Ne postoji osoba koja nije čula za pasminu belgijskog ovčara malinois - jedna od četiri belgijske pastirske pasmine, belgijski ovčar malinois srednje je do velik pas snažnog, elegantnog tijela. Obožava rad i svakodnevne vježbe, a cijenjen je zbog svoje snažne radne etike i pameti, pa je kao takav najbolji odabir za policijske i vojne jedinice.
Malo je poznato da su belgijski ovčari jedna je od najbržih pasmina na svijetu, a obavljali su vrlo važne poslove u Prvom svjetskom ratu - prenosili su poruke, vukli kola hitne pomoći, a pomagali su i Crvenom križu. Ukratko, ovi neustrašivi psi nema što ne mogu i to ih čini jednom od najposebnijih pasmina.
Iako ih se češće viđa na poslu nego u parku, nježno, razigrano držanje i odanost belgijskih ovčara mogu ih učiniti odličnim obiteljskim suputnicima, a evo što sve trebaš znati ako u svom domu želiš jednog takvog.
Izgled
Belgijski ovčar malinois veliki je pastirski pas. Odgojeni za rad, prepuni su snažnih mišića, ali njihova tijela imaju elegantan izgled. Visoki su i uvijek na oprezu, s ušima u zraku, prekrasnim očima boje tamne čokolade i malo čupavim repom.
Njihova gusta, kratka dlaka dolazi u nijansama od smeđe do mahagonije, a uobičajeno je vidjeti crnu njušku i uši. Na prvi pogled, belgijski se ovčari često pogrešno smatraju njemačkim ovčarima, no iako imaju sličan izgled i miljenici su policije i vojske diljem svijeta - ovi psi nisu u srodstvu.
Temperament
Postoji dobar razlog zašto je belgijski ovčar malinois omiljen među radnim psima. Sa svojim snažnim tijelom i samouvjerenim držanjem, nema puno toga što ovaj pas ne može postići. Od rada s vojskom i policijom do budnog nadzora nad svojom obitelji kod kuće, belgijski je ovčar savršen suputnik. Iznimno lojalan i željan učenja, belgijski ovčar voli treninge, intenzivan je pas i najbolje će se snaći u domu s iskusnim vlasnikom koji zna što radi.
Belgijski su ovčari vrlo energični psi oštrog uma i zahtijevat će puno svakodnevne tjelesne vježbe i mentalne stimulacije. Njihov pogon i neprekidna razina energije mogu postati problematični ako ih se ne usmjeri pravilno. Zbog svog intenziteta i stalne želje za radom, češće ih se zapošljava u policiji i vojsci, a rjeđe ih se drži kao kućne ljubimce - upravo zato što su desetljećima bili izvrstan izbor kao psi za traganje i spašavanje, te psi za praćenje.
Ovi su psi odani, posebno ljudima koje vole, a rana socijalizacija s drugim ljudima i životinjama, izlaganje različitim prizorima i zvukovima te treninzi neophodni su za belgijske ovčare. Iako su sjajni kao kućni ljubimci, mogli bi biti previše za malu djecu i druge kućne ljubimce. Ako planiraš dovesti belgijskog ovčara u obitelj s djecom ili drugim kućnim ljubimcima, štene bi moglo biti bolji izbor, jer belgijski ovčari koji se udome u mladoj dobi imaju tendenciju boljeg snalaženja.
Njega i briga
Iako imaju visoke zahtjeve kada je u pitanju tjelovježba, belgijski ovčari zahtijevaju prilično jednostavno održavanje u smislu njegovanja - samo brzo tjedno četkanje kako bi se kontroliralo linjanje i promovirala zdrava dlaka. Linjaju se sezonski, pa ćeš htjeti povećati svoju rutinu četkanja na jednom dnevno kada započne linjanje. Njihova gusta, vodootporna dlaka sprječava većinu nereda, što znači manje kupanja - između kupanja tvog belgijskog ovčara mogu proći tjedni ili čak mjeseci.
Redovito četkanje je dobro vrijeme za provjeru stvari kao što su sjaj dlake, duljina noktiju te zdravlje ušiju i zuba. Nokte treba podrezati ako čuješ kako udaraju o pod. Slušni kanali trebaju biti blijedo-ružičasti s vrlo malo voska i bez mirisa.
Jednako je važno brinuti se za mentalne i emocionalne potrebe psa. Mužjaci trebaju puno mentalne stimulacije i društvene interakcije sa svojim vlasnicima kako bi bili sretni i spriječili dosadu. Dosljedna obuka izvrstan je način da se povežeš sa svojim psom, posebno s belgijskim ovčarom, koji je stvoren za rad.
Zdravlje
Belgijski ovčar malinois smatra se općenito zdravom pasminom sa životnim vijekom između 14 i 16 godina. No, kao i sve pasmine, i belgijski ovčar sklon je određenim zdravstvenim stanjima. Američki klub belgijskih ovčara, službeni klub pasmine, zahtijeva od registriranih uzgajivača da svog psa testiraju na displaziju kuka, displaziju lakta i da izvrše temeljit pregled očiju. Klub također preporučuje testiranje na epilepsiju i rak, točnije na hemangiosarkom.
Neće se svi belgijski ovčari susresti s ozbiljnim zdravstvenim problemima, ali trebala bi biti svjesna ovih uobičajenih zabrinutosti kada razmišljaš o ovoj pasmini. Također, ako kupuješ psa, važno je da ga kupiš od renomiranih uzgajivača koji će obaviti sve zdravstvene testove i upoznati te s roditeljima i braćom i sestrama psa. Ako udomljuješ belgijskog ovčara, traži svu dostupnu zdravstvenu povijest.