Iako često čujemo kako se starije osobe žale na reumu i bolove koje idu uz ovu bolest, zapravo je riječ o kompleksnijoj bolesti s mnogo pojava i simptoma. Točnije, reuma je naziv za čitav skup poremećaja - njih više od stotinu, koji utječu na naše mišiće, kosti, tetive i zglobove. Kako je reuma uvijek u vezi s lokomotornim sustavom, uzrok je bolovima kod kretanja i posljedično, smanjenoj kvaliteti života. Ipak, reumom mogu biti zahvaćeni čak i unutarnji organi ili dijelovi krvožilnog sustava – poput našeg srca.
Stari su Grci vjerovali kako je reuma (od grčke riječi rhein, u prijevodu - teći, strujiti), posljedica strujanja otrova po tijelu koji se zaustavi na jednom mjestu i ondje uzrokuje probleme. Doduše nije riječ o otrovu, ali je istina da je riječ o upalnom procesu koji zaista 'putuje' od jednog do drugog zgloba, a ponekad zahvaća i više zglobova istovremeno.
Osteoartritis ili staračka reuma
Jedan od najčešćih oblika reumatskih bolesti u narodu se naziva staračka reuma, iako od nje mogu oboljeti i mlađi ljudi. Ovo je bolest koja pogađa zglobove, najčešće šake, kukove, koljena, ali i kralježnicu.
Može se pojaviti već u 40-ima, osobito kod muškaraca, dok se kod žena obično manifestiraju iza 55. rođendana. Staračka reuma, odnosno osteoartritis, progresivna je bolest i može postati toliko intenzivna da onemogućava obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Ipak, postoji način kako možemo maksimalno usporiti ovaj proces, a to je: svakodnevno kretanje. Kretanje je prirodno našem tijelu i ako ga u tom smislu ne koristimo, ono će postupno početi 'propadati'.
Naime, iako se kretanjem hrskavica troši, ona se također i stalno obnavlja – a ovaj proces staje jedino ako dugo mirujemo.
Simptomi staračke reume
- Bolovi u zglobovima koja se javlja pri pokretanju ili nakon aktivnosti
- Ukočenost zglobova, posebice ujutro i nakon dužeg mirovanja
- Osjećaj 'škripanja' zglobova pri kretanju
- Natečenost u području zgloba
Čimbenici rizika
- Starija dob (za žene iznad 55. godina)
- Ženski spol
- Genetika
- Nedovoljno kretanja
- Prekomjerna težina
- Određena zanimanja koja uključuju preopterećenje nekih zglobova
- Sportovi koji pojačano troše određene zglobove (na primjer, nogomet, boks)
- Ozljede
- Hormonalne i metaboličke promjene (uzrokovane, na primjer, dijabetesom)
- Urođeni deformitet zglobova
Postavljanje dijagnoze i liječenje
Da je zaista riječ o reumi može se pouzdano znati tek nakon određenih krvnih pretraga i rendgenskog snimanja zglobova. Što se krvi tiče, na reumatsku bolest ukazuju parametri kao što su povišeni C-reaktivni protein i ubrzana sedimentacije eritrocita, a posebna se pažnja obraća i na tako zvani reumatoidni faktor RF, te protutijela na ciklički citrulinirani protein.
Terapija reumatske bolesti usmjerena je na smanjenje bolova i ublažavanje upalnih procesa.