Kad je previše - previše!

'Burnout' sindrom - pošast modernog doba. O čemu se točno radi?

Moderno doba nosi mnoge izazove. Nikad nismo bili izloženi tolikom stresu kao u 21. stoljeću, a mnogi se s tim osjećajem preplavljenosti ne znaju nositi...

lacie-slezak-yHG6llFLjS0-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Kako prevenirati ili ublažiti „burnout“?

Kao i uvijek, lakše je spriječiti nego liječiti. Onog trenutka kada do "burnouta" dođe, vrijeme je za drastične promjene u životu - koje mogu biti dugotrajne i mukotrpne, ali su ključne za oporavak pojedinca. Naravno, ako ništa od savjeta u nastavku ne pomaže, najbolje je potražiti stručnu pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prepoznati da si pod stresom – osvijesti gore navedene simptome i nauči kad je vrijeme za odmor.

Spavaj dovoljno – za normalno funkcioniranje je potrebno imati dovoljno sati kvalitetnog sna, isključi mobitel i pokušaj se opustiti prije odlaska u krevet.

Bavi se tjelesnom aktivnošću – kreći se i boravi na zraku, odaberi neki sport ili tjelesnu vještinu koja ti najviše odgovara i budi redovita.

Usredotoči se – nemoj „multitaskati“, koncentriraj se i rješavaj jedan po jedan zadatak.

Pronađi vrijeme za odmor i za sebe – jako je bitno pronaći vrijeme za sebe i za odmor kako bi dugoročno imala više energije i motivacije.

Pronađi podršku u obitelji, prijateljima, kolegama – pričaj o svojim problemima s ljudima kojima vjeruješ, možda su i oni iskusili iste probleme i mogu ti pomoći.

Nauči nositi se sa stresom – opuštanje s obitelji, uživanje u prirodi, meditacija, vježbanje, pronađi što za tebe najbolje funkcionira.

Nauči reći „NE“ – u redu je reći „NE“, nemoj se preopterećivati, misli na sebe.

Image
Foto: Unsplash
4/4