Kvinoja je namirnica koju posljednjih godina sve više viđamo na policama trgovina, ako razmišljamo o zdravlju ona je pravi "must have" u prehrani. Zanimljivo, sve njezine dobrobiti otkrili su Inke prije 3 do 4 tisuće godina, prvi su shvatili da je pogodna za prehranu ljudi i da daje snagu njihovim ratnicima. Međutim, kvinoja nije tehnički kategorizirana kao žitarica (kao što su zob, pšenica, ječam raž, kukuruz..) iako tako izgleda. Kvinoja, amarant i heljda izgledaju poput žitarice i pripremaju se na sličan način, ali se nazivaju pseudožitaricama. Jednostavno rečeno kvinoja su sjemenke, ali su super zdrave.
Kvinoja je savršena zamjena za žitarice, a ono što je čini jako posebnom je da ne sadrži gluten. Danas je sve češća intolerancija na gluten ili celijakija i zato je ova namirnica odlična za konzumiranje. Unatoč tome što kvinoja nije prava žitarica i dalje se smatra cjelovitim žitaricom.
Kvinoja je moćna kada se radi o proteinima, jedna šalica sadrži 8 grama biljnih proteina, a sadrže svih devet esencijalnih aminokiselina. Odličan je izvor željeza, sadrži ga više od špinata. Preporučeni unos željeza iznosi između 8 i 18 miligrama dnevno ovisno o dobi i spolu. Kvinoja je jedan od najvažnijih biljnih izvora, jedna porcija sadrži oko 3 miligrama željeza.Redovito konzumiranje kvinoje pojačat će i količine magnezija u tijelu. Magnezij smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2, ali i pomaže kod detoksikacije tijelai proizvodnje energije. Manjak magnezija povezan je s glavoboljama, grčevima u mišićima i nesanicom.
Ova odlična pseudožitarica priprema se vrlo jednostavno, kuha se u vodi u omjeru 1:5 jer jako upija tekućinu. Može se dodati u juhe i variva, često je dio salata, a dobar je prilog mesu.