Kakva je veza između sindroma policističnih jajnika i masnih naslaga na trbuhu? Zapravo velika. Sindrom policističnih jajnika čest je kod žena, a radi se o hormonskoj neravnoteži u reproduktivnoj dobi. Uslijed nje dolazi do učestalog izostanka mjesečnice ili neredovitih mestruacija jer zbog neuravnoteženih hormona izostaje ovulacija te se povisuje koncentracija androgena (muških hormona). Uz to, neki od simptoma policističnih jajnika su i povećana dlakavost, akne, ispadanje kose, ali i pretilost.
Iako ne moraju sve žene s ovim sindromom patiti od prekomjerne težine, prema nekim podacima pretilost se javlja u 75 posto slučajeva. I inače žene s prekomjernom težinom češće imaju nepravilan ciklus, a u riziku od sindroma policističnih jajnika posebno su djevojke i žene čije su majke u trudnoći bile pretile. I genetika, dakle, igra ulogu.
Sindrom policističnih jajnika izaziva hormonalni nesklad koji potiče debljanje, prvenstveno na području trbuha. Ukratko, hormonska neravnoteža, veća otpornost na inzulin i utjecaj muških hormona potiču skladištenje masnoća. Zbog toga su žene s ovim sindromom sklonije imati tijelo u obliku jabuke i mučiti se sa sagorijevanjem sala na trbuhu.
Pronalaziš li se u ovim riječima te su ti ustanovljeni policistični jajnici, možda se pitaš što ti je činiti.
Prvi korak jest posjetiti svog ginekologa koji ti je vrlo vjerojatno već preporučio oralnu kontracepciju, lijekove koji će zaustaviti djelovanje androgena, a možda i lijekove za snižavanja šećera. Primjećuješ li da ti se, uz ostale simptome, na trbuhu sakupljaju masne naslage, važno je promijeniti neke životne navike. Redukcija tjelesne mase mogla bi ti pomoći u borbi sa sindromom policističnih jajnika. Zato je australska trenerica Rochelle De Luca za portal Body And Soul izdvojila nekoliko zdravih navika uz koje to možeš učiniti.