Kvinoja je namirnica koju posljednjih godina sve više viđamo na policama trgovina, ako razmišljamo o zdravlju ona je pravi "must have" u prehrani. Zanimljivo, sve njezine dobrobiti otkrili su Inke prije 3 do 4 tisuće godina, prvi su shvatili da je pogodna za prehranu ljudi i da daje snagu njihovim ratnicima. Međutim, kvinoja nije tehnički kategorizirana kao žitarica (kao što su zob, pšenica, ječam raž, kukuruz..) iako tako izgleda. Kvinoja, amarant i heljda izgledaju poput žitarice i pripremaju se na sličan način, ali se nazivaju pseudožitaricama. Jednostavno rečeno kvinoja su sjemenke, ali su super zdrave.
Kvinoja je savršena zamjena za žitarice, a ono što je čini jako posebnom je da ne sadrži gluten. Danas je sve češća intolerancija na gluten ili celijakija i zato je ova namirnica odlična za konzumiranje. Unatoč tome što kvinoja nije prava žitarica i dalje se smatra cjelovitim žitaricom.
Kvinoja je moćna kada se radi o proteinima, jedna šalica sadrži 8 grama biljnih proteina, a sadrže svih devet esencijalnih aminokiselina. Odličan je izvor željeza, sadrži ga više od špinata. Preporučeni unos željeza iznosi između 8 i 18 miligrama dnevno ovisno o dobi i spolu. Kvinoja je jedan od najvažnijih biljnih izvora, jedna porcija sadrži oko 3 miligrama željeza.Redovito konzumiranje kvinoje pojačat će i količine magnezija u tijelu. Magnezij smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2, ali i pomaže kod detoksikacije tijelai proizvodnje energije. Manjak magnezija povezan je s glavoboljama, grčevima u mišićima i nesanicom.
Ova odlična pseudožitarica priprema se vrlo jednostavno, kuha se u vodi u omjeru 1:5 jer jako upija tekućinu. Može se dodati u juhe i variva, često je dio salata, a dobar je prilog mesu.
Kvinoja s piletinom
Priprema:
(Foto: Pixabay)
Sastojci:
- 1 žlica ulja
- oko 300 grama pilećih prsa bez kožice, narezani
- 1 srednji luk, narezan
- 1 crvena paprika, narezana
- 2 češnja češnjaka, sitno nasjeckani
- 100 g zelenih mahuna
- čili prema želji
- 2 žličice kumina
- 2 žličice korijandera
- 100 g nekuhane kvinoje
- 85 g kukuruza šećerca
- 75 g kelja, narezan na deblje trake
- Zagrijati ulje u velikoj tavi. Začiniti piletinu i pržiti na srednje jakoj vatri 2-3 minute sa svake strane ili dok ne poprimi zlatnu boju. Prebaciti na tanjur. Staviti luk i papriku u tavu i pržiti oko 3 minute, miješajući, dok ne omekšaju i lagano porumene.
- Staviti mahune i češnjak i miješati oko 2 minute. Dodati čili i začine, pa dodati kvinoju i kukuruz šećerac. Uliti 700 ml upravo prokuhane vode s 1/2 žlice morske soli i pustiti da dođe do vrenja.
- Vratiti piletinu u tavu, smanjiti vatru i na lagano kuhati 12 minuta, redovito miješati. Na kraju dodati kelj i kuhati još 3 minute ili dok kvinoja i piletina ne budu kuhane.
Satata od kvinoje, tune i avokada
Priprema:
(Foto: Pixabay)
Sastojci:
- 100 g kvinoje
- 3 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- sok od jednog limuna
- 1/2 žlice alkoholnog octa
- 120 g tune
- 1 avokado
- 200 g cherry rajčica, prepolovljenih
- 50 g feta sira
- 50 grama baby špinata
- 2 žlice sjemenki, tostirano
- Kvinoju isprati pod hladnom vodom. Zatim je staviti kuhati s vodom, u omjeru 1:5, kada dođe do vrenja, kuhati još 15 minuta. Nakon toga ocijediti i prebaciti u zdjelu da se ohladi.
- U međuvremenu napraviti dresing, u zdjeli pomiješati ulje, sok od limuna i ocat sa začinima.
- Kada se kvinoja ohladila, pomiješati s dresingom i ostalim sastojcima, te dodati još začina prema želji.
Ljuta salata od kvinoje i tune
Priprema:
(Foto: Pixabay)
Sastojci:
- 1 narezani luk
- 350 g narezane paprike
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 čili papričica, narezana
- 225 g kuhane kvinoje
- 250 g cherry rajčica, prerezanih na pola
- nekoliko crnih maslina, nasjeckanih
- 225 g tunjevine, usitnjene
- Na ulju popržiti luk i papriku dok ne omekšaju. Dodati čili i malo ohladiti.
- Pomiješati kvinoju, luk i papriku, cherry rajčice, masline i tunu i dodati soli prema želji.