Dolaskom hladnijih dana sve smo više u potrazi za prirodnim načinima kako poboljšati imunitet i pripremiti ga za zimu. Aronija se u posljednjih nekoliko godina izdvojila kao jedna od najpopularnijih supernamirnica te je odličan način kako izgraditi jak imunitet.
Ova grmolika biljka nije samo zdrava nego i vrlo otporna. Može preživjeti jako hladne zime, do čak -47 stupnjeva Celzijevih zbog čega je vrlo popularna u najhladnijim dijelovima Rusije, Finske i Švedske. Također je vrlo rasprostranjena u Sibiru zbog čega ju često nazivaju i sibirska borovnica. Osim što odlično podnosi hladnoću, otporna je i na sušu, kukce, zaraze i zagađenja.
Sve su to razlozi zašto se aronija sve više uzgaja i u našim krajevima. Nije joj potrebno puno vode, a ne smeta joj niti korov pa je vrlo jednostavna za održavanje. Sočne bobice se beru tijekom kolovoza, a prešani svježi sok se može konzumirati tijekom cijele jeseni i zime. Najčešće se pije više kao lijek nego kao ukusan sok. Optimalno je da jednom dnevno, najbolje uz doručak, popiješ jednu malu čašicu soka. Ako imaš osjetljiv želudac, nikako sok nemoj piti prije obroka jer bi ga mogao nadražiti.
No osim što je jednostavna za uzgoj, zašto je aronija stekla popularnost koju ima danas? Odgovor se nalazi u 300 različitih fitokemikalija koje se nalaze u ljubičastim bobicama. Aronija je prepuna snažnih antioksidansa koji štite tijelo od oksidativnog stresa i zagađenja, a sadrži i vitamine B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E i K te minerale kalij, natrij, kalcij, magnezij, cink i željezo. Zbog ovog jedinstvenog sastava odlična je u kontroliranju krvnog tlaka, smanjenja upala i infekcija, jačanju imuniteta te nam daje energiju.
Osim kao sok, aronija se može konzumirati na razne načine. Možemo ju blendati u smoothie, piti čaj od nje ili ju dodati u razne deserte. Pronašle smo nekoliko jednostavnih recepata koji su ukusni, ali i vrlo zdravi.