Kao velika ljubiteljica fine hrane stalno sam u potrazi za načinima kako upotpuniti jela koja svakodnevno pripremam. Iako pojam temeljca nije nešto novo, moram priznati da sam uvijek mislila da je priprema temeljca previše zahtjevan posao s premalo prednosti da bi se u to upuštala, no prije svega nekoliko tjedana uvjerila sam se da je istina potpuno drugačija.
Povrtni temeljac odličan je dodatak mnogim jelima poput rižota, tjestenine, ali i raznih umaka, a svaki bolji kuhar svakodnevno ga koristi za pripremu ukusnih jela. Upravo zato sam se odlučila potražiti dobar recept za povrtni temeljac, a ono što sam pronašla me iznenadilo - za dobar temeljac trebaju ti ni manje ni više nego kuhinjski otpaci.
Sve one trakice oguljene mrkve, ljuske od luka ili okrajci tikvica i patlidžana više nikada neće završiti u mom smeću nego u povrtnom temeljcu. Upravo je to sve što ti treba za ukusan povrtni temeljac. Sve te ostatke povrća jednostavno stavi u lonac, prelij vodom, dodaj pokoji začin i zrno papra te kuhaj sat do dva. Na kraju dodaj soli po želji i procijedi kako bi dobila ukusni eliksir koji će poboljšati svako jelo.
Tako dobiven temeljac prelij u staklenke te ga spremi u hladnjak i koristi svaki put kada pripremaš ručak ili večeru. Sigurno se sada već pitaš 'Anita, pa sve to povrće koje skupljam će postati trulo dok se odlučim skuhati temeljac', ali i za to postoji rješenje. Kore i ljuske te ostatke povrća spremi u vrećicu i pohrani ju u zamrzivač. Tako povrće ostaje svježe, a moći ćeš ga koristiti za dva, tri, pet ili tjedan dana kada se nakupi dovoljno za temeljac.
Priprema temeljca od povrća ne samo da će oplemeniti jelo nego će ti pomoći i da budeš što efikasnija kada je u pitanju iskorištavanje namirnica koje imaš. Na ovaj način ostaci povrća dobiju novu ulogu prije nego što završe u biootpadu, a to je razina samoodrživosti i ekološkog razmišljanja kojoj bi sve trebale težiti.
Sada kada znaš kako pripremiti povrtni temeljac, vrijeme je i da naučiš kako ga najbolje iskoristiti. U nastavku ćeš pronaći tri moja omiljena recepta u kojima povrtni temeljac postaje nezamjenjiv dio i prirodni pojačivač okusa.
Rižoto od gljiva
- 500 g šampinjona
- 1 šalica riže za rižoto
- 2 češnja češnjaka
- 1 šalica bijelog vina
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 žlica maslaca
- 150 g parmezana (naribanog)
- Povrtni temeljac
- Svježi peršin
- Papar
- Sol
U dubokoj tavi zagrij maslinovo ulje i ubaci šampinjone koje si očistila od stapki i rukama nakidala na četvrtine. Jednom kada si gljive stavila da se peku, nemoj ih dirati oko 15 minuta kako bi se dobro zapekle. Na njih dodaj nasjeckan češnjak i još zapeci koju minutu. Kada su gljive spremne dodaj rižu koju ćeš također zapeći par minuta. Na rižu dodaj bijelo vino i kuhaj ga dok ne ispari alkohol.
Jednom kada je alkohol ispario dodaj jednu šalicu povrtnog temeljca i kuhaj rižoto uz miješanje dok se temeljac ne upije. Postepeno dodaj još temeljca sve dok se riža potpuno ne skuha. Začini solju, paprom te dodaj maslac i parmezan. Sve skupa dobro promiješaj, dodaj svježi peršin i posluži s malo naribanog parmezana i grančicom peršina.
Velouté umak
- 1.5 šalica povrtnog temeljca
- 2 žlice maslaca
- 2 žlice brašna
- Sol
- Papar
Povrtni temeljac zagrij u loncu ili mikrovalnoj pećnici. U posebnom loncu pomiješaj brašno i maslac te ga zagrij dok se ne pojave mjehurići. Na smjesu postepeno dodaj topli temeljac uz neprestano miješanje dok ne dobiješ gustu, ali tekuću smjesu. Umak začini soli i paprom po želji te posluži kao prilog u meso, ribu ili pečeno povrće.
Palenta kuhana u temeljcu
- Palenta
- Povrtni temeljac
- Papar
- Sol
- 1 žlica maslaca
Povrtni temeljac zagrij u loncu te jednom kada prokuha dodaj palente po želji. Nastavi kuhati dok smjesa ne postane gusta te dodaj papar i sol. Kada je palenta gotova, umiješaj jednu žlicu maslaca kako bi bila još kremastija.
Ovako skuhana palenta prepuna je okusa i služi kao odličan prilog mesu, ribi ili povrću.