Zobene pahuljice jedna su od onih namirnica koje bi uvijek trebala imati u kuhinjskom ormariću, baš kao što u hladnjaku imaš jaja, mlijeko i maslac. Postoje sitnije i krupnije zobene pahuljice. One sitnije brže su za pripremu, no ni krupnijima ne treba puno vremena da se pretvore u slasnu, toplu i nutritivno bogatu kašu, idealni zimski doručak.
Ne samo zbog toga što će te nahraniti i ugrijati, već zato što će ti tijelo opskrbiti vitaminima i mineralima, a netopiva vlakna iz zobi potaknut će probavu i blagotvorno djelovati na crijeva.
Ženama se preporuča pojesti najmanje 25 grama zobenih pahuljica dnevno, a muškarcima 40. Prema studiji objavljenoj u časopisu The Lancet, zob i ostale cjelovite žitarice bogate vlaknima, smanjuju rizikod kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, raka dojke, crijeva i rektalnog raka. Zobene pahuljice obiluju željezom, vitaminom skupine B, manganom, magnezijem i cinkom. Svi oni pomažu ojačati imunitet, što je ključno u zimskim mjesecima, te energiziraju tijelo, odnosno opsrkbljuju ga kisikom i razbuđuju.
(FOTO: Pexels)
Osim toga, zobene pahuljice pomoći će ti da se riješiš abodminalnog sala, još jednog čimbenika koji dovodi do raznih kroničnih bolesti. To znači da kada smršaviš u struku, ne samo da ćeš imati bolju figuru, već ćeš biti i zdravija. Zobene pahuljice ne koriste se samo za zobenu kašu, već od njih možeš napraviti kekse i kolače, samelješ li ih u zobeno brašno. U nastavku imamo nekoliko recepata zobenih kaša, kako ne bi ujutro uvijek jela istu. Zbog svog neutralnog okusa, zobena kaša vrlo je zahvalna za pripremu na bezbroj načina