Vrijeme je spremanje zimnice! Osim kiseljenja voća i kuhanja ajvara - sada je, kad ima dosta voća, vrijeme i za pripremu slatke zimnice. Džem, marmelada ili pekmez- odabir ovisi o vrsti voća i njegovu stanju.
DŽEM
Priprema se od cijelog voća ili izrezanog na veće komade s dosta šećera. Kuha se kratko da se voće ne raskuha i ne izobliči. Džem se ne kuha od nezrelog, ni od prezrelog voća. Najbolje džemove dobit ćemo od voća koje sadrži dosta želatinoznih tvari (pektina i voćnih kiselina). Takve su breskve, marelice, dunje, šljive, ribiz.
Što svjetlija boja
Džem se priprema u manjoj količini da se kuha što kraće, kako bi boja bila što svjetlija. Dugim kuhanjem šećer karamelizira i potamni, pa je i džem tamniji. Posuda za kuhanje džema mora biti neoštećena, dosta velika da se lakše miješa. Dno posude može se premazati maslacem, pa će se smjesa manje lijepiti za dno i manje će zagarati.
Kraće kuhanje
Da biste skratili vrijeme kuhanja, postupite ovako: odaberite zrelo i neoštećeno voće, operite ga pod mlazom vode i1i u nekoliko voda u posudi, očistite od koštica i1i razrežite na manje dijelove (breskve, marelice), stavite u veću posudu i prekrijte šećarom. Obično se na 1 kg očišćenog voća stavlja 1 kg šećera. Posudu pokrijte i ostavite preko noći na hladnom mjestu. Drugi dan kuhajte, polako miješajući, da se voće što manje ošteti. Džem je dovoljno kuhati od 30 do 45 minuta, uz povremeno obiranje pjene.
Provjera i zatvaranje
Provjerite je li gotov: na hladan tanjurić stavite malo smjese, pa ako se odmah stvrdne, džem je kuhan, inače nije, pa se još malo kuha i ponovi pokus. Gotov džem se malo ohladi i puni u čiste, suhe, sterilizirane staklenke (2 sata na 110 stupnjeva Celzija u pećnici), poklopi tanjurićem i ostavi do drugoga dana da se napravi korica. Zalijte žlicom ruma i dobro zatvorite staklenke, označite naljepnicom i spremite na suho i hladno mjesto.
MARMELADA
Obično se priprema od više vrsta usitnjenog voća, s manje šećera. Za marmeladu se voće više usitni nego za pekmez jer marmelada mora biti uiednačena, bez vidljivih komadića voća. Obično se uz razne vrste (jabuke, kruške) stavi jedno voće jačeg mirisa da bi marmelada imala bolji okus i miris (limun, naranča). Gotova marmelada puni se vruća u staklenke i odmah zatvara.
U gustom sirupu
Slatko se priprema od cijelog voća, prokuhanog u gustom sirupu. Samo se krupno voće (dunje), razreže na manje komade. Odaberite zrelo, zdravo voće podjednake veličine i zrelosti.
Drugi dan
Isprva se skuha gust sirup, koji mora biti proziran, zato valja obirati pjenu (sivu mrežastu). Na 1 kg šećera dodaje se 3-4 dl vode. Voće se prelije kipućim sirupom i malo prokuha, te ostavi da stoji do drugoga dana. Da bi sirup bolje prodro u voće, može se prije prelijevanja nabosti na nekoliko mjesta tankom iglom. Drugi dan se ponovo kratko prokuha, uz samo lagano potresanje posude da slatko ne zagori. Ako je voće još tvrdo, postupak se ponavlja dok ne omekša.
Da se ne kvari
Kad je kuhan (proba sa žlicom) ostavi se u posudi (oko 12 sati), prekriveno vlažnom gazom da se šećer još bolje upije, a da se ne stvori korica. Zatim se puni u čiste suhe sterilizirane staklenke i odmah zatvori. Slatko se dosta kvari kad se otvori pa se preporuča da se puni u manje staklenke (1/2 litre).
PEKMEZ
Priprema se od jedne vrste voća, koje se melje ili gnječi. Nije potrebno toliko šećera kao za džem jer se pekmez duže kuha. Mora biti gust i čvrst, a je li gotov, možete provjeriti kao s džemom na tanjuriću. Vruć pekmez puni se u tople suhe sterilizirane staklenke, stavi u pećnicu na nekoliko minuta da dobije koricu i odmah zatvori staklenka i spremi na suho i hladno mjesto.
Od šljiva
Pekmez od šljiva kuha se bez dodatka šećera ili s vrlo malo šećera. Obično se kuha u većoj količini, uz neprestano miješanje, nekoliko sati (6-10).
Zanimljive recepte za pekmeze i marmelade pročitajte .