PRAVE VRTNE DIVE

Hortenzija - omiljena ljepotica svakog vrta. Znaš li što simbolizira?

Hortenzije cvjetaju u dvorištima i na balkonima diljem svijeta, a bilo da su bijele, plave ili ljubičaste - svaka od boja ima svoje jedinstveno značenje

hortenzije
Foto: Shutterstock

Ako tražiš ukrasni vrtni cvijet koji će izgledati privlačno, cvjetovi hortenzije uistinu su zapanjujući. Velike cvjetne kugle prekrivaju ovaj grm tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci, a iako se njihov izgled može činiti zahtjevnim za održavanje, uz prave uvjete i njegu - hortenzije je zapravo prilično lako uzgajati.

Kada cvjetaju hortenzije i koliko brzo rastu?

Budući da cvjetaju u proljeće i ljeto, hortenzije se smatraju grmom. No, unatoč njihovoj sposobnosti da budu prilično velike i raskošne u tvom dvorištu, kako uzgajati hortenzije nije pitanje koje će si morati postaviti čak ni početnik u vrtlarstvu - jer ove ljepotice praktički rastu same.

Kako doseže visinu od čak 4.5 metara, hortenzija brzo raste i često ispunjava prostor u samo jednom ljetu. Uz cvijeće koje počinje u proljeće i često traje tijekom ljeta do rane jeseni, cvjetovi hortenzije mogu biti glavna zvijezda tvog ukrasnog vrta, bilo da imaš dvorište ili terasu. Brzina rasta hortenzije ovisi o sorti i uvjetima uzgoja. Općenito, hortenzije rastu umjereno brzo i mogu narasti od 30 cm do 60 cm godišnje.

Image
Foto: Shutterstock

Vrste hortenzije

Iako u svijetu postoji više od 70 vrsta hortenzija, kod nas su najčešće bijele, plave, ružičaste, zelene i ljubičaste, a budući da su toliko omiljene - doista nije čudo da različite kulture imaju bogatu povijest simboličkog značenja ovih raskošnih cvjetova. U nastavku stoga pogledaj simboličko značenje svake boje, kako bi što bolje mogla uklopiti ovu prekrasnu ukrasnu biljku u svoj vrt i dom.

Ružičaste hortenzije

Ružičaste hortenzije nose sa sobom neku ozbiljnost, pokazuju osjećaje ljubavi i iskrenosti, stoga su savršene za iskazivanje i proslavu ljubavi ili čak kao ukras za ljubavne ceremonije poput vjenčanja. Također, drugo značenje potječe iz Francuske, a smatra se da ružičaste hortenzije označuju 'veselu ženu'. Naime, zbog alkalnog tla hortenzije se pretvaraju u ružičastu boju koja simbolizira sretnu i radosnu ženu.

Image
Foto: Shutterstock

Plave hortenzije

Plava hortenzija s druge strane pokazuje oprost, ali i žaljenje i odbacivanje. Razmisli dvaput prije nego što pokloniš ove plave cvjetove voljenoj osobi! Ipak, bez obzira na značenje, prekrasne plave nijanse ukrasit će svaki vrt, balkon, pa čak i dom do neprepoznatljivosti.

Image
Foto: Shutterstock

Bijele hortenzije

Bijele hortenzije su simbol čistoće, milosti i obilja. I ne samo to, već se ovi prekrasni cvjetovi često poklanjaju kao statusni simbol koji predstavlja bogatstvo kojim se treba pohvaliti. Vjeruje se da je bijela hortenzija zapravo izvorno plava i dolazi iz Japana, a simbolizirala je toleranciju.

Image
Foto: Shutterstock

Ljubičaste hortenzije

Ljubičaste hortenzije označavaju želju za dubljim razumijevanjem, simboliziraju obilje, eleganciju i kraljevstvo, pa se samim time lako mogu pokloniti bilo kome. Osim toga, njihova bogata ljubičasta boja savršeno će se uklopiti u svaki vrt, a i svakom interijeru dat će posebnu dozu elegancije.

Image
Foto: Shutterstock

Zelene hortenzije

Općenito, zeleno cvijeće simbolizira obnovu i ponovno rođenje. Zelene hortenzije također mogu predstavljati prosperitet, sreću, dobro zdravlje i mladost, stoga su idealan poklon svima koji trebaju novi početak ili injekciju pozitivne energije u svom životu.

Image
Foto: Shutterstock

Kako uzgojiti hortenziju?

Ne samo da ih je lako uzgajati, već su i prilično izdržljive i otporne na većinu štetnika i bolesti, što dodatno olakšava njegu hortenzija. Uz brojne vrste koje možeš izabrati, sigurno ćeš pronaći onu koja odgovara tebi i tvojoj ukrasnoj oazi. Ono najbitnije je da zahtijevaju redovito zalijevanje, posebno tijekom ljetnih temperatura, kada ih je potrebno zalijevati čak dva puta dnevno - ujutro i navečer. Uzgoj hortenzije može biti vrlo zadovoljavajuće iskustvo, posebno kada vidiš bujne cvjetove koji krase tvoj vrt.

Odabir prave lokacije

  • Hortenzije preferiraju polusjenovite položaje. Idealno mjesto bi trebalo dobivati jutarnje sunce i popodnevnu sjenu. Previše izravnog sunca može uzrokovati sušenje listova i cvjetova.
  • Hortenzije vole vlažno, dobro drenirano tlo bogato organskom tvari. Tlo bi trebalo biti blago kiselo do neutralno (pH 5.5 do 7).

Sadnja hortenzije

  • Vrijeme sadnje - najbolje vrijeme za sadnju hortenzija je u proljeće ili jesen kada su temperature umjerene.
  • Priprema tla - prije sadnje, obogati tlo kompostom ili dobro raspadnutim stajskim gnojem. To će poboljšati drenažu i dodati potrebne hranjive tvari.
  • Sadnja - iskopaj rupu dvostruko veću od korijenskog sustava biljke. Postavi hortenziju u rupu tako da je korijenski vrat u razini tla. Rupu napuni zemljom i čvrsto pritisni kako bi se uklonili zračni džepovi.

Zalijevanje i gnojidba hortenzija

  • Zalijevanje - hortenzije vole vlažno tlo, ali ne podnose stajaću vodu. Zalijevaj redovito, posebno tijekom sušnih perioda, ali pazi da tlo ima dobru drenažu kako bi se izbjeglo truljenje korijena.
  • Gnojidba - gnoji hortenzije u proljeće i ljeto uravnoteženim gnojivom (10-10-10) ili gnojivom za kiseloljubive biljke. Izbjegavaj pretjeranu gnojidbu jer može dovesti do prekomjernog rasta lišća na račun cvjetova.

Održavanje i njega

  • Rezidba - hortenzije obično ne zahtijevaju puno rezidbe. Ukloni samo mrtve ili oštećene grane. Ako je potrebno, lagano oreži nakon cvatnje kako bi održala željeni oblik biljke.
  • Malčiranje - dodaj sloj malča oko biljke kako bi zadržala vlagu u tlu i spriječio se rast korova. Malč također pomaže u održavanju stabilne temperature tla.
  • Zaštita zimi - u područjima s hladnim zimama, zaštiti hortenzije od smrzavanja tako što ćeš ih prekriti slojem lišća, slame ili vrtne tkanine.

Razmnožavanje hortenzije

  • Reznice - hortenzije se lako razmnožavaju reznicama. Uzmi reznice duljine 10 - 15 cm s mladih izbojaka u proljeće ili rano ljeto. Ukloni donje listove i posadi reznice u mješavinu pijeska i treseta. Održavaj vlažnost dok ne razviju korijenje.
  • Slojevitost - savij donju granu prema tlu i zakopaj je dijelom u tlo dok vrh ostaje izvan zemlje. Nakon što se razvije korijenje (obično za nekoliko mjeseci), odreži granu od matične biljke i posadi je na željeno mjesto.

Zašto hortenzija gubi boju?

Jedan od najčešćih problema s kojima se suočavaju ljubitelji hortenzija je gubitak boje cvjetova. Razlozi za to mogu biti različiti:

  • pH vrijednost tla - boja cvjetova hortenzije često ovisi o pH vrijednosti tla. Kiselije tlo (pH ispod 5.5) potiče plave nijanse, dok alkalnije tlo (pH iznad 6) rezultira ružičastim cvjetovima. Promjene u pH vrijednosti tla mogu uzrokovati promjene boje cvjetova.
  • Nedostatak hranjivih tvari - nedostatak ključnih hranjivih tvari, kao što su željezo i magnezij, može uzrokovati izblijedjelost cvjetova. Redovita primjena odgovarajućih gnojiva može pomoći u održavanju intenzivne boje cvjetova.
  • Svjetlosni uvjeti - premalo ili previše izloženosti suncu također može utjecati na boju cvjetova hortenzije. Većina hortenzija preferira polusjenovita mjesta s dovoljno svjetla, ali ne izravnog podnevnog sunca.
  • Stres - suša, bolesti ili oštećenja korijena mogu uzrokovati gubitak boje cvjetova. Osiguravanje pravilne njege i održavanja biljke u dobrom stanju može pomoći u sprječavanju ovih problema.

Image
VODIČ KROZ BALKONSKO CVIJEĆE

Tvoja mala proljetna oaza: Najljepše cvijeće za balkon