Šparoga je simbol proljeća. Raste u kršu priobalja, najčešće u grmlju, među trnjem zbog čega ju je teško brati, no trud se svakako isplati jer se radi o pravoj riznici zdravlja. Naime, ova biljka obiluje folatima, antioksidansima, uključujući vitamin C te vitamine B12, A, E i K kao i krom, mineral u tragu koji povećava sposobnost inzulina da transportira glukozu iz krvotoka u stanice. Trebaš li pripaziti na razinu šećera u krvi, šparoge će ti u tome pomoći.
Zanimljivo je da botanički pripada obitelji u kojoj su avokado, kelj i prokulica, a svo to povrće obiluje glutationom, jednim od najjačih antioksidanasa koji štiti stanice od utjecaja slobodnih radikala i ima antikancerogeni učinak. Šparoge su izuzetno zdrave i za bubrege i urinarni trakt. Pomažu detoksikaciju bubrega i čiste mjehur prevenirajući pojavu infekcija. Baš zbog toga, nakon konzumacije šparoga primijetit ćeš da ti mokraća ima intenzivniji miris. S obzirom da obiluju vlaknima šparoge blagotvorno djeluju na probavu i metabolizam.
Osim za tjelesno, dobre su i za mentalno zdravlje. Poboljšavaju pamćenje i smiruju živčani sustav. Obiluju vitaminom B12 koji je ključan za vitalnost i zdravlje te je vrlo bitno imati ga u dovoljnoj količini kad navršiš 50 godina jer u toj dobi tijelu opada sposobnost apsorpcije ovog vrijednog vitamina koji čuva živce, sprječavajući pojavu neurodegenerativnih bolesti. Mi smo ti pripremile tri recepta sa šparogama, kako bi u njima uživala što češće i što više.