ČEŠĆE NEGO ŠTO MISLIŠ

Vježbe za dijastazu trbuha koje možeš raditi kod kuće. Evo koju izbjegavati

Ovaj problem može uzrokovati bolove, nelagodu i poteškoće u obavljanju svakodnevnih zadataka, ali postoje načini kako se nositi s njom i spriječiti daljnje komplikacije.

dijastaza
Foto: Shutterstock

Kako trudnoća napreduje, tijelo prolazi kroz brojne prilagodbe kako bi napravilo mjesta za rastuću bebu. Jedna od ključnih promjena događa se na vezivnom tkivu koje povezuje lijevu i desnu stranu mišića rektusa abdominisa – linea alba.

Linea alba postupno omekšava i postaje fleksibilnija kako bi se trbuh mogao prilagoditi povećanju volumena maternice. Međutim, taj proces može dovesti do stanjivanja i oslabljene elastičnosti vezivnog tkiva. Kada se tkivo previše rastegne i izgubi sposobnost povratka u prvotno stanje, dolazi do razdvajanja mišića, što poznajemo kao dijastazu rektusa.

Što je dijastaza?

Ova pojava nije neuobičajena i često se javlja u trećem tromjesečju trudnoće, kada beba brzo raste i vrši dodatni pritisak na trbušnu stijenku. Dijastaza rektusa odnosi se na razdvajanje mišića rektusa abdominisa, poznatijih kao „trbušni mišići” ili „six-pack.” Ovi mišići se spajaju na sredini trbuha putem vezivnog tkiva zvanog linea alba. Kada se linea alba prenategne, lijeva i desna strana mišića ostaju razdvojene, što često dovodi do vidljive izbočine na trbuhu.

Dijastaza rektusa najčešće se javlja u trudnoći i nakon poroda. Kako maternica raste i širi se kako bi napravila mjesta za bebu, mišići trbuha se rastežu, a linea alba postaje tanja i širi se. Ovo je posebno izraženo u trećem tromjesečju, kada beba najbrže raste. Nakon poroda, linea alba se može oporaviti i povući natrag (unutar osam tjedana nakon poroda), slično kao gumena traka. Međutim, ako tkivo izgubi svoju elastičnost zbog pretjeranog rastezanja, razmak između mišića možda se neće potpuno zatvoriti.

Image
Ne uljepšavaju stvari

Bez cenzure: Ove slavne mame iskreno su progovorile o životu nakon poroda

Jedno istraživanje pokazalo je da čak 60% žena može doživjeti dijastazu rektusa tijekom trudnoće ili nakon poroda. Kod nekih žena, trbuh može izgledati izbočeno iznad ili ispod pupka, ostavljajući dojam trudnoće i nekoliko mjeseci ili godina nakon poroda.

Iako je najčešća kod trudnica, dijastaza rektusa nije isključivo povezana s trudnoćom. Može se javiti i kod muškaraca, primjerice nakon naglog mršavljenja ili kao posljedica nepravilnog dizanja teških utega i izvođenja neodgovarajućih vježbi za trbuh. Također, može se pojaviti i kod novorođenčadi, iako se u njihovom slučaju najčešće povuče spontano.

Kako izgleda dijastaza?

Dijastaza rektusa obično nije primjetna tijekom trudnoće jer je trbuh već rastegnut, ali nakon poroda postaje lakše uočiti znakove. Dijastaza sama po sebi obično nije bolna, ali osjetit ćeš slabljenje trbušnih mišića. Možeš osjećati kao da ti je trbuh „mekši” ili da gubiš stabilnost prilikom jednostavnih aktivnosti. Ako naprežeš trbušne mišiće, možeš primijetiti da oni ne rade onako kako bi trebali, a između lijevog i desnog trbušnog mišića osjetit ćeš mekani razmak.

Image
Foto: Shutterstock

Znakovi dijastaze

Ako primijetiš da ti je teže podizati stvari, hodati ili obavljati svakodnevne zadatke koji su prije bili lakši, to može biti znak dijastaze. Također, bolovi tijekom ili nakon seksa mogu ukazivati na ovu smetnju, a nelagoda u zdjelici ili kuku također je često povezana s dijastazom. Osim toga, česta bol u leđima može nastati zbog slabljenja trbušnih mišića koji podržavaju kralježnicu, dok loše držanje tijela može biti rezultat smanjene stabilnosti trupa. Ako primijetiš curenje urina prilikom kihanja ili kašljanja, to je često povezano s oslabljenim trbušnim mišićima. Također, problemi s probavom, poput zatvora, mogu nastati jer dijastaza slabi mišiće koji podržavaju crijeva.

  • Vidljivo ispupčenje trbuha
  • Meka koža oko pupka
  • Poteškoće s obavljanjem svakodnevnih aktivnosti
  • Bol tijekom seksa
  • Bol u zdjelici ili kuku
  • Bol u donjem dijelu leđa
  • Loše držanje
  • Curenje urina
  • Zatvor

Test za dijastazu nakon poroda

Ako nakon poroda primijetiš da ti trbuh izgleda kao da si još trudna, možda se radi o dijastazi rektusa. Možeš napraviti brzu provjeru kod kuće ovim jednostavnim koracima:

  1. Lezi na leđa, savij noge u koljenima, a stopala položi ravno na pod.
  2. Lagano podigni ramena s poda, držeći jednu ruku iza glave za podršku, i pogledaj prema trbuhu.
  3. Drugom rukom prijeđi iznad i ispod pupka, duž linije sredine trbuha. Pokušaj osjetiti razmak među mišićima i provjeri možeš li ubaciti prste između njih.
  4. Ako osjetiš razmak od jednog do dva prsta, vjerojatno imaš umjerenu dijastazu. Tijekom prvih nekoliko tjedana nakon poroda taj bi se razmak trebao smanjivati kako se mišići oporavljaju.

Za precizniju procjenu možeš se obratiti liječniku ili fizioterapeutu koji mogu koristiti alate poput mjernih kliješta ili ultrazvuka. Ako je razmak veći od dva prsta, svakako potraži stručnu procjenu i savjet.

Prevencija dijastaze

Kako bi smanjila rizik od dijastaze, važno je pratiti nekoliko ključnih smjernica. Prvo, zdravo debljanje tijekom trudnoće je ključno. Redovito vježbanje i uravnotežena prehrana pomoći će ti da održiš tjelesnu masu unutar zdravih okvira, što smanjuje pritisak na trbušne mišiće i povezivno tkivo. Osim toga, pravilno držanje također igra veliku ulogu. Pazi na svoju posturu tako da uvijek budeš uspravljena, povučeš ramena unazad i dišeš duboko, šireći rebra, a ne samo trbuh. Ovo će ti pomoći da izbjegneš prekomjerno opterećenje na trbušne mišiće.

Kada je riječ o vježbama, trebaš izbjegavati one koje stvaraju pritisak na trbušne mišiće, poput trbušnjaka, sit-upova i sličnih, pogotovo nakon 12. tjedna trudnoće i u postporođajnom razdoblju. Umjesto tih vježbi, fokusiraj se na sigurne metode jačanja trbuha. Također, vrlo je važno izbjegavati naprezanje prilikom svakodnevnih aktivnosti. Podizanje teških stvari, poput djece ili vrećica s namirnicama, može stvoriti prekomjerno opterećenje na trbušne mišiće. Pazi kako podižeš stvari, koristeći noge, a ne samo trbuh, kako bi izbjegla dodatni pritisak na trbušne mišiće.

  • Zdravo debljanje tijekom trudnoće
  • Pravilno držanje i duboko disanje
  • Izbjegavanje vježbi poput trbušnjaka
  • Izbjegavanje naprezanja

Vježbe za dijastazu

Najbolje vježbe za dijastazu su one koje aktiviraju duboke trbušne mišiće. Većina vježbi za dijastazu uključuje duboko disanje i spore, kontrolirane pokrete. Nažalost, mnoge od najpopularnijih vježbi za trbuh, poput trbušnjaka, mogu pogoršati stanje. Prije nego što kreneš s vježbama za trbušne mišiće, preporučuje se da se posavjetuješ s liječnikom kako bi provjerio imaš li dijastazu.

POGLEDAJ VIDEO: Kućni trening