Moderan život

Višak vode u tijelu: Što ga uzrokuje i kako ga riješiti?

Nakupljanje tekućine u tijelu znači da se voda zadržava u različitim tkivima te uzrokuje oticanje, a često se zbog toga osjećamo loše

profimedia-0102394440.jpg
Foto: Profimedia.hr

Sigurno ti već dogodilo da si brzo izgubila kilograme, a onda si shvatila da je to gubitak vode. No, ako si naglo dobila nešto na težini i osjećala se naduto, može se također raditi o višku tekućine u tijelu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Tijelo se brzo oporavlja

Dobar poticaj: Što se događa s našim tijelom nakon što prestanemo pušiti?

No, posve je normalno da zadržavamo tekućinu u tijelu jer nas tijelo na taj način štiti od dehidracije. Ipak zbog prevelike količine vode u tijelu možemo se osjećati naduto i loše, ovisno o situaciji. Nakupljanje tekućine u tijelu znači da se voda zadržava u različitim tkivima te uzrokuje oticanje. "To je voda koja bi trebala ići u naše bubrege", objašnjava endokrinologinja Lynn Mack za Health. No, umjesto da izbaci tekućinu, tijelo je sprema između organa i kože. Višak vode može biti neugodan, ali obično se može lako riješiti uz promjenu stila života.

Što uzrokuje zadržavanje tekućine?

Slana i hrana bogata ugljikohidratima

Jedan od najčešćih uzroka zadržavanja tekućine je višak soli u prehrani. Natrij se veže s vodom i ona ostaje zarobljena u tijelu. "Što ima više soli u prehrani, to će osoba više zadržavati tekućinu", kaže dr. Mack. Ugljikohidrati također mogu utjecati na zadržavanje tekućine, posebno ako se ograničavaju neko vrijeme, a zatim se počnu unositi veće količine u tijelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ugljikohidrate koje odmah ne koristimo za energiju pohranjujemo kao glikogen. On skladišti vodu, pa što više glikogena pohranjujemo to više vode unosimo", objašnjava nutricionistikinja Joanna Sheill DiCicco za The Health.

Image
Foto: Unsplash
1/6