Bogatstvo okusa, ali i vitamina

Kako prilagoditi prehranu dolasku jeseni? Uz ove savjete

Kako da svoju prehranu prilagodiš jeseni i jedeš zdravo i hranjivo, a pri tome radiš i na očuvanju svog imuniteta

nathan-dumlao-eRPuU4WGqbM-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Nakon ljeta koje je bogato plodovima, različitim voćem i povrćem, došla je jesen i vrijeme da prilagodimo našu prehranu novom godišnjem dobu. Zbog tmurnijeg vremena i manje svjetlosti može nam se činiti da imamo manje izbora, no to zapravo nije tako – jesen na naš stol može donijeti pravo bogatstvo odličnih namirnica, samo ih trebamo znati iskoristiti. Bundeve, kesteni, jabuke, kruške, mandarine i naranče, lisnato povrće, batat i krumpir, vrganji... Sve su to samo neke od odličnih sezonskih namirnica karakterističnih upravo za jesenske mjesece.

Image
Koju ti biraš?

Griju tijelo i dušu: Jesenske juhe koje se trebaju naći na tvom stolu

Prema riječima stručnjaka, u jesen je najbitnije prehranu prilagoditi nadolazećim hladnijim danima. Stoga uz prisutne namirnice moramo konzumirati i hranu karakterističnu za jesensko doba godine, namirnice koje svojim energetskim djelovanjem daju organizmu dovoljno topline i energije. Najbolje je da je da se jesenska prehrana temelji na namirnicama koje prirodno dozrijevaju u to vrijeme, namirnicama bogatima vitaminima, mineralima, antioksidansima i vlaknima. S dolaskom hladnijeg vremena fokus s ljetne, često sirove prehrane, skrćemo na ukusna jela na žlicu, masniju hranu i prirodne probiotike koji će pomoći našem organizmu da sačuva zdravlje i imunitet tijekom perioda gripa i viroza. S obzirom na to da još uvijek vodimo bitku s koronavirusom i pandemijom koja stavlja dodatnu kušnju na naše zdravlje, svakako je ključno učiniti sve što je u našoj moći kako bismo se optimalno zaštitili od obolijevanja.

Osim ispijanja toplih čajeva, nutricionisti savjetuju da svoju prehranu obogatimo sezonskim jesenskim namirnicama koje obiluju mineralima i vitaminima ključnima za jačanje imuniteta.  Bundeva, bundevine sjemenke, mandarine, kelj, kesten, grah – to su samo neke od namirnica koje dozrijevaju u ranu jesen, a trebale bi se naći na našem jelovniku.

Hrana za jak imunitet

Jesen je vrijeme kada počinjemo intenzivnije kuhati pa sada u prehrani trebaju biti više zastupljene juhe i složenci te variva. Na scenu stupaju grahorice koje smo sušili i spremali od ljetnih mjeseci, a polako se vraćamo i pečenju domaćih kolača i pita.  Prilikom prelaska u novo godišnje doba, odnosno jesen i zimu, najvažnije nutrijente koji su nam potrebni osigurat ćemo iz citrusa, integralnih žitarica, mahunarki, bundeve i njezinih sjemenki te orašastih plodova. Njihovim redovnim unosom dobit ćemo optimalnu količinu vitamina i minerala, poput vitamina C, B,A, E i D, kao i magnezija i cinka.

U nastavku pronađi neke od zanimljivosti o jesenskim namirnicama s najboljim djelovanjem na ljudski organizam:

  • Jabuke i kruške bogate su prehrambenim vlaknima, posebno pektinom te su izvor vitamina C.
  • Citrusi (kivi, naranče, mandarine, nar) obiluju vitaminom C, iznimno su snažni antioksidansi i čuvari imunološkog sustava.
  • Možda nije općepoznato, no jedan od najboljih izvora vitamina C je paprika u kojoj ga se može pronaći više nego u naranči.
  • U jesen imamo izraženu potrebu za vitaminom A koji je pogodan za imunitet, zdravu kožu i nokte, a od povrća ga najviše sadrže mrkva i bundeva.
  • Kesten i kukuruz bogati su vitaminom B, koji ima važnu ulogu u oslobađanju energije. Dodatno, ove namirnice bogate su škrobom koji je također odličan izvor energije.
  • Unosom mahunarki poput graha, graška ili soje, integralnih žitarica, orašastog voća organizmu ćeš osigurati dovoljno magnezija, koji je bitan za pravilan rad srca, a ima i važnu ulogu u opuštanju mišića te poticanju metabolizma.
  • Potrebno je unositi hranu bogatu vitaminom D, prvenstveno ribu (tunu, sardine, skušu, bakalar, haringu, losos), škampe, goveđa jetra, žumanjak jajeta, sir i mliječne proizvode, neke vrste gljiva te kvasac. 
Image
Foto: Unsplash

Primjer jesenskog jelovnika

Slaganje jelovnika bogatog sezonskim namirnicama uopće ne mora biti zahtjevan posao. Donosimo ti primjer jednodnevnog plana prehrane temeljenog na kalorijskim potrebama prosječne osobe, a koji sadrži sve važne makronutrijente bitne za pravilno funkcioniranje ljudskog tijela i održavanje jakog imuniteta. Poigraj se s namirnicama na ovaj način i kopiraj ovaj ili kreiraj vlastiti jesenski jelovnik.

  • Doručak - smoothie – 1 jabuka, 1 mrkva, 1 žličica chia sjemenki, 2 žlice zobenih pahuljica, 1 žlica meda, 2 dl probiotičkog jogurta
  • Užina – 1 kruška
  • Ručak - krem juha od gljiva, pileći file na naglo, pire od bundeve, salata od kupusa
  • Međuobrok – jedan grozd grožđa
  • Večera - omlet s paprikom, integralno pecivo, probiotički jogurt
Image
Foto: Unsplash

Napitci koji čuvaju imunitet

Osim ukusnih, a zdravih obroka, u jesen je posebno bitno pobrinuti se da dovoljno hidratiziramo organizam. Stručnjaci tako preporučuju pijenje mlake, a ne posve hladne vode, ali i uključivanje svježih sokova u prehranu, kao i toplih čajeva i začinjenog mlijeka. Recimo, posebno je pogodno za jačanje imuniteta piti uvarak od svježeg đumbira, limuna i meda tijekom cijelog dana. Taj napitak čisti naše sinuse i potiče rad probave, pa u konačnici pomaže našem tijelu i da se očisti od toksina. U nastavku pronađi još tri jesenska napitka za zdravlje.

Zlatno mlijeko

Zlatno je mlijeko odličan napitak u borbi protiv prehlade i gripe. Kurkuma, đumbir i papar djeluju antimikrobno, protuupalno i potiču čišćenje organizma od bakterija, virusa i toksina.

Sastojci:

  • 2 šalice mlijeka
  • 1 žličica kurkume
  • 1 žličica đumbira
  • Prstohvat crnog papra
  • Med po želji

Priprema:

Mlijeko, kurkumu, đumbir i papar zagrij u širem loncu. Miješaj dok se svi sastojci ne stope. Pusti da smjesa zavrije i da se počnu pojavljivati mjehurići na rubovima lonca. Promiješaj i pusti da vrije još minutu-dvije, ali pripazi da mlijeko ne zagori. Dobro promiješaj, ugasi vatru i pusti da napitak odstoji još 10 minuta. Dodaj med i konzumiraj toplo.

Image
Foto: Unsplash

Sok od šipka

Sok od nara (šipka) ima više antioksidansa nego većina drugih voćnih sokova, crveno vino ili zeleni čaj. Pripisuju mu se i antikancerogena te mnoga druga svojstva. Djeluje antibakterijski, posebno je koristan protiv štetnih bakterija u želucu i mjehuru, kakva je Escherichia coli koja uzrokuje bolne infekcije i ozbiljne želučane tegobe. Za podizanje imuniteta i prevenciju zdravstvenih poremećaja stručnjaci preporučuju dnevnu konzumaciju 2,5 decilitra svježe pripremljenog ili kvalitetnog kupovnog soka šipka.

Vruća limunada

Glavne zvijezde ovog napitka koji se pije topao su đumbir i češnjak, koji sadrže antimikrobne spojeve koji pomažu u liječenju zaraznih bolesti te cimet čiji antioksidanti djeluju protuupalno.

Sastojci:

  • 4 nasjeckana češnja češnjaka
  • 1 žličica naribanog svježeg đumbira
  • štapić cimeta
  • 4 šalice vode
  • sok od 1 limuna
  • 2 žlice meda
  • par listića svježe mente

Priprema:

Zakuhaj vodu i dodaj sve sastojke osim meda. Poklopi posudu i pusti da odstoji 30 minuta. Procijedi, ulij u šalicu i dodaj med po ukusu. Popij dok je toplo.

Image
Foto: Unsplash