Pandemija nam je u potpunosti promijenila živote i uvela navike za koje nikada nismo mislili da će se dogoditi. Manje smo putovali i družili se, puno vremena provodili u svojim domovima, ali i počeli više uživati u udobnoj odjeći. Trenirke, tenisice i ležerne frizure postale su dio naše svakodnevice. Među svim tim novim navikama, mnoge žene su se potpuno odrekle grudnjaka ili ga nose samo kad moraju, a neke su modele sa žicama i jastučićima zamijenile sa sportskim modelima.
U ovoj pandemiji ženske grudi su postale slobodne jer zavladalo je pravilo "ako nikuda ne idemo, nema smisla da nosimo grudnjak". No, iako je život bez grudnjaka ugodan, zapitale smo se na koje načine to utječe na naša tijela. Stručnjaci su odgovorili na nekoliko važnih pitanja.
Hoće li nenošenje grudnjaka utjecati na opuštanje grudi?
Da bismo razumjeli kako grudnjaci utječu na naše grudi, važno je razumjeti kako su uopće nastali moderni grudnjaci. Prvi moderni grudnjak pojavio se na Svjetskom sajmu 1889. godine kada je francuska izumiteljica Herminie Cadolle odlučila prerezati korzet na dva dijela, dodajući gornjem dijelu naramenice koje poznajemo danas.
Zatim je 1913. Mary Phelps Jacoob usavršila ono što je Cadolle započela, stvarajući najrašireniju vrstu grudnjaka koju danas vidimo na tržištu. No, iako su te inovacije stvarane da zadrže grudi na mjestu i stvore željenu siluetu, nigdje nije rečeno da je grudnjak napravljen da bi smanjio opuštanje grudi. Vjerojatno zato što su uglavnom dizajnirani zbog estetike.
Liječnica i profesorica Mary Jane Minkin sa Sveučilišta Yale, rekla je da nema dokaza da grudnjaci sprječavaju opuštanje grudi. Niti da nošenje grudnjaka tijekom spavanja održava grudi oblikovanima.
"Podignute grudi smatraju se privlačnima u našoj kulturi, pa je zato nošenje grudnjaka društveno prihvatljivo. Međutim, određene vrste grudnjaka poput sportskih grudnjaka razvijene su za funkcionalnost, podršku i udobnost tijekom vježbanja. Postoji mnogo studija koje pokazuju potrebu za nošenjem sportskog grudnjaka tijekom različitih aktivnosti", kaže stručnjakinja Laura Tempesta.
Istraživanje profesorice Joanne Wakefield-Scurr sa Sveučilišta u Portsmouthu otkrilo je da grudi mogu odskočiti do 21 centimetar tijekom vježbanja. Ovo poskakivanje rezultira bolovima u dojkama kod 50 posto žena bez obzira na veličinu grudnjaka. Stoga, bez obzira radi li se o trčanju, jogi ili bilo kojoj drugoj vrsti vježbanja koja bi ti mogla pokrenuti grudi, definitivno je važno nositi sportski grudnjaka, makar samo kako bi spriječila bolove nakon treninga.