HLADNA TERAPIJA

Tuširanje hladnom vodom ima brojne prednosti - stručnjaci otkrili koje su

Kao glavne prednosti ove prakse navode se poboljšani metabolizam, bolje mentalno zdravlje, pospješivanje cirkulacije, smanjena razina stresa, olakšanje bolova u zglobovima i mnoge druge zdravstvene dobrobiti

tuširanje
Foto: Shutterstock

Ideja dobrovoljnog uranjanja pod hladnu vodu mnogima ne zvuči primamljivo, no istraživanja su pokazala da tuširanje hladnom vodom ima brojne prednosti. Uostalom, vrhunski sportaši redovito koriste hladne kupke, a mnoge studije podupiru tvrdnje zagovornika ove prakse.

Image
PO JUTRU SE DAN POZNAJE

Ranoranioci, gdje ste? Ovo su najveće prednosti ranog buđenja

Kao glavne prednosti navode se poboljšani metabolizam, bolje mentalno zdravlje, pospješivanje cirkulacije, smanjena razina stresa, olakšanje bolova u zglobovima i mnoge druge zdravstvene dobrobiti. Uz to, hladno tuširanje može pomoći i u borbi protiv uobičajenih bolesti, poput prehlade i gripe.

Stručnjaci su za Vogue otkrili zašto bismo svi trebali uvrstiti tuširanje hladnom vodom u svoju redovitu rutinu.

Što je terapija hladnom vodom?

Hladna terapija (eng. cold therapy) je praksa uranjanja u hladnu vodu. Vuče korijene još iz stare Grčke gdje se primarno koristila u svrhu relaksacije i socijalizacije. Danas postoje brojne vrste hladnih terapija koje se reklamiraju kao dio holističkog procesa za poboljšanje cjelokupnog zdravlja.

No, ovu terapiju svatko može prakticirati vrlo jednostavno i kod kuće, bez otmjenih naprava i i visokih cijena. Majdoline Jayoushe za Vogue je otkrila kako se hladna terapija može prakticirati i plivanjem u negrijanom bazenu ili jednostavno tuširanjem hladnom vodom.

Koje su sve dobrobiti tuširanja hladnom vodom?

Dr. Jayoushe kao neke od najvažnijih prednosti hladne terapije navodi:

  • Smanjuje upale i oticanje
  • Smanjuje bolove u zglobovima i mišićima
  • Jača imunološki sustav
  • Bolji metabolizam i zdravo mršavljenje
  • Pomaže u borbi protiv simptoma depresije
  • Smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2
  • Promiče opće poboljšanje zdravlja.

Tuširanje hladnom vodom je poput malog šoka za organizam, kaže ona.

„Kada smo pod hladnom vodom, naš mozak je fokusiran samo na to da taj neugodan osjećaj nestane. Ne razmišljamo o tome zašto smo nesretni ili pod stresom. Pomaže nam da se riješimo svih teških misli.“

Pojašnjava i da, nakon prvotnog šoka kada se koža prilagodi niskoj temperaturi vode, počinju se lučiti hormoni koji su zaduženi za dobro raspoloženje, poput dopamina, serotonina i endorfina. Radi toga se nakon hladnog tuša osjećamo sretno, opušteno i mentalno obnovljeno.

Neurofiziologinja Louisa Nicola dodaje i da tuširanje hladnom vodom također ima neke prednosti za ljepotu kože jer može suziti pore, smanjiti proizvodnju viška masnoće i promicati cjelokupno zdravlje kože.

Kada je najbolje tuširati se hladnom vodom?

Terapiju hladnom vodom najbolje je postupno i polagano uvoditi u svoju rutinu. Jayoushe potiče ljude da počnu postupno, isprobavajući hladnu temperaturu vode nekoliko sekundi pred sam kraj tuširanja i okrećući gumb s vruće na hladno dok ne postane ugodno.

Da bi terapija bila učinkovita, idealna temperature vode je malo ispod 15 stupnjeva Celzijevih. Za najbolje rezultate, znanstvenici preporučuju tuširanje hladnom vodom u popodnevnim ili večernjim satima. Naime, ujutro je naša tjelesna temperatura niža pa smo osjetljiviji na hladnoću.

Image
Foto: Pexels

Koliko dugo bi tuširanje hladnom vodom trebalo trajati?

Na sreću, da bi se iskoristile sve dobrobiti hladnog tuša, ne trebamo pod hladnom vodom provesti dugo vremena. Studije su pokazale da su oni koji su proveli od 30 do 90 sekundi tuširajući se hladnom vodom imali bolje zdravlje u odnosu na one koji se uopće nisu tuširali hladnom vodom.

Dakle, ne treba pretjerivati jer i tuširanje hladnom vodom na samo nekoliko sekundi imat će brojne koristi za naše tijelo i zdravlje.

Koje su nuspojave tuširanja hladnom vodom?

Postoji nekoliko negativnih strana odnosno nuspojava koje treba uzeti u obzir kada se tuširamo hladnom vodom. Stručnjaci ističu da produljena izloženost niskim temperaturama (obično bilo koje vrijeme dulje od 15 minuta) može povećati rizik od hipotermije, što može uzrokovati ozbiljno oštećenje živaca i ozljede.

Nadalje, osobe s kardiovaskularnim bolestima, hipertenzijom ili drugim zdravstvenim problemima povezanim sa srcem trebaju biti oprezne pri upuštanju u bilo koji oblik hladne terapije i prije toga se svakako posavjetovati s liječnikom.