Zbog temperatura koje ove godine prelaze i 35 stupnjeva Celzijeva, ljeti smo se skloniji otrovati hranom. Ne skladištimo li određene namjernice kako treba ili ih predugo držimo na sobnoj temperaturi ne samo da nam muhe postaju neprijatelji koji upropaste ostatke od ručka, već se mogu razviti i patogene bakterije. Salmonela nam je svima dobro poznata te vrlo često nastanjuje proizvode od sirovih jaja, a tu je, među ostalima, i stafilokok koji se može naći čak i u sladoledu. To, dakako, ne znači da ne treba konzumirati određene namirnice nego treba paziti gdje i kako pripremamo i čuvamo hranu. U suprotnom, crijevne bi ti poteškoće mogle uništiti ljetne radosti.
Kako trovanje hranom često poistovjećujemo s crijevnom virozom, treba reći da su im simptomi gotovo isti - mučnina, grčevi u trbuhu, pad apetita, proljev, a nekad i temperatura. Ipak, trovanje hranom obično se javlja nekoliko sati nakon konzumiranja zaražene hrane, no može i kasnije, i u pravilu traje kraće. Do pojave viroze dolazi nakon par dana od izloženosti virusu ili bakteriji. Dakle, jedino što možeš je prisjetiti se što si jela u posljednjih 24 sata i prebaciti se na malo vode svako malo, prepečenac ili malo krekera.
A da bi izbjegla neugodne simptome trovanja hranom, donosimo ti popis sedam namirnica na koje ljeti trebaš posebno obratiti pažnju jer su sklonije kvarenju.