Procjenjuje se da endometrioza pogađa jednu od deset žena reproduktivne dobi. Stručnjaci tvrde da se ova kronična bolest pojavljuje kod sve više ljudi, no problem je što kod mnogih žena nije dijagnosticirana. Kod pacijentica se tkivo sluznice maternice (koje oblaže maternicu) pojavljuje i izvan maternice, odnosno organima unutar zdjelice i trbušne šupljine. To može značiti da će se tkiva pojaviti na jajovodu, jajnicima, rodnici, mjehuru… A tamo se tkiva sluznice ne bi smjela nalaziti.
Poznato ti je da u uobičajenom ciklusu sluznica maternice raste, zadebljava se i ljušti – zbog čega dolazi do krvarenja. Kod pacijentica s endometriotičnim tkivom krvarenje je obilnije jer one ne krvare samo kao kod 'klasične' menstruacije nego i iz svih tih endometriotičnih tkiva. Nakupljena krv rezultira iritacijom ili bolovima, a ne postavi li se dijagnoza na vrijeme, mogu se pojaviti priraslice koje ometaju rad organa.
Često ih se miješa
Endometriozu se često pogrešno poistovjećuje sa sindromom policističnih jajnika. Prema procjenama, i s tim se problemom suočava jedna od deset žena, a glavni su mu simptomi neredoviti ciklusi, dlakavost, akne, ali i neplodnost (jer izostaje ovulacija).
I jedno i drugo stanje često pacijentice primijete tek kad bezuspješno pokušavaju ostati trudne. Kod oba stanja, važan utjecaj ima genetika – žena čija majka ili sestra ima endometriozu ili policistične jajnike ima veći rizik od iste dijagnoze. Rizični čimbenici za razvoj endometrioze je rana prva menstruacija, abnormalna, duga ili obilna krvarenja ili pak kratki ciklusi.
Dakle, vjerujemo da ti je jasno zašto ljudi miješaju ova dva stanja. Unatoč sličnostima, endometrioza se po mnogočemu razlikuje od policističnih jajnika. Koje su ključne razlike, ali i kako izgleda liječenje oba stanja - provjeri u nastavku.