnijima. Prisjetile su se kako je izgledao taj kobni dan i koliko je njihova borba za svaki život bila snažna. Danas su sve bebe zdrave i vesele te ih je divno vidjeti kako se u zagrljaju hrabrih majki smiješe.

Potres u nekoliko trenutaka nije uništio samo namještaj, posuđe ili čak zidove, nego i normalnu svakodnevicu mnogih stanovnika Zagreba. Neki su se morali trajno preseliti u nove domove, a neki i danas žive u zgradama koje imaju pukotine na zidovima. Kako su podrhtavanja tla nastavila i kasnijih dana, mjeseci, pa čak i sada godinu dana kasnije, morali smo se naučiti na suživot s ovom snažnom prirodnom silom. Prvih nekoliko mjeseci svi smo skakali iz kreveta i na najmanje podrhtavanje, a svemu tome nije pomogao i novi potres koji se dogodio krajem prosinca. Iako epicentar nije bio u Zagrebu, već istraumatizirani Zagrepčani u trenutku su se prisjetili svih onih strašnih osjećaja kao tog nesretnog jutra 22. ožujka.

Zagreb je baš kao i hrabre majke pokazao kako je takvo traumatično iskustvo ipak samo jedan od mnogih nepredvidivih trenutaka koje život donosi. Iako nas je uplašio, potres nas nije zaustavio i život se sada, godinu dana nakon nesreće, polako vraća u normalu. To pokazuju i fotografije grada na kojima možemo vidjeti kako su se stvari promijenile od samog potresa.

Image
Foto: Pixsell/PIXSELL
Image
Foto: Pixsell/PIXSELL

Broj žrtava zbog karantene nije bio velik, no tog nesretnog jutra život je izgubila mlada Anamarija Carević. Anamarija je bila izuzetno aktivna pripadnica crkve u Palmotićevoj koja je također nastradala u potresu. Upravo njoj u čast isusovci su predstavili Zakladu za obnovu Bazilike Srca Isusova i izgradnju pastoralnog centra “Anamarija Carević” te pozivaju sve građane da danas u 19 sati na svojim prozorima zapale svijeću za tragično izgubljen mladi život.

A svijeću su i za sve one koji su ostali bez domova ili i dalje žive u neobnovljenim stanovima i kućama zapalili pripadnici udruge SOS Zagreb koja se bori za ravnopravnu podjelu sredstava za obnovu domova. Članovi udruge sastali su se u točno 6:24 na uglu Đorđićeve i Petrinjske ulice koje su značajno oštećene u potresu.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Iako se napredak vidi, pred Zagrepčanima su još duge godine oporavka od potresa. Dok će se domovi uvijek nekako obnoviti i urediti, traume koje je potres ostavio pratit će nas još dugo godina. S njima ćemo morati naučiti živjeti, a iako možda ne zvuči lako, svakako nije nemoguće.