Hladniji mjeseci su vrijeme u kojem ispijamo puno više čajeva no ljeti. Razloga je mnogo, a najvažniji su da je čaj zdrav i da grije organizam. Određene vrste čajeva obiluju antioksidansima i viaminom C koji jačaju imunitet i štite od sezonskih respiratornih virusa, a zagrijat će te apsolutno sve vrste, ako ih popiješ prije no što se ohlade. Neki će te pritom i umiriti bolje od sedativa na recept.
Čaj se svijetom proširio s Dalekog i Bliskog Istoka gdje postoje rituali ispijanja ovog napitka. Toplo ti preporučujemo da ga uvrstiš u svakodnevicu, a ne da ga piješ samo onda kada te trese vrućica, curi nos, kišeš i kašlješ. U nastavku ti otkrivamo vrste čajeva koje bi bilo dobro imati u kuhinjskom ormariću i piti ih po potrebi. Većinu možeš svakodnevno.
Zeleni čaj
Slobodno možemo reći da je ovo kralj među čajevima. Riječ je o jednom od najzdravijih napitaka koji postoje. Obiluje antioksidansima zbog čega višestruko dobro djeluje na zdravlje - potiče rad mozga i čuva moždane stanice, pomaže mršavljenju potičući sagorijevanje masnoća u tijelu, jako je detoksikacijsko sredstvo, smanjuje rizik od bolesti srca, upalne procese u organizmu te ima antikancerogena svojstva.
Najjača biološka supstanca zelenog čaja je epigalokatehin za kojeg postoje naznake da je prirodni lijek protiv tuberkuloze, pokazalo je istraživanje Sveučilišta u Singapuru koje je prenio portal Scientific Reports. Zeleni čaj sadrži malo teina te ga možeš piti u bilo koje doba dana. Važno je pritom da voda ne bude kipuća jer će uništiti sve aktivne tvari u čaju. Za zeleni čaj koristi vodu zagrijanu na 80 Celzijevih stupnjeva.
Crni čaj
Za razliku od zelenoga, crni čaj ima dvostruko više teina pa je česta zamjena za kavu. Treba naglasiti da su se crni, bijeli i zeleni čaj dobivaju od grmolike biljke Calellie sinesnis, odnosno čajevca, no razlikuju se prema načinu na koji se listići biljke obrađuju. Listići crnog čaja ostavljeni su da više fermentiraju. U početku se to radilo iz sasvim praktičnih razloga, kako bi se čaj mogao, bez da se pokvari, transportirati s Dalekog Istoka u Europu.
Crni čaj ima, poput zelenog, brojna zdravstvena svojstva - pomaže kod glavobolje, poboljšava koncentraciju i pamćenje, snižava loš kolesterol, snižava razinu kortizola - hormona stresa u organizmu, djeluje dobro na želudac i probavu te ima antiupalna i antikancerogena svojstva. Najpoznatija inačica crnog čaja je Earl Grey. To je kombinacija crnog čaja i ulja citrusa bergamota koji je dodavan kako bi se prikrio miris katrana s brodova kojima je transportiran u Europu. Najpopularniji je u Engleskoj gdje se tradicionalno pije umjesto jutarnje kave, s par kapi mlijeka.
Bijeli čaj
Listići za bijeli čaj najmanje se obrađuju, zbog čega ova vrsta čaja sadrži najviše aktivnih sastojaka i najmanje kofeina, odnosno teina. Ovaj čaj smanjuje rizik od brojnih bolesti, od kardiovaskularnih do kancerogenih. Sadrži fluoride zbog čega je odličan za njegu usne šupljine i desni. Djeluje detoksikacijski i pomaže kod mršavljenja, a ima i anti ageing učinak. Pomaže tijelu kod stvaranja kolagena i briše bore.
Čaj od šipka
Za razliku od prethodnih, materijal za ovaj čaj možeš i sama nabrati. Riječ je o plodovima biljke Rosa canina, odnosno divlje ruže koja raste svuda po Hrvatskoj. Naime, prirodno stanište su joj Europa, Srednji istok, Sjeverna Amerika i Azija. Plodovi sazrijevaju ujesen. Tada se beru, suše i melju te pretvaraju u ukusan džem ili čaj.
Čaj od šipka obiluje antioksidansima, osobito vitaminom C, B i polifenolima, a sjajna je stvar što se ovi aktivni sastojci dodatno oslobađaju svakim novim kuhanjem, što znači da je isti šipak preporučljivo koristiti i nekoliko puta za spravljanje čaja. Čaj od šipka poboljšava raspoloženje jer potiče lučenje serotonina. Također jača imunitet, blagotvorno djeluje na želudac i ima dijuretička svojstva.
Uvin čaj
Vjerujemo da svaka žena zna što je uvin čaj i ima ga u svom kuhinjskom ormariću. Ovaj čaj dobiva se od biljke medvjetke, latinskog naziva Uva ursi, a izuzetno je učinkovit kod liječenja infekcija mokraćnog sustava. Kada piješ uvin čaj vrlo je bitno ne uzimati vitamin C, agrume ili brusnicu koja također dobro djeluje na mjehur i mokraćovod, no nikako u kombinaciji s uvinim čajem jer on nema nikakvog učinka ako je pH mokraće veći od 7, a pH će povisiti kisele namirnice.
Čaj od koprive
Kopriva je izuzetno zdrava biljka koja poput šipka raste u našim krajevima. U proljeće se beru mladi listići koji se potom suše i spremni su za korištenje. Nikako ih nemoj ići brati bez rukavica jer kopriva žari, zbog čega joj je drugo ime žarnjača. Ova biljka obiluje željezom, kalcijem, kalijem te vitaminima A i C. Odlična je za tretiranje reumatskih bolesti i anemije, a od davnina se koristi i kao dijuretik jer vrlo učinkovito pomaže izbacivanje vode iz organizma. Vrlo je dobra i ako detoksikacijsko sredstvo te za njegu kose. Jača njezin rast i pomaže kod prhuti.