Kasnovečernja glad čest je gost mnogih od nas. Taman kad se spremaš utonuti u san, želudac počinje kruliti, stavljajući te pred dilemu: ignorirati glad i riskirati nemirnu noć ili posegnuti za nečim iz hladnjaka i potencijalno poremetiti san? Pitanje što jesti prije spavanja nije jednostavno, no dobra vijest je da pravi odabir namirnica u pravo vrijeme može čak i poboljšati kvalitetu tvog sna. Dok teški, masni obroci ili slatkiši mogu uzrokovati probavne smetnje i držati te budnom, lagani, nutritivno bogati zalogaji mogu pomoći tijelu da se opusti i pripremi za odmor. Ključ leži u razumijevanju kako hrana utječe na naše tijelo prije spavanja.
Je li dobro jesti prije spavanja? Mitovi i činjenice
Dugo se vjerovalo da je jedenje prije spavanja siguran put do viška kilograma, uz objašnjenje da se metabolizam noću usporava. Iako naš bazalni metabolizam ostaje aktivan i tijekom sna jer tijelo i tada treba energiju, istina je nešto kompleksnija. Problem često nije u samom činu jedenja, već u što i koliko jedemo. Kasnovečernji obroci često predstavljaju dodatne kalorije povrh dnevnog unosa, a nerijetko se radi o manje zdravim opcijama poput čipsa, sladoleda ili ostataka večere. Stres također može povećati razinu hormona gladi (grelina) navečer, vodeći prejedanju.
S druge strane, odlazak u krevet izrazito gladna također može negativno utjecati na san. Niska razina šećera u krvi može uzrokovati nemir i buđenje tijekom noći. Lagani, uravnoteženi obrok prije spavanja može pomoći u stabilizaciji šećera u krvi, spriječiti noćno buđenje zbog gladi te osigurati tijelu važne nutrijente poput triptofana, magnezija i melatonina, koji aktivno sudjeluju u regulaciji sna. Za osobe s GERB-om (refluksnom bolešću), jedenje neposredno prije lijeganja može pogoršati simptome poput žgaravice, pa se njima preporučuje izbjegavanje hrane barem 2-3 sata prije spavanja.
Kada je najbolje vrijeme za večernji zalogaj?
Ako osjećaš glad prije spavanja, idealno vrijeme za lagani međuobrok je otprilike jedan do dva sata prije odlaska u krevet. Ovo daje tvom tijelu dovoljno vremena da započne probavu, smanjujući rizik od probavnih smetnji ili refluksa koji bi mogli ometati san. Jedenje tik prije lijeganja, čak i zdravih namirnica, može biti problematično za neke ljude. Važno je slušati svoje tijelo, no općenito pravilo je ostaviti barem 60 minuta između zadnjeg zalogaja i odlaska pod pokrivač.