Procjenjuje se da endometrioza pogađa jednu od deset žena reproduktivne dobi. Stručnjaci tvrde da se ova kronična bolest pojavljuje kod sve više ljudi, no problem je što kod mnogih žena nije dijagnosticirana. Kod pacijentica se tkivo sluznice maternice (koje oblaže maternicu) pojavljuje i izvan maternice, odnosno organima unutar zdjelice i trbušne šupljine. To može značiti da će se tkiva pojaviti na jajovodu, jajnicima, rodnici, mjehuru… A tamo se tkiva sluznice ne bi smjela nalaziti.
Poznato ti je da u uobičajenom ciklusu sluznica maternice raste, zadebljava se i ljušti – zbog čega dolazi do krvarenja. Kod pacijentica s endometriotičnim tkivom krvarenje je obilnije jer one ne krvare samo kao kod 'klasične' menstruacije nego i iz svih tih endometriotičnih tkiva. Nakupljena krv rezultira iritacijom ili bolovima, a ne postavi li se dijagnoza na vrijeme, mogu se pojaviti priraslice koje ometaju rad organa.
Često ih se miješa
Endometriozu se često pogrešno poistovjećuje sa sindromom policističnih jajnika. Prema procjenama, i s tim se problemom suočava jedna od deset žena, a glavni su mu simptomi neredoviti ciklusi, dlakavost, akne, ali i neplodnost (jer izostaje ovulacija).
I jedno i drugo stanje često pacijentice primijete tek kad bezuspješno pokušavaju ostati trudne. Kod oba stanja, važan utjecaj ima genetika – žena čija majka ili sestra ima endometriozu ili policistične jajnike ima veći rizik od iste dijagnoze. Rizični čimbenici za razvoj endometrioze je rana prva menstruacija, abnormalna, duga ili obilna krvarenja ili pak kratki ciklusi.
Dakle, vjerujemo da ti je jasno zašto ljudi miješaju ova dva stanja. Unatoč sličnostima, endometrioza se po mnogočemu razlikuje od policističnih jajnika. Koje su ključne razlike, ali i kako izgleda liječenje oba stanja - provjeri u nastavku.
Koje su razlike?
Prvo, klinička slika im je drugačija. Policistični jajnici proizvode višak androgena, odnosno višak muških spolnih hormona pa se pacijentice suočavaju s inzulinskom rezistencijom, poteškoćama s gubitkom težine i izostankom ovulacije.
S druge strane, endometrioza u još većem postotku izaziva neplodnost – ona ne samo da utječe na ciklus i jajašca nego stvara tzv. ožiljno tkivo koje može zatvoriti jajovode, ali i oštetiti maternicu. Zato gotovo pedeset posto žena s dijagnozom endometrioze doživi neplodnost – dok se kod policističnih jajnika neplodnost javlja zbog hormonske neravnoteže, odnosno izostanka ovulacije.
Stvar je u tome što je endometrioza progresivna, a kod nekih se pacijentica može javiti već u adolescentskoj dobi. Ova dijagnoza često dolazi s izraženijim simptomima poput bolova u zdjelici i donjem dijelu abdomena, obilnih menstruacija, umora i iscrpljenosti. A to kod policističnih jajnika obično nije toliko izraženo.
Liječenje
Ni policistični jajnici ni endometrioza ne mogu se izliječiti, ali se simptomi mogu kontrolirati različitim metodama liječenja. Kod policističnih jajnika obično se pacijentice potiče na gubitak težine i zdrav način života te korištenje vitamina. Uz to, koriste se lijekovi za poticanje ovulacije i rješavanja hormonalne neravnoteže. Time se povećava šansa za trudnoćom.
S druge strane, kad se endometrioza konačno dijagnosticira (što nije lako jer kod nekih simptomi nisu izraženi), cilj je smanjiti bol, spriječiti napredak bolesti te, na kraju, očuvati plodnost. Obično se to postiže lijekovima, kirurškim zahvatom ili kombinacijom oba aspekta. Liječnik sam treba procijeniti koji pristup odabrati, no velike su šanse da zbog bolova pacijentici preporuči lijekove protiv bolova ili oralnu kontracepciju koja bi trebala smanjiti neugodne simptome obilnih krvarenja.
Naravno, na raspolaganju su i drugi preparati poput progestina i sintetičkih hormona koji također smanjuju obilnost krvarenja. I u slučaju endometrioze se, kao i kod policističnih jajnika, preporučuje nemasna hrana te ona bogata omega-3-masnim kiselinama, vlaknima (žitarice, voće, povrće…), željezom (grašak, sjemenke, brokula…) te antioksidansima (bobičasto voće, špinat…).
U svakom slučaju, nastoji biti fizički aktivna te se na vrijeme obratiti stručnjaku-ginekologu koji bi te trebao riješiti sumnji o kojoj je dijagnozi riječ. Koliko god da su ova dva stanja naizgled slična, zapravo su drugačija – s tim da endometrioza može napredovati te ti još više poljuljati kvalitetu života.