Nakon strogog posta na Veliki petak, kada se jedu nemasna jela, za uskrsni ručak se blaguje obilno, a posebice hrana koja se nosila na uskrsni blagoslov u crkvu. Što će se naći na uskrsnom blagdanskom stolu, ovisi o tome radi li se o kontinentalnoj Hrvatskoj, Primorju ili pak Dalmaciji.
Ideje za uskrsni ručak
Juha je obavezna, glavno jelo obično je pečenje s puno priloga i svježim salatama. Na moru je to najbolja bijela riba, zubatac ili kovač (šanpjer). Tradicionalno u nekim se hrvatskim krajevima na Uskrs za ručak priprema pečena janjetina, uz koju se poslužuju mladi krumpir, salata, mladi luk. U Slavoniji će to biti pečena svinjetina ili teletina s krumpirom iz pećnice i zelenom salatom. Obilni uskrsni ručak pamti se i po desertu.
Raskošna torta od čokolade ili oraha, te neizostavno kolači od dizanog tijesta, sirnica ili pinca. U Istri se za najveći kršćanski blagdan tradicionalno priprema povetica, kolač sličan orahnjači, ukusna savijača s nadjevom od oraha i jabuka.
U nastavku donosimo osam recepata za uskrsni ručak.
Zubatac s umakom
Sastojci:
- zubatac težak 1,5 kg
- 1 glavica luka
- bijelo vino
- svežanj peršinovih grančica
- nekoliko listića celera
- 1 grančica majčine dušice
- maslinovo ulje
- sol
- papar
Za umak:
- 5 dkg maslaca
- ½ svježe crvene paprike
- 1 kg rajčica
- ½ žlice umaka tabasco
- malo šećera
Priprema:
Oljušteni luk narežite i sitno nasjeckajte. U trbušnu šupljinu očišćene, oprane ribe stavite narezani luk, začinsko bilje, 4-5 zrna papra, sok jednog limuna i 4-5 žlica ulja. Posolite ribu izvana. Stavite ju u nauljeni lim, nakapajte sokom drugog limuna i prelijte uljem. Pecite 25 minuta u pećnici zagrijanoj na 200 °C stupnjeva. Zatim smanjite temperaturu pa pecite još dvadesetak minuta. Dok se peče povremeno prelijevajte vinom, te vlastitim sokom. U međuvremenu za umak očišćenu papriku narežite na kockice, pa pržite na niskoj temperaturi s nasjeckanim lukom da ostane svijetao.Umiješajte nasjeckane rajčice, sol, šećer i umak tabasco, pa kuhajte pola sata. Poslužite s ribom.
Pečena janjetina
Sastojci:
- 1 kg janjetine
- 3 žlice mljevene paprike
- 2 žlice sjemenki komorača
- 3 čaše vode
- pola čaše maslinova ulja
- sol
Priprema:
Janjetina narezana na veće komade i svi ostali sastojci stave se u posudu za pečenje i dobro promiješaju. Peče se ispod peke ili u pećnici pokriveno aluminijskom folijom oko sat i 30 minuta na 200°C stupnjeva.
Pečena teletina s krumpirom
Sastojci :
- 80 dkg telećeg mesa
- 1 dcl ulja
- češnjak
- 1 kg krumpira
- sol, papar
Priprema:
Teleće meso oprati, posušiti, posoliti, popapriti, natrljati češnjakom. Preliti ga vrelim uljem te peći u pećnici na temperaturi od 200-220 stupnjeva. Meso povremeno okretati i prelijevati vlastitim sokom. Kad meso dobije ružičastu koricu, oko njega posložiti nasoljeni krumpir izrezan na manje kriške te nastaviti peći. Ako je potrebno, povremeno dodavati malo tople vode.
Šanpjer – nezaobilazan na svečanim trpezama
Ako želite jelo bogatog teka i okusa u kojem se ne gube brojni mirišljavi začini, onda je riba, ali ne bilo koja, pravi izbor. Šanpjer ili kovač najskuplja je bijela riba i čest gost svečanih, blagdanskih trpeza. Prepoznatljiva je po crnim mrljama s obje strane tijela. Kovač ima jako delikatno meso koje se topi, te ga je najbolje kupovati cijelog i pripremati s kožom. Možete ga kuhati na pari, peći, pržiti na žaru ili u tavi. Ako se odlučite za prženje, prije toga ga uvaljajte u malo brašna. Služi se s povrćem blagog okusa i s blagim umacima, te bijelim vinom i limunom.
Sastojci:
- 1 kg ribe (šanpjer, škarpina, ušata, salpa, cipal, veće bukve)
- 1/2 kg krumpira
- 1/2 dcl maslinova ulja
- crveni luk
- 5-6 češnja češnjaka
- vezica peršina
- lovorov list
- papar u zrnu
- sol
- limun
Priprema:
Očistiti ribu i u široki lonac na dno poslagati nekoliko krumpira isječenih na ploške. Na to složiti na veće komade izrezanu ribu. Svakako stavite ribu s glavom i na to rasporedite na kolute narezani crveni luk, pa dodajte nasjeckani češnjak, peršin, list lovora, papar u zrnu, prstohvat soli i malo maslinovog ulja. Oprezno polijevati hladnom vodom, tek toliko da ogrezne. Kuhati 20-ak minuta na laganoj vatri. Ne miješati, samo protresti. Servirati, najbolje u zdjeli u kojoj se kuhalo, još podliti s malo maslinova ulja, posuti svježim isjeckanim peršinom, paprom, garnirati kriškama limuna.
Janjeći kotlet
Sastojci:
- 8 janjećih kotleta
- 2 žlice maslinova ulja
- 8 grančica ružmarina
- 8 grančica majčine dušice
- 8 grančica metvice
- sol, papar
Priprema:
Kotlete premažite s pola predviđene količine ulja, te posolite i popaprite. Na svaki kotlet stavite po grančicu ružmarina, majčine dušice i metvice. Složite kotlete na rešetku pa ih stavite u vruću grill-pećnicu te pecite 4-6 minuta. Izvadite rešetku, uklonite bilje i okrenite kotlete. Premažite ih preostalim uljem, vratite začinsko bilje i pecite još 4-6 minuta. Odmah poslužite.
Mesna rolada
Sastojci:
- 2 kg teletine, janjetine ili svinjetine
- 4 žlice ulja
- 6 dkg sušene slanine
- 2 češnja češnjaka
- peršin
- papar
- sol
- 2 kg krumpira
Priprema:
Slaninu, peršin i češnjak sitno nasjeckajte, dodajte malo limunova soka i sve dobro izmiješajte. Meso oblikujte u veliki odrezak. Istucite ga, malo posolite i popaprite. Premažite ga pripremljenom mješavinom i savijte u roladu. Povežite je koncem i dosolite. U pleh stavite ulje i krumpir narezan na deblje ploške. Posolite ga, popaprite i izmiješajte. Na krumpir stavite pripremljenu roladu i dobro poklopite ili prekrijte alufolijom kako se meso za vrijeme pečenja ne bi sušilo. Stavite peći u pećnicu koju ste zagrijali na 220 stupnjeva C. Kad je rolada napola pečena okrenite je, po potrebi zalijte s malo vode i nastavite poklopljeno peći do kraja. Ukupno pecite oko sat i pol. Pečenoj roladi skinite konac, narežite je na ploške i poslužite zajedno s krumpirom i salatom po želji.
Juneća pisanica Wellington i svježe mahune s prezlama i češnjakom
Ako ste ipak jedan od onih koji tvrde da se ne mogu najesti od ribe, iskusno nepce Tomislava Špičeka za uskrsni ručak predlaže mesno jelo, odnosno juneću pisanicu Wellington posluženu uz mahune s prezlama i češnjakom.
Sastojci:
- Biftek- 800 g
- Lisnato tijesto - 500 g
- Sušena rezana dimljena šunka - 100 g
- Šampinjoni - 200 g
- 3 žlice senfa
- Mahune svježe - 500 g
- Prezle - 100 g
- Maslac - 100 g
- Češnjak - 3 češnja
- Jaja - 2 komada
- Mileram - 1 dl
Priprema:
Biftek očistite od žilica, posolite i popaprite. Bacite ga na tavu kratko da se opeče, izvadite na tanjur, premažite senfom te pustite da se ocijedi. Sirove šampinjone usitnite, zatim ih dobro zapržite na ulju na kojem ste prethodno pekli beefsteak kako bi isparila sva voda i začinite.
Lisnato tijesto razvaljajte u kvadrat i očistite od brašna. Na lisnato posložite suhu dimljenu šunku, premažite šampinjonima, stavite posušeni beefsteak, rubove premažite razmućenim jajem i zamotajte u roladu.
Roladu izvana ukrasite i pecite u pećnici. Kada je jelo gotovo, pustite da malo odmori te ga razrežite.
Mahune skuhajte u slanoj vodi. Zatim u tavi otopite maslac, zapržite prezle i češnjak, dodajte žlicu milerama i kuhane mahune te kratko pirjajte. Mahune servirajte kao prilog uz glavno jelo.
Poširani zubatac u umaku od pjenušca by Ivan Pažanin
Sastojci:
- Zubatac - 800 g
- Pjenušac - 1 dl
- Mišanca (poljska trava) - 1 kg
- Mladi krumpir - 6 komada
- Crni češnjak - 400 g
- Crna sol
- Poriluk - 1 kom
- Maslac - 100 g
Priprema:
Zubatac filetirajte i isijecite ga na odreske te ga začinite. Obložite ga prozirnom folijom, a zatim i aluminijskom folijom te ga kuhajte u kipućoj vodi. Kosti od zubaca zakuhajte kako biste dobili sok. U reducirani umak ulijte pjenušac, začinite i povežite sve maslacem.
Napravite listiće od crnog češnjaka te dotle mišancu skuhajte i servirajte u list poriluka. Mladi krumpir skuhajte, začinite po želji i poslužite uz jelo.
Prilozi za Uskrsni ručak
Centralno mjesto na uskrsnom meniju zauzimaju tradicionalna jela poput uskrsne šunke, pisanica i kruha, no pravi gastronomski doživljaj ne bi bio potpun bez raznovrsnih priloga koji obogaćuju svaki zalogaj.
Prilozi za uskrsni ručak nisu samo dopuna glavnim jelima već su prilika da se kroz bogatstvo okusa i aroma ispriča priča o obiteljskim tradicijama, lokalnim specijalitetima i kreativnosti u kuhinji.
Izdvojili smo četiri zanimljiva i ukusna priloga za uskrsni ručak.
Mrkva pečena na tavi
Sastojci:
- 1 žlica maslinovog ulja
- 500g mrkve
- 1/2 žličice soli
- 1/4 žličice crni papar
- 3 žlice jabučni ocat
- 2 žlice med
- 1 žličica listova svježeg timijana
Priprema:
Zagrijte maslinovo ulje u velikoj tavi na srednje jakoj temperaturi pa dodajte mrkvu. Pospite malo soli i crnog papra. Kuhajte 6 do 8 minuta, povremeno miješajući, dok mrkva ne porumeni na mrljama i postane lagano hrskava. Zatim, dodajte jabučni ocat i med u tavu. Kuhajte, često miješajući, dok tekućina ne postane sirupasta, a mrkve ravnomjerno obložene, oko 1 minutu. Maknite s vatre i pospite listićima svježeg timijana. Poslužite odmah.
Zeleni grah s parmezanom i češnjakom
Sastojci:
- 500g svježe zelene mahune, orezane
- 1 žlica mljevenog češnjaka
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1/2 žličice soli
- 1/2 žličice mljevenog crnog papra
- 70g parmezana
- 2 kriške slanine, kuhane i nasjeckane
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 220°C. Mahune ubacite na ulje te posolite i popaprite u zdjeli zatim pomiješajte zelene mahune, češnjak, ulje, sol i papar. Premjestite mahune u lim za pečenje: Rasporedite u jednom sloju na lim za pečenje.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici dok mahune ne omekšaju, 15 do 20 minuta, miješajući na pola vremena pečenja.
Pospite mahune parmezanom i nastavite peći dok se parmezan ne otopi, oko minutu. Izvadite mahune iz pećnice te ih pospite slaninom. Poslužite odmah.
Salata od pečenog krumpira
Sastojci
- 1.5 kg mladog crvenog krumpira (prerezan na pola)
- 100 ml maslinovog ulja
- 1/2 žličica senfa
- 1 žlica bijelog octa
- sol
- crni papar
- 3 stapke mladog luka
- 2 stabljike celera, narezane na ploške
- 4 kriške kuhane slanine, grubo nasjeckane
- 4 žličice sitno nasjeckanog svježeg estragona
- 2 žlice sitno nasjeckanog svježeg peršina
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 220°C, a lim za pečenje obložite papirom za pečenje. U zdjeli pomiješajte krumpire i 2 žličice maslinovog ulja. Krumpir ravnomjerno rasporedite po pripremljenom limu, pa pecite 15 minuta u prethodno zagrijanoj pećnici. Okrenite i nastavite peći dok ne porumene i ne omekšaju, još oko 10 minuta. Neka se ohlade na sobnoj temperaturi.
U međuvremenu, u velikoj zdjeli, pomiješajte preostalu količinu maslinovog ulja sa senfom i octom. Posolite i popaprite. Dodajte ohlađeni krumpir, mladi luk, celer, slaninu, estragon i peršin te promiješajte. Poslužite odmah ili držite u hladnjaku do posluživanja. Salatu dovedite na sobnu temperaturu prije posluživanja.
Hrskave smrvljene prokulice
Sastojci:
- 1kg svježe prokulice
- 1/4 šalice vode
- 2 žlice maslinovog ulja
- 30g mljevenog svježeg češnjaka
- 1 žličica soli
- 1/4 žličice crnog papra
- 45g ribanog parmezana
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 220 °C. Stavite svježe prokulice u veliku zdjelu za mikrovalnu s vodom. Čvrsto pokrijte plastičnom folijom i stavite u mikrovalnu dok ne omekšaju, 6 do 8 minuta. Pažljivo uklonite i bacite plastičnu foliju. Stavite kuhane prokulice na lim za pečenje. Koristeći ravno dno mjerne posude ili šalice, zdrobite svaku prokulicu i osušite papirnatim ručnicima.
Ravnomjerno pokapajte prokulice maslinovim uljem i ravnomjerno pospite mljevenim svježim češnjakom, soli i crnim paprom pa pecite 10 minuta. Izvadite prokulice iz pećnice i pospite naribanim parmezanom. Pecite još 5 minuta dok se sir ne otopi. Dobar tek!