Zimi priroda izgleda čudesno, no mnogi se ipak ne usude kročiti u nju dok se ne pojave prvi vjesnici proljeća i snijeg okopni. Ima svojih čari biti na toplome, uživati u čaju i dobrom filmu dok vani vladaju minusi, no odvažiš li se samo jednom i umjesto takvog aranžmana, za vikend odlučiš planinariti, jamčimo ti da ćeš ubuduće puno više slobodnog vremena provoditi na zraku.
To je višestruko dobro za tvoje zdravlje - jača imunitet, dobro djeluje na liniju, skida kilograme, učvršćuje mišiće, ali i odlično utječe na psihu. Boravak u prirodi u Japanu i Švedskoj se propisuje od strane liječnika kako terapija za psihičko zdravlje.
Stoga, želiš li nešto dobro učiniti za sebe, ne čekaj proljeće, nego se već ovog vikenda uputi u šumu ili na planinu. Naravno, ukoliko će ti to biti prvi put, povedi sa sobom nekog iskusnog i izaberi obližnje brdo, a ne Velebit ili Biokovo. Kako bi ti zimski izlet ostao u dobrom pamćenju, a to je ključno ne bi li ga ponovila, bitno je dobro se opremiti. U nastavku pročitaj što sve podrazumijeva zimska oprema za planinarenje.
- gojzerice
- dereze
- gamaše
- krplje za duboki snijeg
- cepin
- rukavice
- pernata jakna
- sintetičke majice i donje rublje koje se brzo suše, tople čarape. Obvezno uzmi i rezervnu odjeću.
- prvu pomoć
- štapove za hodanje, po mogućnosti s plastičnim štitnikom na vrhu kako ne bi propadali u snijeg
- termosicu toplog čaja, vodu i hranu
- čeonu lampu
- napunjeni mobitel
- eksterni punjač za mobitel
- kartu
Sve navedeno stat će ti u veliki ruksak od 70 litara. Vodi računa o tome da krećete dovoljno rano kako biste se vratili za dana, ako se ne osjećaš ugodno hodati po mraku. Također, dobro je obavijestiti svoje bližnje o planovima i vremenu povratka. U prirodi se može uživati punim plućima jedino kada ju ne podcjenjujemo i kada se dobro pripremimo.