Pekmez, marmelada ili džem? Što pripremiti i koje su razlike?

Slatka zimnica vrijedna je malo truda, jer u njoj možete uživati cijelu jesen i zimu

Pekmez, marmelada ili džem? Što pripremiti i koje su razlike?

MARMELADA


Obično se priprema od više vrsta usitnjenog voća, s manje šećera. Za marmeladu se voće više usitni nego za pekmez jer marmelada mora biti uiednačena, bez vidljivih komadića voća. Obično se uz razne vrste (jabuke, kruške) stavi jedno voće jačeg mirisa da bi marmelada imala bolji okus i miris (limun, naranča). Gotova marmelada puni se vruća u staklenke i odmah zatvara.

U gustom sirupu

Slatko se priprema od cijelog voća, prokuhanog u gustom sirupu. Samo se krupno voće (dunje), razreže na manje komade. Odaberite zrelo, zdravo voće podjednake veličine i zrelosti.

Drugi dan

Isprva se skuha gust sirup, koji mora biti proziran, zato valja obirati pjenu (sivu mrežastu). Na 1 kg šećera dodaje se 3-4 dl vode. Voće se prelije kipućim sirupom i malo prokuha, te ostavi da stoji do drugoga dana. Da bi sirup bolje prodro u voće, može se prije prelijevanja nabosti na nekoliko mjesta tankom iglom. Drugi dan se ponovo kratko prokuha, uz samo lagano potresanje posude da slatko ne zagori. Ako je voće još tvrdo, postupak se ponavlja dok ne omekša.

Da se ne kvari

Kad je kuhan (proba sa žlicom) ostavi se u posudi (oko 12 sati), prekriveno vlažnom gazom da se šećer još bolje upije, a da se ne stvori korica. Zatim se puni u čiste suhe sterilizirane staklenke i odmah zatvori. Slatko se dosta kvari kad se otvori pa se preporuča da se puni u manje staklenke (1/2 litre).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
3/4