Komorač možda nije tipično jesensko povrće, ali ako ga propustiš u ovo doba godine, propustit i ćeš tonu okusa, teksture i raznolikosti. Povrće u obliku lukovice porijeklom je s Mediterana, a često je vezano za Grčku i Italiju, gdje divlji komorač još uvijek raste i naširoko se koristi u lokalnoj kuhinji. Danas se najčešće uzgaja u Indiji, Kini, Siriji i Meksiku, a ima ga i kod nas.
Tekstura sirovog komorača slična je celeru - sočan je i hrskav. S druge strane, kuhani komorač poprima svilenkastu teksturu. Ipak, na koji god način da ga pripremiš, komorač je nevjerojatno hranjiv i zdrav dodatak tvojoj prehrani. Svježi komorač sadrži lijepu dozu vitamina C, kalija i mangana. Ti su nutrijenti korisni za imunitet, krvni tlak i zdravlje kostiju.
Komorač sadrži i fitonutrijente rozmarinsku kiselinu, klorogensku kiselinu i kvercetin, spojeve koji imaju antioksidativna svojstva. Fitonutrijenti su ono što biljkama daje boju, okus i miris, a često su povezani s jačanjem našeg imunološkog sustava i zaštitom od kroničnih bolesti. Hrskavo povrće također ima i neke dobrobiti za zdravlje crijeva - komorač se dugo koristio za potporu zdrave probave zahvaljujući aneteolu, spoju koji pomaže u opuštanju trbušnih mišića i može pomoći u smanjenju plinova.
Sve su to samo neki od razloga zašto bi ovo svestrano povrće trebala uvrstiti u svoju jesensku prehranu, a mi smo pronašle nekoliko odličnih recepata s komoračem u glavnoj ulozi - isprobaj ih već danas!