NERED NESTAJE

Oslobodi životni prostor. Evo kako se riješiti nagomilanih stvari u kući

Nova godina donosi priliku za svjež početak, a decluttering može biti prvi korak prema organiziranijem i mirnijem domu

uređenje
Foto: Pexels

Nova godina, nova ja - ne trebaš čekati proljeće za dobar decluttering. Kako se riješiti nagomilanih stvari na najlakši i najefikasniji način? Istražili smo najbolje metode za micanje i organizaciju stvari i prostora u domu.

Pravila za rješavanje nepotrebnih stvari u domu

Idi sobu po sobu. Nemoj se zatrpati ambicioznim planovima da središ cijeli stan u jednom danu. Posveti svaki dan jednoj sobi i daj si dovoljno vremena. Manje je stresno, a i imaš bolju kontrolu nad kaosom. Pripremi dvije vreće ili kutije. Jedna za smeće koje ide ravno van, a druga za stvari koje su još uvijek dobre, ali ih više ne trebaš. Te stvari možeš pokloniti, prodati ili donirati. Razmišljaj u kategorijama. Ako si na majicama, ostani na majicama. Nemoj se prebacivati na hlače ili nakit dok ne završiš s jednom kategorijom. Tako izbjegavaš širenje nereda. U redu je zadržati par stvari koje te podsjećaju na lijepe trenutke, ali ako se ne možeš sjetiti zašto nešto čuvaš, možda je vrijeme da se rastanete. Ako nešto nije popravljeno unutar godinu dana, velike su šanse da nikada ni neće biti. Vrijeme je da to pustiš.

Image
Foto: Pexels

Kako se riješiti nagomilanih stvari u svakoj prostoriji doma

Pa krenimo sobu po sobu. Ova metoda će ti pomoći da se bolje skoncentriraš i da smanjiš nered na maksimum. Također, kroz ovu metodu, ako nađeš predmet koji ne pripada sobi koju pospremaš, samo ga odnesi u sobu gdje pripada - doći će red i na nju.

Hodnik

Hodnik je prvi dojam tvoje kuće, a ne trezor za nepotrebne stvari. Podijeli stvari koje držiš u hodniku prema svrsi (cipele, ključevi, šalovi, torbe) i odvoji ono što ti nije potrebno. Pregledaj sve cipele i kapute. Imaš li par cipela koje te svaki put nažuljaju? Vrijeme je da odu. Drži samo nekoliko pari cipela u hodniku (najviše dva po osobi) i ostatak spremi u drugi prostor ili ormar za cipele. Ormarić u hodniku pročešljaj bez milosti. Ključevi nepoznatog porijekla? Tajni zgužvani papirići? Sve to van! Dodaj kukice ili male košare za ključeve, marame i rukavice kako bi stvari bile uredne. Papuče razbacane kod vrata? Posloži ih u košaru, ali pobrini se da su sve čitave.

  • Održavaj hodnik urednim i funkcionalnim, bez gomile cipela i nepotrebnih predmeta.
  • Dodaj organizatore poput kukica i košara za ključeve i papuče.

Kupaona

Mala, ali moćna zona nereda! Provjeri sredstva za čišćenje. Ako imaš pet boca istog sredstva, a koristiš samo jednu, znaš što ti je činiti. Isto tako s ručnicima - provjeri koliko ručnika imaš. Ima li smisla držati 15 ručnika ako koristiš pet? Stare četkice za zube često završe u kupaonskim ladicama. Koristi ih za čišćenje, ali ako ih ima više od dvije, višak ide van. Uloži u plastične spremnike za šampone i sapune kako bi sve izgledalo urednije i temeljito pročešljaj sve ormariće i ladice. Izbaci sav višak, a višak ćeš prepoznati ako ili ne znaš čemu služi ili ako taj predmet nisi držala u rukama unazad dvije godine. Stari uzorci i hotel-minijature sapuna mogu otići. Ako ih nisi koristila do sada, vjerojatno nećeš nikada. Uloži u organizatore za ladice koje ćeš držati na vidljivom – razdvoji britvice, gumice za kosu i ostale sitnice koje uvijek nestaju.

  • Provjeri rok trajanja kozmetike i sredstava za čišćenje.
  • Koristi plastične spremnike za bolju organizaciju i urednost.
  • Baci stare četkice za zube, nepotrebne uzorke.
Image
Foto: Pexels

Ostava

Ostava je često neistraženi teritorij. Stvari s isteklim rokom trajanja su klasičan „šok“ moment. Bacaj bez razmišljanja! Organiziraj predmete prema kategorijama: hrana, sredstva za čišćenje, odjeća, igračke itd. Investiraj u kutije ili spremnike koje možeš lako označiti i ako tvoja špajzica nema police - vrijeme je da se to promjeni! Vrijedi isto pravilo kao za kupaonicu - ako neki predmet ne prepoznaješ, ne znaš čemu služi ili ga stvarno dugo nisi koristila, pozdravi se s njim. Također, ako stvar stoji godinama pod izlikom „možda će mi trebati,” razmisli stvarno – hoće li?

  • Baci stvari s isteklim rokom trajanja bez razmišljanja.
  • Organiziraj prema kategorijama i označi kutije za lakši pregled.

Balkon

Tvoj balkon nije skladište, nego oaza mira, a tako bi i trebao izgledati. Ako je krcat namještajem koji se ne koristi, razmisli o njegovom doniranju ili prodaji. Pogledaj biljke. Jesu li sve zdrave ili samo skupljaju prašinu? Nepotrebne stvari poput starih lonaca ili razbijenih ukrasa šalji dalje. Investiraj u plastične kutije koje su otporne na vremenske uvjete za spremanje stvari.

  • Pretvori balkon u oazu – makni stari namještaj i razbijene ukrase.
  • Koristi vremenski otporne kutije za skladištenje.
Image
UMJETNOST BOTANIKE

Jesi li čula za Bonsai & Wine? Oslobodi kreativnost i uživaj uz čašu vina

Tavan

Tavan je leglo čudnih i zaboravljenih stvari. Presloži stvari u kutije i vakuum vreće. Vakuumske vreće su super za spremanje sezonske odjeće ili posteljine. Uštedjet će ti prostor i zaštititi stvari od prašine. Obilježi ih natpisima kako ne bi morala otvarati svaku od njih svaki put kad tražiš skafandere ili zimske deke. Pokušaj zadržati samo ono što ima sentimentalnu ili praktičnu vrijednost.

  • Posloži stvari u kutije i vakuum vreće za uštedu prostora.
  • Zadrži samo praktične i sentimentalne predmete.

Spavaća soba

Ah, spavaća soba – neprijatelj broj jedan. Ormar je uvijek izazov. Ako nešto nisi nosila godinu dana, velika je šansa da nećeš ni u budućnosti. Za stvari koje ti se posebno sviđaju, ali ih ne koristiš, stavi ih na "probni rok". Označi ih na neki način, bilo da staviš X na etiketu ili neku malo naljepnicu. Ako za godinu dana vidiš da to nisi nosila, vrijeme da kažeš pa-pa. Sezonsku odjeću makni što dalje od ormara. Razmisli o kutijama ili vakuum vrećama ispod kreveta. Na temu toga, što ti se trenutno nalazi ispod kreveta i treba li to biti tamo. Noćni ormarić također često sakriva hrpe nepotrebnih sitnica koje tu ili ne pripadaju ili su unutra "za svaki slučaj". Riješi se viška, minimalizam je ključ. Drži samo najvažnije – knjige koje trenutno čitaš, lampu i čašu vode.

  • Odbaci odjeću koju nisi nosila godinu dana.
  • Iskoristi prostor ispod kreveta za sezonsku odjeću.
  • Noćni ormarić drži minimalistički – samo najvažnije stvari.

Dnevni boravak

Dnevni boravak je često srce doma, pa neka sve u njemu bude funkcionalno i ugodno. Podijeli prostor na segmente kako bi bolje upravljala neredom. Prvo odredi gdje će što stajati - od elektronike poput punjača i baterija do dekica. Ako imaš puno knjiga, možda je vrijeme za novu policu. Ako imaš puno manjih ukrasa, poput figurica ili kristala, njih bi bilo dobro držati u zatvorenim staklenim vitrinama, jer ćeš tako smanjiti prašinu koja pada na njih. Investiraj u kutije za skladištenje koje možeš lako sakriti ispod namještaja. Postavi posudu, ukrasnu kutiju ili mali pladanj gdje će svi daljinski biti na jednom mjestu. Ako imaš prostor ispod kauča, iskoristi ga za spremanje stvari poput deka, sezonskih ukrasa ili rijetko korištenih predmeta.

  • Razdijeli prostor na segmente i odredi mjesto za sve (npr. elektroniku).
  • Knjige organiziraj na policama, a ukrase u vitrine za manje prašine.
  • Investiraj u kutije za skriveno skladištenje ispod namještaja.

Blagavaonica / kuhinja

Kuhinja često skriva kaos. Za početak podijeli kuhinju na dvije kategorije - hrana i ostalo. Zatim to podijeli u podkategorije, poput frižider, čaše, kave i čajevi itd. Provjeravaj rok trajanja na svemu i nemoj razmišljati o tome je li nešto možda iskoristivo. Vjerujemo da si vidjela kako prati prozore s vrećicama zelenog čaja, ali ako mu je rok istekao 2019. godine, nećeš prati prozore s njim i vrijeme je da prihvatiš to. Stare plastične posude zamijeni prozirnim spremnicima za hranu (staklene tegle za rižu i tjesteninu primjerice). Strgane predmete (poput lonaca koji nemaju ručku ili šalica koje su napuknute) bacaj osim ako nemaš sentimentalnu vrijednost povezanu s tim predmetom.

  • Provjeri rok trajanja hrane i oslobodi se svega starog ili neupotrebljivog.
  • Zamijeni plastične posude prozirnim spremnicima za bolju organizaciju.
  • Baci oštećeno posuđe koje ne koristiš.
Image
Foto: Pexels

Radna soba

Organiziraj papire po datumu i po temi (npr. računi 2024. kolovoz u jednu kovertu ili liječnički nalazi 2024. u drugu). Ako je tvoj radni stol nalik na mini arheološko nalazište, vrijeme je da kreneš u akciju. Prvo, papiri. Organiziraj ih po datumu i temi. Na primjer, računi iz kolovoza 2024. neka idu u jednu kovertu, a liječnički nalazi u drugu. Bonus bodovi ako na te koverte napišeš naslove jer ćeš si kasnije zahvaliti. Zatim, uredski pribor. Ako imaš 17 kemijskih, a koristiš tri, stvarno, trebaju li ti ostalih 14? Odvoji višak i doniraj nakon što provjeriš rade li uopće sve. Kad završiš, pogledaj imaš li možda višak kablova koji vode u nepoznato – svi ih imamo. Posveti se malo i digitalnom neredu. Ako imaš računalo ili laptop, posveti pola sata brisanju starih datoteka i organizaciji mapa. Radiš li backup? Ako ne, sad je pravi trenutak.

  • Organiziraj papire po datumu i temi.
  • Provjeri uredski pribor – ostavi samo ono što redovito koristiš.
  • Posveti vrijeme digitalnom declutteringu – organiziraj datoteke i napravi backup.

Dodatne stvari za proći:

Vrijeme je za dvije stvari koje svaka od nas drži u posebnoj sobi, ali gdje god da je, šminka i lijekovi su dva segmenta koja ne smiješ zanemariti kad radiš decluttering.

Šminka

Pripremi se otvoriti i ovu Pandorinu kutiju. Provjeri rok. Zdravlje lica je bitnije od limited edition palete koju si kupila prije 5 godina. Složi šminku po kategorijama – ruževi, maskare, puderi. Brže ćeš pronaći ono što ti treba. Ako voliš eksperimentirati, kupuj uzorke umjesto cijelih proizvoda – manje trošiš i ne gomilaš. Kozmetiku drži podalje od direktnog sunca – produžit ćeš joj rok trajanja. Ako stalno koristiš istu torbicu za šminku, očisti je – unutra sigurno ima ostataka sjenila ili ruževa. Operi četkice blagim sapunom ili šamponom i osuši ih na zraku. Zvuči dosadno, ali osjećat ćeš se super kad vidiš rezultate. Ako imaš četke koje su oštećene, baci bez razmišljanja, kupit ćeš nove, a ako nećeš, bar ćeš znati da ti ta četkica očito nije ni trebala toliko.

  • Provjeri rokove proizvoda i baci sve što je staro ili neiskoristivo.
  • Operi četkice i očisti torbice za šminku.

Lijekovi

Kao i kod svega, provjeri rokove. Lijekovi kojima je istekao rok ili koji stoje dugo otvoreni, poput sirupa za kašalj, samo ti mogu naštetiti. Organiziraj lijekove po tome koliko ih često koristiš i za koju su namjenu (suplementi u jednu hrpu npr.). Ako često putuješ, složi malu torbicu s osnovnim lijekovima, poput tableta protiv glavobolje i flastera. Ako uzimaš više lijekova, dodaj naljepnice ili bilješke s uputama – spriječit ćeš zabunu. Recikliraj prazne bočice ili ih koristi za sitnice poput gumica za kosu ili ukosnica. Razmisli o nabavi organizatora s ladicama za lijekove – sve ćeš imati na dohvat ruke.

  • Provjeri rokove lijekova i pravilno zbrini one kojima je istekao rok.
  • Organiziraj lijekove u označene kutije za lakši pristup.

POGLEDAJ VIDEO: Iva Brčić: Što znači živjeti u trenutku i kako to ostvariti u svakodnevici?