Brzo, jednostavno i zdravo

Ako trebaš pauzu od mesa, probaj falafel od cikle

Savršen uz salatu, u tortilji ili uz prilog po želji, za ovaj prekrasni ružičasti falafel od cikle treba ti samo osam jednostavnih sastojaka

falafelodcikle.jpg
Foto: Minimalist Baker

S blagdanskom hranom iza nas, zaželjele smo se nečeg laganijeg i zdravijeg, a odluka je pala na omiljeni falafel, istovremeno zdrave, fine i zasitne kuglice od slanutka koje obožavamo.

Image

Imamo recept za najbolji vegetarijanski čili uz koji nećeš ni pomisliti na meso

Podrijetlo falafela vječna je i žestoka rasprava. Neki će reći da nema sumnje da se radi o izraelskoj hrani, drugi će tvrditi da falafel ima arapske korijene, a treći da potječe iz Egipta, Libanona ili Jemena.

Iako nismo stručne za podrijetlo falafela, znamo da apsolutno obožavamo njegovu hrskavu teksturu i bogat okus. Falafel je tradicionalno pržena kuglica ili popečak napravljen od slanutka, boba ili oboje, a recept koji smo pronašle uključuje slanutak kao bazu i ciklu kao glavnu zvijezdu.

Rezultat je živopisni, sočni falafel ružičaste boje s apsolutno savršenom mjerom začina, hrskavosti i nevjerojatnog okusa, za koji ti je potrebno samo osam sastojaka i super jednostavna priprema. Provjeri recept u nastavku.

Falafel od cikle

Sastojci:

  • 1 konzerva slanutka (od cca 425 g)
  • 190 g sirove cikle
  • 4 režnja češnjaka
  • 50 g peršina
  • 2 žličice kumina
  • sol, papar po želji
  • 1 žlica tahinija
  • 1 žlica limunovog soka
  • 1-3 žlice zobenog brašna (po želji)
  • 1-3 žlice maslinovog ulja (po želji)
  • Za serviranje: humus, grčki jogurt, tahini (po želji)

Priprema:

  1. Zagrij pećnicu na 190 C i obloži lim za pečenje papirom za pečenje. U lim za pečenje dodaj isprani i ocijeđeni slanutak i peci 10-12 minuta ili dok malo ne 'popuca' i ne isuši se. Stavi na stranu.
  2. Ciklu nasjeckaj ribežom ili u sjeckalici hrane, prebaci u posudu i ostavi sa strane.
  3. U blender dodaj nasjeckani češnjak i peršin i izblendaj do sitnih komadića. Zatim dodaj pečeni slanutak, nasjeckanu ciklu, kumin, sol, tahini i limunov sok te blendaj oko 15-30 sekundi. Pazi da se ne izblenda previše - smjesa ne smije biti kao pire, ciljaj na ljepljivu teksturu koja se lako oblikuje kad se stisne među prstima.
  4. Okusi i prilagodi začine po želji, dodajući više soli po ukusu, kumin za podimljeni okus, ili limun za kiselost (samo pazi da ne dodaš previše limuna jer će falafel postati previše mokar).
  5. Izdvoji oko jednu i pol žlicu smjese i rukama ih oblikuj u popečke debljine približno 1,5 cm. Recept daje oko 16 malih falafela ili 8-10 većih falafela.

NAPOMENA: Ako odmah ne napraviš sav falafel, smrzni nekuhanu smjesu za falafel između slojeva papira za pečenje i čuvaj u zamrzivaču do 1 mjesec.

AKO PEČEŠ: Složi falafel na pleh obložen papirom za pečenje od ranije. Poprskaj ili premaži uljem za hrskaviju teksturu (nije obavezno) i pecite 20-30 minuta ili dok izvana ne postane hrskava.

AKO PRŽIŠ: Zagrij veliku tavu na srednje jakoj vatri. Kad se zagrije, dodajte 2 žlice ulja. Dodaj samo onoliko falafela koliko ti stane u tavu. Prži 3-4 minute ili dok donja strana ne porumeni. Zatim pažljivo preokreni i prži još 2-3 minute. Ako ti je draži hrskaviji falafel, prebaci kuglice još u pećnicu i peci 5-15 minuta.

Uživaj u samom falafelu ili uz umak po izboru. Mi obožavamo falafel u pita kruhu, u tortilji, u salati, pa čak i uz krumpir.