Kada razmišljamo o uravnoteženoj prehrani često mislimo kako se trebamo odreći puno namirnica (obično onih najdražih), ali ključ zdrave prehrane je umjerenost. No, postoje određene namirnice koje svakodnevnom konzumacijom mogu spriječiti gubitak kilograma i održavanje kalorijskog deficita. Kako bismo ipak uživali u hrani, a s druge strane gubili kilograme, možemo pronaći zdrave zamjene. Ako si ovog proljeća odlučila izgubiti koji kilogram viška onda je važno da razmisliš koliko određene namirnice određuju tvoju prehranu.
Suprotno uvriježenom mišljenju, ugljikohidrati su nužna komponenta koju moramo uključiti u svoju prehranu kako bi bila nutritivno kvalitetna. Međutim, odabir ugljikohidrata učinit će veliku razliku jer nisu svi ugljikohidrati jednaki. Za razliku od cjelovite pšenice i drugih zdravih verzija, bijeli ugljikohidrati jedna su od najgorih namirnica koju redovito konzumiramo u svakodnevnom životu. Medical News Today objašnjava: "Bijela tjestenina ili kruh koji se proizvode od rafiniranog pšeničnog brašna obično imaju puno kalorija i ugljikohidrata, ali su siromašni vlaknima, proteinima i drugim hranjivim sastojcima."
Poznato je da ugljikohidrati stvaraju gorivo za naše tijelo kako bi funkcioniralo tijekom dana, kao i da imaju dovoljno vlakana kako bi naš probavni sustav radio kako treba. Kada se odlučimo za rafinirane ugljikohidrate umjesto cjelovite pšenice smanjujemo nutritivnu vrijednost naše prehrane. Bez vlakana ili bilo koje druge dobrobiti koju ugljikohidrati nude nećemo osjećati sitost nakon jela i vrlo brzo ćemo ogladnjeti. Zbog toga često dolazi do prejedanja, a kako bismo to spriječili trebamo razmisliti o odabiru namirnica.
Zato je vrlo važno da iz naše prehrane izbacimo bijeli kruh i tjesteninu, ali i bijelu rižu koja je lišena hranjivih sastojaka. Umjesto bijele riže dovoljno je uključiti smeđu rižu i već smo riješili ovaj segment prehrane. "Bijela riža sadrži vrlo malo masnoća, ali sadrži i minimalnu količinu vlakana i proteina. Studija iz 2016. u Iranu utvrdila je vezu između konzumacije bijele riže i pretilosti kod adolescentica. Bijela riža također ima visok glikemijski indeks, što znači da može uzrokovati skok u razini šećera u krvi nakon što se konzumira", piše Medical News Today. Stoga bi bilo bolje da se odlučimo na zdrava zrna poput smeđe riže, kus-kusa ili kvinoje umjesto ugljikohidrata koji nude malu hranjivu vrijednost.
Kako bismo osigurali prehranu koja je zdrava, a opet s druge strane zadržali bogatstvo okusa dovoljno je zamijeniti stare namirnice novima. To će nam omogućiti da i dalje uživamo u tjestenini i kruhu, ali i da izgubimo kilograme. Stoga umjesto bijelog kruha i bijele riže u svoju prehranu trebamo uključiti amarant, ječam, pir, heljdu, zob i proso, a uz ove malu korekciju u prehrani, rezultati će vrlo brzo će biti vidljivi i na struku.