Kuhana, pečena, pržena, a može i sušena, što je ipak samo još gastronomska tradicija nekih naših otoka, hobotnica svakako pripada među specijalitete koji se ne kušaju (pre)često, ali uvijek s istim guštom. Taj osebujni stanovnik morskoga dna, poznat po prilagođavanju boji okoline, ujedno je i izvrstan izvor minerala, primjerice, selena i magnezija, te vitaminima B kompleksa.
Hobotnicu se može nabaviti svježu, koju je najbolje očistiti i pripremiti isti dan ili smrznutu. Može se pripremati na razne načine. Salata od hobotnice tako može biti glavno jelo ili predjelo, a hobotnica ispod peke ili pečena s krumpirima također je specijalitet kakvom se ne može odoljeti.
Salata od hobotnice
Sastojci:
oko 1,5 kg hobotnice
soli i papra po želji
4-5 češnja češnjaka
vezica peršina
0,5 dl maslinova ulja
0,5 dl vinskog octa
Priprema:
Hobotnicu kuhati u posudi s dosta vode, poklopljenu na najjačoj temperaturi. Kad zakuha, temperaturu smanjiti na pola i nastaviti kuhati dok hobotnica ne omekša. Hobotnici treba najmanje sat vremena kuhanja. Nakon toga ju procijediti, s hobotnice skinuti sluzavu kožu i narezati na komadiće. Začinimo češnjakom izrezanim na ploškice, sitno sjeckanim peršinom, te prelijemo vinskim octom i maslinovim uljem, Posolimo, popaprimo i dobro izmiješamo. Kod soljenja treba biti pažljiv jer je svježa hobotnica sama po sebi slana. Dobro bi bilo ostaviti salatu da odstoji koji sat u hladnjaku.
Pečena hobotnica s krumpirima
Sastojci :
1,5 kg hobotnice
soli i papra po želji
1 dl maslinova ulja
80 dkg krumpira
1 vezica peršina
3 češnja češnjaka
Priprema:
Hobotnicu očistimo, i operemo pod hladnom vodom. Osušimo ju ubrusom, posolimo, popaprimo i nauljimo. Pečemo u pećnici na temperaturi od 180 C. Dodamo nauljeni i posoljeni krumpir koji pečemo ovisno o veličini 40 do 70 minuta. Kad omekša hobotnica, a krumpir dobije žutu boju, jelo je pri kraju. Dodamo narezani peršin i češnjak. Kad je gotovo, sve zajedno začinimo.
(M.G.)