Ženska prava

Menstrualno siromaštvo Hrvatica: Cijena je ispred kvalitete

Istraživanje koje je provela Udruga PaRite pokazalo je koliko je rašireno menstrualno siromaštvo u Hrvatskoj te koliko žene uistinu moraju kompromitirati kvalitetu zbog cijene i biraju manje kvalitetne proizvode zbog niže cijene, a ponekad nemaju novca ni za to

Menstruacija
Foto: www.profimedia.hr

Menstruacija je nešto što nam je zajedničko svima, bilo da smo rođene u iznimno bogatoj obitelji ili da jedva spajamo kraj s krajem. I dok većina nas automatski kupuje menstrualne proizvode i lijekove protiv bolova svaki mjesec, čak trećina Hrvatica nema taj luksuz.

Image

Jogom protiv menstrualnih grčeva: 3 poze koje prirodno ublažavaju bolove

Novo istraživanje koje je provela Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRite pozabavila se upravo pitanjem korištenja menstrualnih proizvoda i lijekova protiv bolova među Hrvaticama. Nakon što sam proučila rezultate, moram priznati da sam ostala zatečena. Za mene je menstruacija nešto o čemu ne razmišljam previše jer su mi svi potrebni proizvodi svaki mjesec dostupni te se osjećam pomalo posramljeno što nisam dovoljno informirana o činjenici da za mnoge žene situacija nije takva.

Dani kada imamo mjesečnicu posebno su nam osjetljivi i vrlo ćemo lako osjetiti razliku između uložaka od 20 kuna i onih od 10 kuna. Upravo su jednokratni higijenski ulošci proizvodi koje Hrvatice najviše koriste, njih čak 74%. Drugi po redu su tamponi (13%), a tek 9% žena koristi menstrualnu čašicu. Na tržištu nam je dostupno mnogo različitih vrsta uložaka i tampona, a njihova kvaliteta varira baš kao i cijena. Iako u mnogim kategorijama proizvoda cijena ne diktira nužno kvalitetu, kod proizvoda poput uložaka i tampona to je nažalost pravilo.

Zato je posebno poražavajuć podatak da više od trećine ispitanica bira nekvalitetnije proizvode samo kako bi uštedjele na njima. Više od 10% ispitanica također navodi da nema dovoljno sredstava da si priušte dovoljno proizvoda kako bi ih redovito mijenjale pa tako njih 8.8% navodi da im se događa situacija da uložak/tampon ne promjene duže od 6-8 sati jer si ne mogu priuštiti više menstrualnih potrepština. Nešto manje od 5% ih moraju posuditi od prijateljice ili nekog drugoga.

Jedna desetina žena navodi kako si ponekad menstrualne potrepštine uopće ne mogu priuštiti. U tim slučajevima koriste improvizirana sredstva kao što je toaletni papir, a dio koristi komade tkanine/krpe/izrezane majice. Neke su ispitanice navele da su koristile gazu, maramice, vatu, ručnik, dječje pelene, čarape, papirnate ručnike/salvete ili zavoj. Ovaj podatak je uistinu poražavajuć. Menstruacija je prirodni dio ženskog života i potrepštine poput uložaka i tampona nisu luksuz. Oni bi trebali biti osnovna potrepština poput hrane i vode, a ne nešto na što svakog mjeseca moramo odvajati za neke značajne iznose novca.

Upravo zato na pitanje bi li takvi proizvodi trebali biti besplatni za sve žene u Hrvatskoj čak 76% žena odgovara afirmativno. U svijetu već postoje neke zemlje u kojima su ulošci i tamponi besplatni, kako u školama tako i fakultetima, ali i za sve ostale žene. Takav sustav žene ne kažnjava zbog činjenice da svakog mjeseca trebaju proizvode koje će im osigurati minimum dostojanstvenog života, već im osigurava upravo to. Ulošci i tamponi ne bi trebali biti luksuz koji si ne mogu svi priuštiti.

Ista je situacija s lijekovima protiv bolova, a svi znamo koliko menstruacije mogu biti iznimno bolne. Čak 10% žena bolove mora trpjeti u potpunosti jer si ih ne mogu priuštiti. Sve to doprinosi činjenici da sve žene i dalje nisu u ravnopravnom položaju te da mnoge zbog siromaštva moraju patiti i na osnovnim stvarima poput mjesečnice.

Ova nepravda može se ispraviti uz pomoć vlasti na koju možemo utjecati samo ako smo dovoljno glasne i uporne. Nadam se kako će se ovi podaci u skorije vrijeme promijeniti jer nitko u 2021. godini ne bi trebao biti primoran umjesto uložaka koristiti stare majice ili čarape.