Heljda je jedan od najhranjivijih i najsvestranijih sastojaka koje možemo uključiti u svoju prehranu. Bogat je izvor proteina, vlakana, minerala i vitamina, stoga je odličan izbor za sve koji žele uživati u zdravoj i uravnoteženoj hrani. Priprema heljdine ili hajdinske kaše jednostavna je , a uz nekoliko trikova i savjeta možeš osigurati da uvijek bude savršena i ukusna. Heljda ima niski glikemijski indeks (šećeri se sporo oslobađaju), pa će te ova namirnica dugo držati sitom. Idealna je i za one koji kreću na dijetu, a sadrži nezasićene masne kiseline.
Osnovni postupak kuhanja heljde
Na tržištu možeš pronaći različite vrste heljde koje se razlikuju po boji i veličini zrna. Najčešće se koristi svjetlija heljda koja je već oguljena. Manje obrađena heljda, koja ima tamnija zrna, bogatija je hranjivim tvarima, ali zahtijeva nešto dulje kuhanje. Prije nego se odlučiš za kupovinu, provjeri podrijetlo jer lokalno uzgojena heljda često ima bolji okus i kvalitetu.
Prije kuhanja provjeri je li heljda svježa i čista. Isperi je pod hladnom tekućom vodom kako bi uklonila prašinu i moguće nečistoće. Isperi je dok voda koja odlazi ne postane bistra. Ispiranje također pomaže u održavanju strukture zrna tijekom kuhanja.
Preporučeno je koristiti dvije šalice vode na jednu šalicu heljde. Ako želiš kremastiju heljdu, dodaj malo više tekućine, primjerice omjer 1:2.5, a za razdvojeniju heljdu koristi omjer 1:1.5 ili 1:2.
Zakuhaj vodu, dodaj prstohvat soli i opranu heljdu, zatim smanji temperaturu i kuhaj heljdu od 15 do 20 minuta. Vrijeme kuhanja možeš prilagoditi ovisno o vrsti heljde koju koristiš i o tome koliko želiš da zrna budu meka na kraju.
Kada je heljda kuhana, makni je s vatre i pusti da odstoji nekoliko minuta u poklopljenoj posudi. To omogućuje da zrna upiju preostalu tekućinu i postanu laganija i mekša. Prije posluživanja, razdvoji je vilicom kako bi odvojila zrna. Ako heljdu pripremaš unaprijed, pohrani je u hladnjak i prije serviranja samo je lagano zagrij.
Trikovi za još ukusniju heljdu
Heljdu možeš lagano popržiti na suhoj tavi prije nego je skuhaš. Time ćeš dobiti puniji i bogatiji okus. U vodu možeš dodati lovorov list, grančicu timijana ili ružmarina, češnjak i/ili luk za aromatičniji okus. Ako pripremaš slatku verziju, dodaj cimet, klinčiće ili kardamom.Ovu ukusnu žitaricu možeš kuhati i u povrtnom ili mesnom temeljcu, što će joj dati bolji okus. Možeš je kuhati i u mlijeku ili, umjesto toga, koristiti biljni napitak po izboru.
Na taj način ćeš stvorit ćeš ukusan bezglutenski doručak koji možeš obogatiti svježim ili suhim voćem, orašastim plodovima i sjemenkama. Nakon kuhanja obogati heljdu svježim biljem poput peršina, vlasca ili timijana. Heljdu možeš poslužiti kao zdravu zamjenu za rižu ili krumpir, a možeš je iskoristi kao bazu za hranjivu salatu s povrćem i orašastim plodovima. Heljdu također možeš koristiti umjesto riže i pripremiti ukusni heljdasti rižoto, piše Okusno.je.