IZBJEGAVAJ ŠEĆER

Hrana i raspoloženje: Što treba jesti da bi lakše 'preživjela' zimu?

Hrana koju jedemo utječe i na naše rasploženje. Evo koje namirnice treba jesti da bi lakše 'preživjela' zimu

profimedia-0218828413.jpg
Foto: Profimedia.hr

Nije tajna da su ljeti ljudi veseliji i obično više energični. Sunčeva svjetlost, duži dani i bezbroj aktivnosti na otvorenom daju nam energije i elena. Zimi je priča malo drukčija: čini nam se da smo više pospani i loše raspoloženi. Najviše je to zbog nedostatka dnevnog svijetla, a time i manjka vitamina D.

Image
PREŽIVJETI SIJEČANJ

Siječanjski blues: Kako se vratiti u zdravu rutinu nakon blagdana?

Neki misle da će tmuran siječanj lakše preživjeti uz šećer ili brzu hranu, posebno u kombinaciji s kaučem i dobrim filmom. No upravo suprotno – hrana koju jedemo itekako utječe na naše raspoloženje te produktivnost, stoga tijekom zime biraj pažljivo. ''Važno se usredotočiti na namirnice koje nas čine sitima, održavaju stabilnu razinu šećera u krvi i isporučuju hranjive tvari koje dobro utječu na metabolizam i emocionalno stanje'', kaže stručnjak Rhian Stepherson za Vogue.

Evo što staviti na tanjur!

Omega-3 masne kiseline su obavezne

Omega-3 esencijalne su masti koje tijelo mora dobiti iz hrane jer ih ne proizvodi samostalno. Važne su za zdravlje srca, mozga i očiju, no omega-3 kiseline podržavaju imunološki sustav i daju nam energiju. Zato bi ih tijekom cijele godine trebalo adekvatno unositi. Kako? Možeš li, barem jednom tjedno na jelovnik uvrsti ribu (tuna, pastrva ili losos sjajan su odabir). Osim toga, orasi, sjeme lana i chia sjemenke također su dobar izvor ovih masti.

Nadopuni prehranu vitaminom D

Hormon koji je odgovoran za našu energiju veže se uz vitamin D. Za normalno funkcioniranje, potreban nam je ovaj vitamin. Iako je sunčeva svjetlost najbolji način za upiti ga, možeš ga dobiti i iz određenih namirnica. Losos, skuša, inćune i sardine odličan su prirodan izvor D vitamina. Dobiti ga možeš i iz žumanjka, gljiva, ali i iz crvenog mesa. Osim toga, za bolje raspoloženje preporuka je da se aktiviraš i svakodnevno nastojiš provesti malo vremena na zraku.

Image
Foto: Unsplash

Oprezno sa šećerom

Iako nam kratkoročno podiže energiju, ipak je savjet da se zimi (ma zapravo uvijek) kloniš namirnica s puno šećera. Za bolje raspoloženje i više energije trebalo bi izbjegavati hranu s visokim udjelom ugljikohidrata poput kruha i tjestenine jer ona može uzrokovati skok šećera u krvi, a kasnije i tromost. Pametno je birati špinat ili brokulu te mahunarke koje se sporije apsorbiraju.

Osjećaš li se iscrpljeno, izbjegavaj grickalice i previše slatkiša jer te to zapravo dodatno iscrpljuje. Neka te ne zavedu ni navodno zdravije opcije poput određenih protein pločica ili zdravih čokoladica koje su često pune šećera. Zato pažljivo čitaj deklaracije.

Jedi uravnoteženo

Doručak je važan za postavljanje energije u danu pred tobom. Stepherson sugerira da se fokusiraš na unos proteina, vlakna, fitonutrijenata i masti. ''To će vam dati čvrstu metaboličku osnovu i biti korisno za razinu šećera u krvi'', kaže stručnjak. Treba izbjegavati slatke namirnice za doručak i zalogaje s visokim udjelom škroba jerv bi se to moglo negativno odraziti na tvoje raspoloženje. Kajgana, grčki jogurt s bobičastim voćem i orašastim plodovima zdraviji su izbor za početak dana pun energije.

POGLEDAJ VIDEO: KAKO ZDRAVO JESTI NA POSLU?