Obožavaš se družiti sa svojim prijateljicama, daju ti snagu, nasmijavaju te i prolaze s tobom kroz sve lijepe i tužne događaje. No, u tim veselim druženjima na kavama ili ludim izlascima ponekad i ogovarate ljude iz svog okruženja. Kolege, prijatelje, bivše dečke - svi ponekad dođu na red. Iako je ogovaranje često vrlo zabavno, nekad se možda osjećaš loše. Je li lijepo pričati o ljudima koji su dio tvog života i komentirati način na koji se odijevaju ili njihov ljubavni život?
No, znanost kaže da nema razloga da se osjećamo krivima. Pokazalo se da je to vitalni dio života, čini nas zdravijima i jedna je od ključnih stvari koja nas čini ljudima.
Prema profesoru Robinu Dunbaru, tračevi su ono što ljude čini ljudima jer omogućuju prenošenje vitalnih informacija o tome kome vjerovati i pomažu nam da se povežemo s obitelji i prijateljima. Stoga umjesto da se osjećamo krivima trebamo to prihvatiti kao vitalni dio života. "Naša društvena mreža ima veliki utjecaj na sreću i dobrobit, a najvažnija stvar za održavanje na životu je veličina društvene mreže", objasnio je dalje.
"Jezik se razvio kako bi nam omogućio da se stvori društvena mreža, da budemo u toku i pričamo priče koje su zaista važne za koheziju zajednice. Ogovaranje je samo čavrljanje s ljudima i informiranje o svijetu u kojem živite. Dakle, ogovaranje je ono što nas čini ljudima", rekao je dalje.
No, prijateljstva nikada ne smijemo zanemariti jer jer osim što nam je lijepo u društvu prijatelja, oni pozitivno utječu na naše zdravlje (makar i nekad samo s njima tračali), a koliko - provjeri u nastavku.