Sigurno ti već dogodilo da si brzo izgubila kilograme, a onda si shvatila da je to gubitak vode. No, ako si naglo dobila nešto na težini i osjećala se naduto, može se također raditi o višku tekućine u tijelu.
No, posve je normalno da zadržavamo tekućinu u tijelu jer nas tijelo na taj način štiti od dehidracije. Ipak zbog prevelike količine vode u tijelu možemo se osjećati naduto i loše, ovisno o situaciji. Nakupljanje tekućine u tijelu znači da se voda zadržava u različitim tkivima te uzrokuje oticanje. "To je voda koja bi trebala ići u naše bubrege", objašnjava endokrinologinja Lynn Mack za Health. No, umjesto da izbaci tekućinu, tijelo je sprema između organa i kože. Višak vode može biti neugodan, ali obično se može lako riješiti uz promjenu stila života.
Što uzrokuje zadržavanje tekućine?
Slana i hrana bogata ugljikohidratima
Jedan od najčešćih uzroka zadržavanja tekućine je višak soli u prehrani. Natrij se veže s vodom i ona ostaje zarobljena u tijelu. "Što ima više soli u prehrani, to će osoba više zadržavati tekućinu", kaže dr. Mack. Ugljikohidrati također mogu utjecati na zadržavanje tekućine, posebno ako se ograničavaju neko vrijeme, a zatim se počnu unositi veće količine u tijelo.
"Ugljikohidrate koje odmah ne koristimo za energiju pohranjujemo kao glikogen. On skladišti vodu, pa što više glikogena pohranjujemo to više vode unosimo", objašnjava nutricionistikinja Joanna Sheill DiCicco za The Health.