Među svim prostorijama u domu, kuhinju bi trebalo držati najčišćom, osobito u ovo vrijeme pandemije u kojem treba dodatno raditi na imunitetu te rizik od zaraze i probleme sa zdravljem u ovom slučaju probavne probleme, svesti na minimum. Kako bi to i postigla te svoju obitelj dodatno zaštitila, pomoći će ti ovi jednostavni trikovi za čišćenje kuhinje.
Sigurne smo da ćeš biti oduševljena kada pročitaš koliko je ustvari lako oprati pećnicu i učiniti da ona zablista bez korištenja agresivnih sredstava. U nastavku pročitaj koji su to jednostavni trikovi za čišćenje kuhinje i usvoji ih.
Pećnica
Namoči papirnate ručnike u ocat i njima obloži pećnicu - stranice, rešetke, vrata, donju i gornju ploču. Ostavi vrata pećnice otvorena i pusti da ocat djeluje sat vremena te prebriši pećnicu. Naravno, cijelo vrijeme pećnica je ugašena i hladna.
Uvedi red u hladnjak
Lako se dogodi da se u hladnjaku nešto pokvari ili prolije, a pokvarene namirnice izvor su zaraze. Kako bi ovome stala na kraj, uvedi reda u hladnjak tako da ti je, čim ga otvoriš, sve pregledno i situacija jasna. Predlažemo plastične prozirne posude u kojima ćeš odvojeno držati mliječne proizvode, suhomesnate, salame, voće i povrće. Ispod boce sa sokom, mlijekom i ostalim tekućim proizvodima stavi papirnati ručnik kako bi uio ukoliko se što prolije ili iscuri te ga redovito mijenjaj.
Odvod ili slivnik
Ikako je njegova unurašnjost oku skrivena i vidimo samo površinu odvoda to ne znači da ga ne treba redovito čistiti. Na sreću, to je vrlo jednostavno. Napravi pastu od vode i sode bikarbone te njome oribaj vanjski dio slivnika. U slivnik uspi četiri velike žlice sode, zalij alkoholnim octom i ostavi da djeluje najmanje pola sata, a najbolje preko noći i potom u odvod ulij litru kipuće vode.
Mikrovalna
U posudu s vodom ulij dva decilitira octa i stavi u mikrovalnu na tri-četiri minute. Nemoj otvarati mikrovalnu odmah nakon toga, već ostavi da ocat još malo djeluje. Potom unutrašnjost pećnice obriši čistom mokrom krpom.
Prekidači za struju
Baš poput kvaka na vratima ili ručkica na kuhinjskim elementima, prekdiači za struju mogu proći "ispdo higijenskog radara", odnosno pred zdravim očima i dalje mogu biti prljavi. To je zato što ih stalno gledaš pa se navikneš, odnosno ne promijetiš kad se zaprljaju.
Kako bi ih uvijek držala čistima, jer ove stvari mogu biti leglo zaraze (sjeti se samo koliko puta ih ti i tvoji ukućani dodirnete), očisti ih jednom u par dana hidrogen peroksidom , octom i alkoholom. Nemoj pomiješati ova tri sastojka, već prvo našpricaj kvake, prekidače i ručkice octom, potom hidrogen peroksidom i na koncu alkoholom te obriši papirnatim ručnikom.
Napa
Napa nam je omraženi kuhinjski element jer se jako lako zaprlja i postane prašnjava, masna i ljepljiva te se jako teško čisti. Ili možda ipak ne? U jednostavne trkove za čišćenje kuhinje definitivno spada i onaj za čišćenje nape. U bočicu s raspršivačem ulij u jednakom omjeru ocat i vodu te tekućinom pošpricaj napu i stavi desetak minuta da djeluje, a zatim obriši.
Stalak za noževe
Komadići hrane i mrvice lako mogu zaglavit u uskim i dubokim rupama stalka za noževe i ostati tamo čak i godinama. Prvo okreni stalak naopako i dobro ga protresi kako bi z njega ispala nečistoća. u posudu stavi vruću vodu i malo deterdženta za suđe pa namoči stalak. Nakon 15-ak minuta ga isperi što bolje možeš i stavi ga sušiti na papirnati ubrus. Ne zaboravi ga okrenuti naopako.
Daska za rezanje povrća
Daska za rezanje namirnica može bit vrlo opasan izvor zaraze pa ju s vremena na vrijeme treba oprati jačim sredstvom od deterdenta za suđe. Drvenu dasku za rezanje namoči na par minuta u otopini za izbjeljivanje (u litru vode stavi jednu žlicu izbjeljivača), a potom dobro isperi vodom. Jako je bitno ne koristiti istu dasku za rezanje sirovog mesa i povrća, odnosno namirnica koje ne traže termičku obradu. Stoga, jednu dasku koristi isključivo za rezanje sirovog mesa, drugu za povrće.