Moramo priznati da sigurno ima istine u tome pa su se i znanstvenici često bavili različitim istraživanjima. No, najpopularnije činjenice o muškom mozgu često se temelje na studijama u kojim su sudjelovali muškarci u dobi od 18 do 22 godina,te se obično radi o studentskoj populaciji. Međutim, mozak svake osobe se mijenja tijekom cijelog života, stoga su puno zanimljiviji podaci koji se odnose na muškarce u različitoj životnoj dobi.
Mi ti donosimo sedam zanimljivih činjenica o muškarcima, a prema ovim podacima u nastavku možemo vidjeti koliko se mijenjaju u svakoj životnoj dobi.
I muškarci se žele skrasiti
Žene žele brak, a muškarci uvijek žele uzbudljiv samački život - obično je to neki klišej koji se često ponavlja. No, ovo je jedna o većih zabluda o muškarcima. Nevjere će se najvjerojatnije dogoditi prije nego što muškarci navrše 30 godina, pokazalo je istraživanje objavljeno u Proceedings of the Royal Society. Nakon toga, muškarci su fokusirani na brigu o najbližima i prehranjivanje obitelji. Većina muškaraca će ipak poželjeti uploviti u mirnu bračnu luku.
Roditeljstvo utječe na mozak
Muškarci se mijenjaju kada trebaju postati očevi, muški mozak spreman je na suradnju mjesecima prije nego što će postati otac. Budući očevi prolaze kroz hormonalne promjene - prolaktin raste, testosteron pada - što vjerojatno potiče očinsko ponašanje, pokazalo je istraživanje iz 2000. objavljeno u Evolution and Human Behavior. Feromoni trudnice također djeluje na njezinog partnera kako bi potaknuli te promjene.
Zreliji muškarci više vole timski rad
Tijekom evolucije mlađi muškarci su se morali boriti za status i partnerice, a povezanost i suradnja se pojavljuje tek u zrelijim godinama. Studije su pokazale da nadmetanje manje privlači starije muškarce, te puno više pažnje posvećuju odnosima i poboljšanju zajednice. Ovoj promjeni vjerojatno pridonosi pad testosterona s godinama. Otkriveno je da su muškarci s višom razinom testosterona bolji u natjecanjima, dok oni s nižom razinom puno više uživaju u timskom radu.
Muškarci su spontaniji u igri s djecom
Tate se drukčije igraju sa svojom djecom, skloniji su fizički težim zadacima, više zadirkuju djecu kako bi im pomogli da lakše uče, spontaniji su i žele djecu pripremiti za 'stvaran' život. Također studije pokazuju da su djeca manje sklona rizičnom seksualnom ponašanju kada odrastaju uz tate koji su više uključeni u njihove živote. Očevi koji aktivno sudjeluju u roditeljstvu imaju nižu razinu testosterona, a nije poznato uzrokuje li razina hormona to ponašanje ili obrnuto.
Veći libido
Iako je često povezan s agresivnošću i neprijateljstvom, testosteron je također hormon libida. A muškarci imaju šest puta veću razinu ovog hormona nego žene, objasnio je psiholog Pranjal Mehta. Mehta i kolege otkrili su da testosteron oslabljuje područje mozga za kontrolu impulsa. Iako to tek treba proučiti, to može objasniti zašto muškarci gledaju žene kao da su na autopilotu i često zaborave na ženu kad izađe iz njihovog vidnog polja.
Usredotočeni na rješenja
Iako mnoge studije ukazuju na to da su žene empatičnije od muškaraca, neuropsihijatrica dr. Louann Brizendine naglašava da to nije posve točno. Sustav empatije u muškog mozga reagira kada je netko pod stresom ili ima problem. No, onda se kod muškaraca pokreće sustav za rješavanje problema.
"Ovo središte pretražuje cijeli mozak kako bi došlo do rješenja", objasnila je Brizendine. Zbog toga su muškarci skloniji rješavanju problema nego iskazivanju empatičnih osjećaja.
Osjetljivi na samoću
Usamljenost može utjecati na zdravlje i mozak svake osobe, ali stariji muškarci su posebno ranjiva skupina, rekla je dr. Louann Brizendine, autorica knjige The Male Brain. Muškarci se manje druže od žena što pogoršava usamljenost i utječe na njihov mozak. No, suživot sa ženom može biti osobito koristan. Muškarci u stabilnim odnosima su zdraviji, žive dulje i manje su skloni anksioznosti.